Orbán Viktornak a migrációs válság idején hozott döntéseiről és magáról a migrációról is kérdezte a Heti Válasz a BBC és a Die Welt budapesti tudósítóját. A közös interjúból kiderül, míg a BBC-nek dolgozó Nick Thorpe szerint nincs migránsválság, és csak politikailag motivált ügy ez itthon, addig a Die Welt-es Kálnoky Borisz úgy véli, bár most valóban nincsenek migránsok az országban, három évvel ezelőtt százezrek vonultak át hazánkon, akik itt regisztráltak, tehát bármikor visszaküldhetik őket ide a nyugati országok, úgyhogy ez „ma is valóságos probléma”.
Thorpe a határra felhúzott kerítésről is beszélt: szerinte pontosan annak megépítése hozta meg a migránsok kedvét, hogy útnak induljanak.
Beszéltem azokkal az emberekkel a határon, megkérdeztem, miért most jönnek. Rengetegen mondták: mert hallották, hogy kerítés épül, tehát ez lehet az utolsó esélyük.
Az interjúban szóba került Angela Merkel német kancellárnak az a kijelentése is, hogy a befogadásnak nincs felső határa. Kálnoky állítása szerint a német kancellár nem volt elég bátor ahhoz, hogy kerítést építsen a német határra, miután az nem schengeni határ, és nem tudták garantálni neki azt sem, hogy az akciónak nem lesz negatív médiavisszhangja. Thorpe viszont úgy gondolja, egyedül Németország tett valamit azért, hogy megóvja Európa keresztény gyökereit: „Olyan elveket, mint emberségesség, kötelesség azok megsegítésére, akik szükséget szenvednek” – mondta.
Pártpolitikai szempontok
Kálnoky szerint Magyarország racionálisan, a saját érdekében cselekedett, amikor megépítette a kerítést. Thorpe viszont úgy látja, hazánk nem racionálisan, hanem irracionálisan viselkedett, csak pártpolitikai szempontokat nézett, a rövid távú politikai sikerért cserébe lemondott a legalapvetőbb emberi értékekről. A feleket Soros Györgyről és a Soros-tervről is kérdezték. Abban mind a ketten egyetértettek, hogy „úgy, ahogy a magyar kormány kommunikálta, valóban nincs Soros-terv”. A BBC tudósítója úgy látja, újfajta politikai korrektség jelent meg Magyarországon, amely szerint ha kritikával illetik a kerítést, ha kiállnak az egyetemes keresztény értékek, emberi jogok, menekültek mellett, az tabutörésnek, közösség elleni támadásnak számít. A Die Welt tudósítója szerint viszont a magyarok tényleg nem akartak bevándorlást, tehát Orbán épp, hogy felelősen döntött, amikor felrúgta a nemzetközi konszenzust és azt mondta: igenis meg lehet állítani a migrációt.
A politikus nem az egész emberiségnek tartozik felelősséggel. Azoknak tartozik, akik megválasztották.
Az EU-Afrika megállapodás és a közös európai menekültpolitika magyarországi megtorpedózásával kapcsolatban úgy fogalmazott a két tudósító, hogy ellentmondásosnak látják, hogy miközben a magyar kormány éveken keresztül arról beszélt, hogy ott kell megoldani a problémát, ahol kialakult, aközben megtorpedózza, ha az EU ebbe az irányba mozdul. Az interjú végén Thorpe szóba hozta a „kormánymédia migránshorrorját” is, mire Kálnoky felidézte, hogy egyik fiát késsel fenyegette meg török iskolatársa, mert pénzt akart tőle minden hétfőn. A másik fiát is törökök rabolták ki Berlinben, a lányát pedig megverte két migráns.
A kormánymédia migránshorrorja gusztustalan, csakhogy a horrorisztikusra nagyított problémák valósak
– tette hozzá Kálnoky.
A teljes interjút a Heti Válasz e heti számában olvashatják.
Forrás: Heti Válasz, Vezető képen Boris Kálnoky és Nick Thorpe látható. Fotó: Die Welt és MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS