Az elmúlt 24 órában ismét nem volt koronavírus-járványban elhunyt – árulta el Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A miniszterelnök kifejtette: a mai napon minden bizonnyal elérjük az 5,5 millió oltottat, amely újabb enyhítéseket jelent. A kormányfő szólt arról is, hogy a beoltottak esetében is előfordulhat megbetegedés a negyedik hullámban, de a súlyos lefolyástól megvéd az oltás. Orbán Viktor elmondta, hogy egyelőre nem oltanak harmadszorra, mivel álláspontja szerint mindenkinek az egyéni felelőssége, hogy beoltatja-e magát, és ennek megfelelően viselnie kell döntése a következményeit. A kormányfő szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a harmadik oltásnak milyen hatása lenne. Az újraindulásról szólva a miniszterelnök kifejtette: nem olyan egyszerű az újraindulási folyamat, mint azt gondolnánk, ezért direkt intézkedésekre van szükség, amelyek közül többet már meg is hozott a kabinet. Orbán Viktor bejelentette, hogy októbertől kiviteli korlátozást rendeltek el az építőipari termékekre. Mindezzel párhuzamosan egy állami elővásárlási jogot is bevezetnek. Az építőipari cégeket, amelyek extra hasznot húznak az állami lakás- és felújítási támogatásokból, 90 százalékos különadó terheli. A kormányfő szót ejtett arról is: nyugaton úgy döntöttek, hogy NGO-k neveljék a gyerekeket, míg nálunk nem ez a döntés született. Hozzátette: a törvény sem szól a 18 éven felüliekről, hanem csak a gyerekekről. Zárásképp Orbán Viktor szót ejtett a migrációról is: vélekedése szerint, ha Afganisztánban összeomlás lesz, akkor nagyon jelentős migrációs hullám jöhet hazánk irányába is. Ezért álláspontja szerint Magyarországnak is érdemes részt vennie az afgán stabilizációban.
A koronavírus-helyzettel foglalkozott szokásos péntek reggeli interjújában Orbán Viktor, aki jelezte: szerda után csütörtökön sem veszítette életét senki Magyarországon a járvány következtében. Orbán Viktor a beszélgetés elején azt mondta, hogy az elmúlt 24 órában sem volt halálos áldozata a vírusnak. 76 ember van kórházban lélegeztetés nélkül, és 22-en vannak lélegeztetőgépen. Jelezte: ma eléri az első oltások száma az 5,5 milliót, míg a második oltás esetében az 5 milliót, ezek alapján pedig újabb könnyítések jönnek
A politikusok ne képezzék át magukat járványügyi szakemberré, és azt lehet mondani, a világ nagy részében készpénznek veszik a negyedik hullámot szeptember–októberre, de aki be van oltva, az kimaradhat ebből a negyedik hullámból
– húzta alá Orbán Viktor. A kormányfő szólt arról is, hogy a beoltottak esetében is előfordulhat megbetegedés a negyedik hullámban, de a súlyos lefolyástól megvéd az oltás.
Ez ma a világ virológiai szakembereinek a véleménye
– tette hozzá. Orbán Viktor közölte, hogy Magyarország teljesen felkészült a negyedik hullámra, és mindenkit arra kért, hogy oltassa be magát, mert így elkerülheti a megbetegedést. Orbán Viktor elmondta, hogy egyelőre nem oltanak harmadszorra, mivel álláspontja szerint mindenkinek az egyéni felelőssége, hogy beoltatja-e a magát, és ennek megfelelően viselnie kell döntése a következményeit. A kormányfő szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a harmadik oltásnak milyen hatása lenne.
A gyógyszergyártók sem egyértelműek ebben a kérdésben. Lehet, elérkezik az a pillanat, amikor a szakemberek szerint kell a harmadik oltás, de egyelőre türelmesnek kell lenni
– fogalmazott. A kormányfő újfent ismertette: ha meglesz az 5,5 millió beoltott, akkor nem lesz kötelező a maszkviselés a szociális intézményekben és a kórházakban. Nem kell továbbá védettségi igazolvány több helyre sem. Három helyen marad fenn a védettségi igazolvány: sportrendezvények, zenés-táncos rendezvények, valamint zárt térben tartott koncertszerű rendezvények, bulik esetében. Orbán Viktor szólt arról is, hogy a nyitás önmagában segíti a gazdasági teljestményt.
De a fogaskerekek csikorognak. Egyelőre sokan nem tudják, mi jön. A gazdasághoz szükséges aktivitás lassabban indul meg. Ha csak magától hagyjuk újraindulni a gazdaságot, akkor az lassabb lesz, ezért szükséges lökést adni
– fogalmazott. Orbán Viktor bejelentette, hogy októbertől kiviteli korlátozást rendeltek el az építőipari termékekre, amelynek uniós engedélyezését már el is indították. Mindezzel párhuzamosan egy állami elővásárlási jogot is bevezetnek. Kiszélesítik a távmunkát, 17 városban döntöttek munkahelyteremtő beruházásokról, valamint az állami cégek esetében egy 3 éves bérmegállapodást kötöttek – tette hozzá. Az áremelkedések megfékezése érdekében, ha az építőipari vállalkozások egy bizonyos árszint felett értékesítenek, akkor az extraprofitra 90 százalékos különadót vetnek ki. A bányák esetében, ha a bánya üzemeltetője megnyert egy koncessziót, egy éven belül el kell indítani; ha nem így történik, akkor elveszti az illető a koncessziót. Orbán Viktor az uniós csúcsról, ahol a pedofilellenes törvény miatt támadták uniós politikusok hazánkat, azt mondta: a migrációnál, a bankadónál is támadták az országot, de senkinek nem maradt adósa a különféle támadások esetében.
Van egy gyarmattartó tempó az unióban, ennek a legjobb példája a holland kormányfő
– tette hozzá. Úgy fogalmazott, az egész mögött egy morális felhatalmazás is van, így a holland kormányfő személyesen meg van győződve arról, hogy ő magasabb rendű, mint a magyarok.
Sokan a gyarmattartó múltból magukkal hozták ezt a gyarmattartó attitűdöt
– mondta Orbán Viktor. A kormányfő szót ejtett arról is, hogy nyugaton úgy döntöttek, hogy NGO-k neveljék a gyerekeket, míg nálunk nem ez a döntés született. Hozzátette: a törvény sem szól a 18 éven felüliekről, hanem csak a gyerekekről.
A szülői elsőbbség jogát az állammal és az iskolával szemben mi elismerjük
– fogalmazott. Zárásképp Orbán Viktor szót ejtett a migrációról is. Vélekedése szerint, ha Afganisztánban összeomlás lesz, akkor nagyon jelentős migrációs hullám jöhet hazánk irányába is. Ezért álláspontja szerint Magyarországnak is érdemes részt vennie az afgán stabilizációban. A magyar helyzetet elemezve megállapította, hogy tavaly 10 ezer, míg idén eddig 38 ezer illegális migráns jelent meg az országhatáron.
Fel kell készülni egy nagyobb migrációs nyomásra
– tette hozzá. A kormányfő szólt arról is, hogy a nemzeti konzultáció legfőbb kérdése, hogy milyen világra készülünk. Fel kell készülni a veszélyek korszakára, és meg kell erősíteni a migrációellenes álláspontot.
Szeretném, ha fennmaradna az egység az utóbbi álláspont mögött
– fogalmazott a kormányfő.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS