
Az orosz elnök úgy látja, hogy sohasem állt még ilyen magas szinten Moszkva és Peking kapcsolata, a kínai államfő szerint pedig hivatali partnerével sikerült új fejezetet nyitnia a kétoldalú viszonyban – Vlagyimir Putyintól hétfőn a Zsenmin Zsipao kínai pártlapban, Hszi Csin-pingtől pedig a Rosszijszkaja Gazeta kormányzati újságban jelent meg cikk a hétfőn kezdődő legfelsőbb szintű moszkvai orosz-kínai tárgyalások alkalmából.
A TASZSZ hírügynökség által ismertetett két írás szerint Putyin régi jó barátjának nevezte az Oroszországba három napos állami látogatásra érkező Hszit, akivel “a legmelegebb kapcsolatok” alakultak ki. A kínai vezető szerint a felek az “örök barátság és kölcsönösen előnyös együttműködés” koncepcióját követik. Szavai alapján a világjárvány idején egymásnak nyújtott támogatás “újabb bizonyítéka volt annak, hogy bajban ismerszik meg a barát”.
A két elnök pozitív utalásokat tett kettőjük korábbi több mint negyven személyes találkozójára, amelyek Hszi szerint “megadják az alaphangot a kétoldalú kapcsolatok fenntartható fejlődéséhez”.
A minőségüket tekintve (a kapcsolatok) túltesznek a hidegháború korának politikai-katonai szövetségein, nincs bennük vezető és vezetett, nincsenek megkötések vagy tiltott témák
– hangsúlyozta az orosz elnök, hozzátéve, a viszony szerinte a globális stabilitás sarokkövét, “a nemzetközi ügyek pozitív napirendjének biztosítékát” jelenti.
Hszi emlékeztetett arra, hogy ezzel a kapcsolatok “nagyon nehéz utat jártak be”, és a jelenlegi szintjük “nem adatott meg könnyen”, valamint síkra szállt a barátság ápolása mellett.
A felek kitértek a mindkét ország számára prioritást jelentő kereskedelem és a gazdasági partnerség témájára, amelynek keretében a kétoldalú forgalom idén meghaladja majd a 200 milliárd dollárt. Putyin rámutatott, hogy növekszik a nemzeti fizetőeszközökben való elszámolás részesedése, ami által, mint fogalmazott, “a kapcsolatok egyre szuverénebbé válnak”. Az “évszázad üzletének” nevezte a Szibéria Ereje gázvezetéket, megjegyezve, hogy Moszkva és Peking “néhány hegemóniára és megosztottságra törekvő országgal ellentétben szó szerint és átvitt értelemben is hidakat épít”.
Hszi hangsúlyozta, hogy a két ország szilárdan kiáll a nemzetközi jogon alapuló világrend mellett, “hatékony lépésekkel megvalósítva a valódi multipolaritást, és kiáll az új típusú nemzetközi kapcsolatok kialakításáért”. A kínai vezető szerint a többpólusú világrend, a gazdasági globalizáció és a nemzetközi kapcsolatok demokratizálódása visszafordíthatatlan tendencia: “A nemzetközi közösség tudatában van annak, hogy a világon egyetlen ország sem áll a másik fölött. Nincs egyetemes kormányzati modell, és nincs olyan világrend, ahol egyetlen országé a döntő szó”.
Moszkva és Peking – Putyin értelmezésében -, a hasonlóképpen gondolkodókkal együtt egy igazságos világrendet támogat, amely a nemzetközi jogon, nem pedig az úgynevezett “aranymilliárd” elvein alapul. Hozzátette, hogy Moszkva és Peking méltányos és nyitott regionális és globális biztonsági rendszer létrehozásán dolgozik. Bírálta a “kollektív Nyugatot”, amiért “egyre kétségbeesettebben ragaszkodik archaikus normákhoz, megfoghatatlan dominanciájához”.
Kitérve az ukrajnai helyzetre, kifejezte Oroszország készségét a válság politikai és diplomáciai rendezésére, és emlékeztetett arra, hogy tavaly áprilisban a béketárgyalásoknak nem Moszkva vetett véget. Hangot adott véleményének, mely szerint a békefolyamat jövője kizárólag a geopolitikai realitásokat számításba vevő, komoly tárgyalásokra való készségtől függ. Megköszönte Kínának, hogy “kiegyensúlyozottan viszonyul az Ukrajnában zajló eseményekhez, megérti azok hátterét és valódi okait”, és üdvözölte Peking nyitottságát arra, hogy “konstruktív szerepet vállaljon a rendezésben”.
Hszi megismételte Kína Ukrajnával kapcsolatos álláspontját, és emlékeztetett a Peking által javasolt béketervre, amely – mint állította – “tükrözi a világközösség egységes álláspontját az ukrán válság leküzdéséről”. Úgy vélekedett, hogy “racionális kiutat” és “a tartós béke felé vezető utat” meg lehet találni, ha minden fél a közös és fenntartható biztonság koncepciójától vezérelve, egyenrangú félként, ésszerűen és pragmatikusan folytat majd párbeszédet és konzultációkat.
A moszkvai tárgyalásokra vonatkozó várakozásokkal kapcsolatban Putyin közölte, hogy Oroszország nagy reményeket fűz a látogatásához, amely szerint lendületet ad a kétoldalú együttműködés egész komplexumának. Hszi a barátság, az együttműködés és a béke megerősítését nevezte meg célként.
Kész vagyok Vlagyimir Putyin elnökkel együtt új terveket és intézkedéseket felvázolni, hogy új távlatokat nyissunk az átfogó partnerség és a stratégiai együttműködés kínai-orosz kapcsolatai számára
– közölte a kínai vezető.
MTI; Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Alekszandr Vilf
kóbórmacska
2023-03-21 at 13:16
Hesslervezérezredes: sajnálom a kisegeret de mi történt a kisverébbel? Belefagyott a lósz.rb.? Me előbb-utóbb az is kihűl ám …. 🙂
sanya
2023-03-20 at 18:30
Micsoda? A kínai elnök egy körözött bűnözővel mer leülni a tárgyalóasztalhoz?4!!??
Szankciókat, még SZANKCIÓKAT!!!!44! Mindenkire!!
Orientál
2023-03-20 at 15:23
USA erre is jócskán rá[email protected] mert egycsapásra három legyet akart agyonütni , Iránt ,Oroszországot és Kínát.
III
2023-03-20 at 15:19
Egyre nagyobb sikerrel hozza össze az amerikai vezetés a két nagy hatalmat egymással, érthetetlen, hogy nem veszik észre, mi felé megy a világ?
Megbukott az a félelem, hogy az orosz-német egymásra találás amit, el kell kerülni. Sokkal rosszabbat hoztak létre a hozzáértők, a végtelen orosz nyersanyag források, a végtelen kínai-indiai gazdasági kapacitással együtt, mindent átírnak rövid időn belül. Marx György fizikus jóslata bevált, az idő a kínaiaknak dolgozott, mára a gazdasági világverseny eldőlt, az ázsiai országok javára!! Trump sokkal okosabban csinálta, mint a jelenlegi amerikai vezetés, Ő még egy kis időt adott Amerikának, a jelenlegiek mindent romba döntöttek. Lehet ezt szépíteni, meg hazudni róla, de mindenki látja a realitásokat. Eddig tartott a vezető szerep!
amintazvagyon
2023-03-20 at 14:35
vagy kína és oroszország közösen egy megelőző csapással megszabadítja az amerikai népet a háborús őrült elitjétől és akkor azért lesz (egy kisebb,rövidebb) világháború-vagy ha nem,akkor az egyre agresszívabb amerikai elit,egyre jobban behergelt vazallusaival együtt megtámadja Oroszországot és akkor meg azért lesz(egy nagyobb, hosszabb)világháború
na4
2023-03-20 at 14:20
A szemünk elött formálódik az új keleti nagyhatalom. Nagy bumeráng lesz ebböl az EU-nak.
2 ÉNAKI
2023-03-20 at 14:13
Csak üdvözölni lehet ezt a szövetséget. Két nagyhatalom összefogása,ami feltétlen eredményesnek fog bizonyulni. Az Usa nem nézi jószemmel,intézkedett is,hogy Putyint háborús bünöskènt kezeljék. Egy olyan Bìróság,ami az Usa diktátuma alatt áll. Bár az Amerikaiaknak volt esze,ebbe a Bíróságba megfontolásból nem lépett be mert a háborus bünösök zömèben az Usában talàlhatók. Mivel a háborús bün nem évül el,fel kell jelenteni az Usát nevezetesen Busch Elnököt és későbbi tettes társait.
Kanadabol
2023-03-20 at 14:12
A héten Kanadába látogat Biden ! A parlamentben fog beszédet mondani ! ( a világ két leghülyébb embere ) Alig várjuk a sajtó konferenciát ( ha lesz) ! Az öregnek előre megvan a kérdés es a válasz is ! Mi itt tartunk !!
Baktria
2023-03-20 at 13:44
A Nyugat alkonyával Eurázsia 500 éve következik és ez nekünk jó, mivel nem vagyunk nyugati nép. Eurázsia nép vagyunk.
gyurcsányiviktor
2023-03-20 at 13:08
Úgy kell neked jenki söpredék, megástad a saját sírodat !
Már csak a sarokbaszorított-patkány-szindróma tart majd életben – valameddig …
Hjába’, az élet már’ csak ijjen’ !
Hesslervezérezredes
2023-03-20 at 12:49
Csak aztán nehogy a vicc szerinti eset ismétlődjék meg:
A kis veréb a hideg télvíz idején fázósan ugrál az utcán.
Arra megy egy laovaskocsi és a ló leszarja a kisverebet.
A kisveréb nagyon örül a meleg lószarnak, elkezd ugrálni benne a boldogságtól.
Meglátja ezt egy kóbor macska, kikapja a kisegeret a lószarból és – felfalja.
Mi a tanulság?
1. Nem mindig az tesz veled rosszat, aki leszar.
2. Nem mindig az tesz veled jót, aki kihúz a szarból.
És – ennyi. :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Logikus
2023-03-20 at 12:32
Ballibek az oroszellenességgel pont azt érték el, amit nem akartak. Egymáshoz közelítették z oroszokat és a kínaiakat. Most főhet az idióta nyugatnak a feje, hogy miként válassza szét őket, és csöknentse a befolyásukat…
Enteriőr
2023-03-20 at 12:23
Csacsi öreg medvebocs kóccal tömve.