A kancellár döntött: 14 darab Leopard 2-es harckocsit ad át Ukrajnának, és ezen felül engedélyezi más államoknak is, hogy német tankokat adjanak át Kijevnek. A kedd este berobbant hírre Washington is gyorsan reagált, és kilátásba helyezte M1 Abrams harckocsik szállítását. Olaf Scholz kancellár hosszasan hezitált, ám a koalíciós partnerek politikai nyomása, legfőképpen a Zöldeké hatásos volt. Érdekes volt látni, hogy a régen igencsak pacifista Die Grünen követelte a legvehemensebben a nehéz támadó harckocsik átadását.
A német vezető hírportálok, mint a Spiegel és a Tagesschau olyan cikkeket is közöltek, hogy a Rheinmetall cég akár 100 darabon felüli számban rendelkezik átadható Leopard 1-es és 2-es típusú tankokkal. Ezek szervizelésre szorulnak ugyan, de a gyár hajlandó ezt elvégezni, és durván 9–10 hónap elteltével ezek az eszközök is megjelenhetnek a fronton. Kijev a kezdeti örömön túllépve már írja is az új bevásárlólistát, és Kuleba külügyminiszter az éjjel már F–16 Falcon vadászgépeket kért az USA-tól. A britek is megerősítették, hogy 14 darab Challenger 2 típusú harckocsit küldenek a harcászati eszközök Bermuda-háromszögébe, Ukrajnába.
Moszkva nagyon barátságtalan lépésnek nevezte a Leopardok átadását Ukrajnának és ennek nyilvánvalóan lesz következménye is. Akcióra reakció, ahogy ez a hadviselésben megszokott. A háború még jobban eldurvulhat, és az orosz haderő mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a modern harckocsik ne jussanak el a frontra. Ezt pedig nyilvánvalóan cirkálórakétákkal és drónokkal teszi meg. Az ukrán infrastruktúra még jobban el lesz pusztítva és számos áldozata is lesz a támadásoknak.
Az M1 Abrams fő harckocsi esetleges Ukrajnába történő szállításáról kérdezve Oroszország amerikai nagykövete, Anatolij Antonov azt mondta, hogy a lépés csak fokozná az amerikaiak részvételét a konfliktusban, és messze túlmutat a “védelmi fegyverek” felajánlásán. Oroszország sarokba szorítása nem túl jó stratégia a NATO részéről, mivel előidézheti a háború kiszélesedését, sőt, akár egy nukleáris háborúba is torkollhat. Nyugati beavatkozás nélkül a konfliktus már régóta lezárult volna a Donbasz-régió annektálásával, így viszont emberek százezrei vesztik még életüket és a harmadik világháború veszélye újra itt van velünk.
(A nyitóképen a magyar Leopardok láthatóak szállítás közben)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS