Pesti Srácok

A lengyel és a dél-koreai elnök elítélte Oroszország ukrajnai agresszióját

A lengyel és a dél-koreai elnök elítélte Oroszország ukrajnai agresszióját

A béke, az emberi jogok és a jogállamiság komoly megsértésének nevezte az Ukrajnával szembeni orosz agressziót Jun Szogjol dél-koreai elnök csütörtökön, Varsóban, Andrzej Duda lengyel államfővel közös sajtóértekezletén, tárgyalásuk után, kétnapos hivatalos lengyelországi látogatásán.

Andrzej Dudával megegyeztek abban, hogy "az ukrajnai orosz agresszió a béke, az emberi jogok és a jogállamiság súlyos megsértése" – mondta a dél-koreai elnök.

– fűzte hozzá. Utalva arra, hogy a látogatás alkalmából aláírták az Ukrajna háború utáni újjáépítése érdekében folytatandó lengyel–dél-koreai együttműködésről szóló megállapodást, Jun Szogjol kijelentette: Andrzej Dudával egyetértettek abban, hogy a két ország "ideális partner Ukrajna újjáépítésében". A dél-koreai elnök látogatása során két együttműködési keretmegállapodást is aláírtak: az egyik a kereskedelemről és a beruházásokról szól, a másik pedig a közlekedési infrastruktúra fejlesztéséről. Jun Szogjol a sajtótájékoztatón fegyveripari együttműködésről is beszélt. Közölte továbbá: megállapodást dolgoztak ki az atomerőmű-építésben folytatandó szoros együttműködésről.

PestiSracok facebook image

Lengyelországban a következő években a varsói kormány tervei szerint három atomerőmű létesül. Az elsőt az amerikai Westinghouse építi a tengermelléken, egy másikról Varsó korábbi közlések szerint a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) céggel tárgyalt.

Andrzej Duda nagyszerűnek nevezte a lengyel–dél-koreai gazdasági együttműködés perspektíváit. Utalt arra is, hogy Dél-Korea K9 önjáró lövegeket, FA–50 típusú vadászgépeket, valamint K2 harckocsikat szállít Lengyelországnak. Aláhúzta: Varsó arra számít, hogy a korszerű dél-koreai felszerelést – például a K2-eseket – Lengyelországban is fogják gyártani.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/AFP/Dzsung Jon Je

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!