Pesti Srácok

Saját NKVD-s tisztogatóikkal keveredtek tűzharcba ukrán egységek a fronton?

Saját NKVD-s tisztogatóikkal keveredtek tűzharcba ukrán egységek a fronton?

Talán sokan emlékeznek történelmi tanulmányaikból, vagy egy-egy második világháborús filmből a sztálingrádi csata azon jeleneteire, amikor a szovjet rohamosztagosok mögött tisztogató és elrettentő egységek álltak, és akik esetleg vissza merészeltek fordulni az öngyilkos rohamokból, azokkal ezek az NKVD-s egységek végeztek. Igen, a saját katonáikat lőtték halomra. Nos, úgy tűnik, hogy az orosz-ukrán háborúban kis túlzással hasonló egységek tevékenykednek, akik most tűzharcba keveredtek saját ukrán dandárjaikkal. A hírt Magyar B. Tamás blogja részletezte.

Az ukrán 80. rohamdandár katonái a Szumi régióban nyílt fegyveres összecsapásba keveredtek saját záróosztagukkal, miután megpróbáltak a parancs ellenére visszavonulni tarthatatlan harcállásaikból. Gondolhatnánk, hogy ez csak egy orosz propaganda maszlag, írja Magyar B. Tamás, azonban a haditudósító szerint olyan megbízható forrásból érkezett az információ, amely a tényekre igyekszik alapozni és az utóbbi másfél évben nem hoztak le hamis propagandát.

A jelentés szerint a konfliktus közvetlenül azt követően robbant ki, hogy az orosz erők sikeresen folytattak támadó hadműveleteket Szumi irányában, biztonsági zónájuk kiterjesztése érdekében. A blogbejegyezésből kiderült, hogy miután az ukrán katonák elmenekültek az Olehsnya falutól délre fekvő erdős területről, az ukrán vezérkar záróosztagokat vetett be, hogy megakadályozza a visszavonulást. Az orosz hadijelentés szerint ez vezetett az első dokumentált esethez, amikor ukrán katonák nyílt tűzharcba keveredtek saját elrettentő különítményükkel.

A záróosztag kifejezés azokra az egységekre utal, amelyeket a hadvezetés a visszavonulás, dezertálás vagy parancsmegtagadás megakadályozására állít fel. Ezek az alakulatok gyakran erőteljesen „motiválják” a harcoló csapatokat, és történelmi előzményük a Szovjetunió és a náci Németország második világháborús gyakorlatáig nyúlik vissza.

PestiSracok facebook image

A haditudósító megjegyzi: ez az első eset, amikor közvetlen fegyveres összetűzés történt a kényszermobilizált ukrán katonák és a saját „motivációs” egységeik között, teszi hozzá Magyar B. Amennyiben a hír igaznak bizonyul, az nagyon világosan megmutatja, hogy az értelmetlen mészárlás, a vágóhídra küldött tíz- és százezrek olyan borzalmas tragédiába fullasztja az ukrán haderőt, amely végső elkeseredésében saját vezetői ellen fordul. A front szinte összes szakaszán orosz előretörést lehet dokumentálni, sok helyen csupán toldozgatják-foldozgatják a frontot az ukránok, amelyet úgy oldanak meg ideiglenesen, hogy nagyrészt kényszersorozott tömegeket dobnak be, hogy lassítsák az orosz offenzívát. Az oroszok felőrlő taktikája egyre több eredményt ér el, az ukránok pedig egyre inkább kimerülnek, miközben iszonyatos veszteségeket szenvednek. Van az a pont, amikor már a nemzet túlélése kerül veszélybe, amikor már nem érdemes tovább harcolni, az ukránoknál vélhetően már túl vagyunk ezen a ponton.

Forrás: Magyar B. Tamás blogja; Fotó: Telegram

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!