Egyebek mellett a különleges gazdasági övezetekről és az azokhoz kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló kormányzati előterjesztés általános vitájával kezdődött az Országgyűlés szerdai ülése. A kormánypártok által beterjesztett javaslatról Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára kiemelte, hogy megszavazása esetén forrásmegosztást tesz lehetővé egy megyén belül, így több település is részesülhet egy nagyberuházásból származó adóbevételből. A különleges gazdasági övezetté nyilvánításra szigorú feltételek mentén kerülhet sor, nem lesz automatikus, és az állam semmilyen összeget nem von el az önkormányzatoktól. Nem túl meglepő módon nem lett konstruktívabb az ellenzék, amelynek felszólalói egyszerű stílusban, egymást ismételgetve hangoztatták, hogy a kormány újabb nagy lopásokra készül. Megfigyelhető volt, hogy a legtöbb ellenzéki szónok szakpolitikai kérdésként vezette fel mondandóját, majd rögtön személyeskedésre, sértegetésre váltottak. Ha létezne olyan, hogy A nap legszánalmasabb felszólalója-titulus, azt szerdán toronymagasan Gyurcsány Ferenc nyerte volna: a DK elnöke a különleges gazdasági övezetekről szóló beszédében többször a Jóisten irgalmáért esedezett, majd olyan stílusban fejezte be, ahogy a fáradó rohamnyugdíjasai szokták egy-egy utcai vitában.
Hadházy Sándor, a Fidesz vezérszónoka a parlament szerdai ülésén hangsúlyozta: a kormány kiemelt célja a 2010 óta elért gazdasági eredmények megvédése mellett a munkahelyek megőrzése és újak teremtése, és a javaslattal lehetőség nyílik a különleges gazdasági övezetek létrehozására, ami hozzájárul e célok eléréséhez. A változtatás segíti a nemzetgazdasági szempontból jelentős beruházások gyors megvalósítását speciális szabályozási környezet kialakításával. Hozzátette: a különleges gazdasági övezetben a beruházások a megye jelentős részére hatással vannak, ezért a települési önkormányzatok egyes feladatait a megyei önkormányzat venné át.
A Jobbiknál nemcsak a logó egyszerűsödik, hanem a kommunikáció is
A Jobbik részéről Dudás Róbert elmondta: fontos megtalálni a megyei közgyűlések helyét, de ez nem mehet a települési önkormányzatok önrendelkezésének a kárára; szerinte problémákat okozhat, hogy egy településen belül eltérő szabályozás érvényesülhet. Z. Kárpát Dániel nem volt ilyen cizellált: szerinte arról szól a javaslat, hogy a kormánypártok ismét lopni készülnek, forintokat csatornáznak át oda, ahol a kormány emberei dönthetnek róluk.
KDNP: Beruházások kellenek a munkahelyteremtéshez
A KDNP részéről Nacsa Lőrinc arról beszélt, hogy a járvány után az életet és a gazdaságot újra kell indítani, és a gazdasági nehézségeket beruházásokkal, fejlesztésekkel, munkahelyteremtéssel fogják megoldani, ahogy 2010 után is tették. Az adóemelés és a segélyek politikája elfogadhatatlan, ehelyett a munkából élő magyarokat, családokat támogatják, márpedig munkahelyek beruházásokból lesznek, ezért válság idején nem leállítani kell a beruházásokat, hanem felgyorsítani a megvalósulásukat – vélekedett. Hozzátette: elsősorban a magyar emberek érdekeit nézik, nemcsak az önkormányzatokét.
Az MSZP szerint a kormánypártok javaslata maga a lex einstand
Az MSZP feltételezhető kreatív értekezlete után Harangozó Tamás úgy értékelt: ez a törvényjavaslat egy politikai és gazdasági furkósbot a Fidesz és a kormány kezében, egyszerű útonállás. Mint mondta, hívhatjuk lex einstandnak is. Harangozó szerint az előterjesztés alaptörvény-ellenes is, mert ezek a bevételek a települési és nem a területi önkormányzatokat illetik meg. Ha van vér a pucájukban, küldjék el a javaslatot előzetes normakontrollra – mondta. Párttársa, az ugyancsak a kreativitásáról ismert Szakács László szerint a Fidesz először elvette az önkormányzatok hatásköreit, intézményeit, most pedig elveszi a pénzüket is. A képviselő úgy vélekedett, hogy a kormány pártbizottságokat akar csinálni a megyei közgyűlésekből, és rá akarja tenni a kezét a települési önkormányzatok iparűzési adó-bevételére. A jelek szerint az MSZP-nél rájöttek, hogy a Bangóné-féle kommunikáció menőség.
Párbeszéd: Meg akarják puccsolni a zemberek hatalmát
Szokásos gyújtó hangú beszédében Kocsis-Cake Olivio azt közölte, lesújtó a véleményük a törvényjavaslatról, de nem lepődtek meg az indítványon, amely arról szól, hogy mostantól a hatalom emberei döntenek, és próbálják megpuccsolni az emberek hatalmát. Totálisan szembemegy a demokratikus berendezkedéssel az előterjesztés – jelentette ki, miközben egy kissé belekeveredett a felolvasott szövegbe. Milyen egyeztetések zajlottak és milyen önkormányzati szövetségekkel? – kérdezte. Ha egy arányosabb forrásmegosztás a cél, miért nem a konkrét, érintett települések vezetői döntenek? – vetette fel, hozzátéve: szerinte az indítvány nem segíti a munkahelyteremtést. Ha valaki esetleg kritikusan szemléli Kocsis-Cake Olivio munkásságát, annak olyan benyomása támadhatott, hogy a képviselő nem tudta, miről beszél.
LMP: Ha a Fidesz teremt munkahelyeket, akkor az lopás
Keresztes László Lóránt szerint a törvényjavaslat az ellenzéki vezetésű városban élő polgárok meglopásáról szól, ráadásul teljes önfeladást is jelent, hiszen a kormány a kiszolgáltatott, olcsó munkaerővel ösztönzi a befektetéseket, leépíti a környezetvédelmi szabályokat. Közölte: a kormánypártok bármire hajlandók, csak jöjjön a pénz és azt el tudják osztani a holdudvarban. Rámutatott arra is, hogy ha a megyei önkormányzatok osztják el a pénzt, akkor a megyei jogú város polgárainak szavazata nem fog érvényesülni, mert az ott élők nem szavazhatnak a megyei önkormányzatokra. A képviselő is úgy látja, hogy a településeken élőket büntetik a javaslattal, veszélybe sodorják a helyi közszolgáltatásokat. Keresztes azt kérte a kormánypártoktól, hogy ne használják a nemzeti kormány kifejezést, mert méltatlanok rá. Indoklásként elmondta: a kormány a kínai nagyhatalmi érdekek kiszolgálásának az oltárán feláldozott százhuszonötezer munkahelyet a szerinte semmilyen módon nem igazolható Budapest–Belgrád vasútvonal érdekében.
Gyurcsány fohásza, a vörösingesek és Áts Feri
Felszólalása elején Gyurcsány Ferenc közölte: ha megöljük az önkormányzatokat, akkor minden bizonnyal megöljük a hazát. A DK elnöke szerint ha van bolsevik párt Magyarországon, akkor az a Fidesz, amely mindent centralizál, mindent a kormányfőnek juttat és semmit az embereknek. Ez szovjet típusú modell – hangoztatta Gyurcsány, és nem, nem nevette el magát közben. A bukott miniszterelnök az előterjesztés hatását úgy írta le, hogy van egy település, amely dolgozik, kitűnő embereket választ, tanácsadókat bérel, eléri, hogy történjen náluk valami és a munkájuk gyümölcse einstand lesz. Jönnek Áts Feriék! Azok is vörösingesek voltak talán? A hétszázát, megint ide találtunk – rikkantotta. Gyurcsány Ferenc közölte: nem a kormánypártok támogatják a beruházást, hanem a forgalmi adón keresztül az ő nyugdíjasai. A DK elnöke gyalázatos bandának titulálta a kormánypártokat, amelyek ölik az országot és az önkormányzatokat, ezért szerinte nemzetrontó emberek, és arra szólította fel ellenfeleit, hogy szégyelljék magukat, majd ezt megismételte. Gyurcsány szerdán is folytatta az utóbbi időben tapasztalható szakrális jellemfejlődését, többször az ég felé tekintett széles karmozdulatokkal, és a Jóistenhez fohászkodott, de még nem igazán meggyőző. Ha így halad, talán egyszer az is megfordul a fejében, hogy aláírja a székely autonómiát támogató kezdeményezést.
A fentiekhez hasonló véleményen voltak az úgynevezett független képviselők is, Szél Bernadett például visszamenőleges hatállyal elkövetett választási csalásként értékelte a törvényjavaslatot. Szerinte a Fidesz és a KDNP nem tudja elfogadni, hogy az önkormányzati választáson a nép demokratikus akarata nem őket választotta számos településen, ezért most tipikus orbáni észjárással fogják magukat és kizsebelik, kirabolják ezeket a településeket. Gyurcsány új szerzeménye, Bősz Anett azt mondta: a javaslat nemcsak a rendszerváltás vívmányait tapossa bele az agyagba, hanem szembemegy a szubszidiaritás elvével, vagyis azzal, hogy a helyben keletkező kihívásokat és problémákat a helyben élőknek kell megoldani a hatékonyság érdekében. Valószínűleg nem is elég szexi, és felháborítóan keveset foglalkozik például a genderjogokkal.
Orbán Balázs szerint az ellenzék véleménye egyedül Gyurcsány véleménye
Orbán Balázs zárszavában azt mondta: a 2002-10 közötti időszaknak az a tragédiája, hogy a kormány gyáva, erőtlen volt, a feladatokat áttolta az önkormányzati szektornak, a finanszírozást viszont elvette tőlük. Ezt azonban még lehetett volna kezelni, de a központi költségvetés is összeomlott. A mostani kormány alatt az önkormányzatok számára rendelkezésre álló bevétel megkétszereződött – mutatott rá, és azt kívánta, mindenkit úgy büntessenek, ahogy a polgári kormány tette az önkormányzatokkal. Ahhoz, hogy az egyensúlyi állapot megmaradjon, járul hozzá a most tárgyalt törvényjavaslat – jelentette ki az államtitkár, aki megerősítette: a kormány szándéka szerint az előterjesztés a fővárosra és a megyei jogú városokra nem terjed ki, és ez a javaslatból kiderül, de nyitottak, és ezt még egyértelműbbé teszik.
Ugyanaz a forrás ugyanott fog hasznosulni, ahol eddig, ez vonatkozik Gödre is – közölte egy másik felvetésre. Azt gondolják tényleg, hogy idejön a Samsung, és ez úgy zajlott, hogy Szöulban a térképen ráböktek Gödre, itt épüljön a gyár? – kérdezte. A magyar kormány és intézményrendszere hosszú ideje dolgozott azon, hogy a beruházás megvalósulhasson – hangsúlyozta az államtitkár. Orbán Balázs kitért a négy és félórás vita azon pillanataira, amikor Gyurcsány Ferenc volt kormányfő bejött, meghallgatta saját magát, majd kiment. Amikor elhagyta az üléstermet, ütemes vastapsot, vállveregetést kapott. Amit Gyurcsány Ferenc az ügyben képvisel, az minősül az ellenzék számára alternatívának – mondta. Szerinte az nem működik, hogy azt mondják, konstruktívak, utána meg a blődebbnél blődebb politikai toposzokat mondják el a DK kottájából – összegzett az államtitkár.
Forrás: MTI/PS; Vezető kép: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS