A vártnál kevésbé szoros küzdelemben dőlt el az osztrák elnökválasztás a zöldpárti támogatottságú Alexander Van der Bellen javára. A választás májusban rendezett második fordulóját is a liberális jelölt nyerte, azonban több furcsaság is történt, így „technikai okokból” megsemmisítette az eredményt az osztrák alkotmánybíróság, ezért kellett megismételni a voksolást. Most Van der Bellen nagyobb különbséggel tudta hozni a győzelmet, mint májusban, és már ellenfele, valamint a Norbert Hofert támogató FPÖ elnöke is gratulált neki.
Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltje a választás délelőttjén kijelentette, hogy nem akar népszavazást Ausztria Európai Unióból való kilépéséről. Meglátása szerint államfőként kiállna az EU mellett, amely „pozitív irányba” fejlődik. A választóhelység előtt arról is beszélt, hogy különbséget kellene tenni a menekültek és a bevándorlók között.
Alacsonyabb részvétel mellett Van der Bellen nagyobb előnnyel nyert
A választóhelyiségek tartományonként más-más időpontban zártak, így a választás hivatalos vége 17 órakor volt, amikor Bécsben és Tirolban is befejeződött. Az áprilisi első fordulóban országosan 68,5 százalék volt a részvétel, a később megsemmisített második fordulóban 72 százalék, most viszont 64,6 százaléknyian mentek el szavazni, ami jelzi, hogy az osztrákok belefáradtak az egészéves kampányba.
Az előzetes adatok szerint Van der Bellen mintegy 2,1 millió kapott, ami 51,68 százalékot jelent, Norbert Hofer számára pedig 48,32 százalékot jelent a rá adott 1,92 millió voks. Mintegy 700 ezer szavazatot azonban levélben adtak le, ezeket majd csak hétfőn reggel kilenc órákor kezdik el összeszámolni. A közvélemény-kutató intézetek előrejelzése szerint a levélszavazatokat is beleszámolva Van der Bellen 53,3 százalékkal nyerhette meg az elnökválasztást, Hofer 46,7 százalékkal szorulhatott a második helyre. Végleges eredmények hétfőre várhatók, amikor a levélben leadott szavazatokat is összeszámolják.
Peter Hajek közvéleménykutató elemzése szerint a Van der Bellenre voksolók harminc százaléka az ország jobbratolódását akarta elsősorban megakadályozni, a Hoferre voksolók harminc százaléka pedig az ausztriai menekültválság kezelésén akart változtatni.
Hofer és az FPÖ elismerte a vereséget
Az Osztrák Szabadságpárt már az előzetes becslések nyilvánosságra hozatalakor elismerte, hogy jelöltje, Norbert Hofer vereséget szenvedett. Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára az ORF közszolgálati televízióban nyilatkozva gratulált a sikerhez a függetlenként induló, de a Zöldek pártjának támogatását élvező Alexander Van der Bellennek. Norbert Hofer is gratulált ellenfelének a győzelemhez a Facebook közösségi oldalon. Ugyanakkor azt írta,
végtelenül szomorú vagyok, hogy nem sikerült, szívesen vigyáztam volna Ausztriára.
A politikus bejegyzésében összetartásra szólította fel az osztrákokat. Hofer később az ORF stúdiójában arról beszélt, hogy a következő parlamenti választáson képviselőként méretteti meg magát Strache mögött. Heinz-Christian Strache az FPÖ elnöke ugyancsak gratulált Van der Bellennek, és megköszönte a Hoferre szavazók voksát. Az osztrák közszolgálati televízióban azt mondta, hogy határozott félelemkampány folyt Hofer ellen, és döntőnek nevezte, hogy az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke, Reinhold Mitterlehner Van der Bellent támogatta.
Kezdettől fogva egy Európa-barát Ausztriáért küzdöttem
– hangoztatta Van der Bellen az ORF közszolgálati televízióban nyilatkozva. A 72 éves politikus hangsúlyozta, hogy „az egyenlőség, a szabadság és a szolidaritás értékeit” fogja védelmezni. Úgy vélekedett, megválasztása jel az európai politika számára, hogy européerként is lehet választást nyerni. Az osztrák közszolgálati televízióban (ORF) kijelentette, hogy az európai uniós tagság Ausztria érdeke. Hangsúlyozta, hogy azon osztrákok gondjait is komolyan akarja venni, akik nem rá szavaztak, ezért egyeztetést kezd a tartományi vezetőkkel.
Nagyokat rúgnak az ellenoldalba Van der Bellen politikai barátai
Christian Kern osztrák kancellár, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke gratulált a győztesnek és arról beszélt, hogy meggyőződése szerint az új elnök kitűnően fogja képviselni az országot belföldön és külföldön egyaránt. Tiszteletét fejezte ki Norbert Hofer előtt, és azt mondta, az országnak közösen kell leküzdenie a kihívásokat. Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár is gratulált Van der Bellennek, a néppárti elnök kijelentette, hogy az új államfőnek a közös ügyeket kell előtérbe helyeznie.
A józan ész győzedelmeskedett a jobboldali populizmus felett
– értékelte az ausztriai államfőválasztást vasárnap este Sigmar Gabriel német alkancellár, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke, aki Twitter-üzenetében gratulált Alexander Van der Bellennek, és megjegyezte, hogy a Zöldek támogatásával indult független jelölt győzelmével „nagy kő esett le egész Európa szívéről”.
Az SPD-vel kormányzó jobboldali CDU/CSU pártszövetség részéről a bajor CSU egyik tekintélyes politikusa, Manfred Weber értékelte a szomszéd országban rendezett államfőválasztás előzetes eredményét. Az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetője Twitter-oldalán azt írta, hogy az FPÖ „a félelemre és hazugságokra” építette kampányát, és „kudarcot vallott”, az osztrákok pedig „világos Európa-párti üzenetet” küldtek a világnak. A CSU-s politikus kiemelte:
szembe kell szállnunk a populistákkal és le kell lepleznünk őket.
A német Zöldek társelnöke, Simone Peter Twitter-üzenete szerint továbbra is ki kell tartani a „kozmopolita Európa” mellett, és Alexander Van der Bellen győzelme azt mutatja, hogy
meg lehet állítani a jobboldali uszítókat.
Felszabadult kárörömmel ünnepel a liberális politikai elit
Martin Schulz, az Európai Parlament SPD-s elnöke szintén gratulált Alexander Van der Bellennek, aki szerinte „világos Európa-párti üzenettel és kampánnyal” utasította maga mögé az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltjét, Norbert Hofert. Martin Schulz a Twitteren írt bejegyzésében hozzátette, hogy Norbert Hofer második helye az ausztriai szövetségi elnöki választáson
a nacionalizmus, a maradiság és az Európa-ellenes populizmus súlyos veresége.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke közleményében örömét fejezte ki, hogy „szívből gratulálhat” Ausztria új elnökének megválasztásához.
Gianni Pittella, az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata frakcióvezetője hangsúlyozta:
A demokrácia és a nyílt társadalom győzelmet aratott a gyűlölet és a rasszizmus felett.
Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője „csodálatos hírnek” nevezte Van der Bellen győzelmét, és úgy fogalmazott:
Európa erősebb, mint azt a populisták gondolnák.
Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa az osztrák elnökválasztás eredményére Twitter üzenetében reagálva kijelentette:
A populizmus nem elkerülhetetlen, a szélsőjobboldal nem ellenállhatatlan.
Maroš Šefčovič, az EU energiaügyi biztosa üzenetében Ausztria és egész Európa számára a „remény friss szelének” nevezte a függetlenként induló, de a Zöldek pártjának támogatását élvező megválasztott elnök győzelmét.
forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS