
Amióta a különben jó renomével rendelkező dél-koreai SungEel HiTech betette a Nógrád vármegyei Bátonyterenyére a lábát, folyamatosan megsérti a környezetvédelmi előírásokat, olyannyira, hogy az már kimerítheti a bűncselekmény kategóriáját – többek közt erről beszélt portálunknak egy felháborodott helyi lakos, aki megelégelte az akkumulátor-feldolgozó gyár gyanús üzelmeit. Mint Orosz István kiemelte, a céget a sorozatos, milliós büntetések sem hatják meg, az újabbnál újabb helyszíni szemlék pedig egyre csak romló állapotokat rögzítenek; a gyárban már robbanás is történt, egy legutóbbi vizsgálat során ráadásul a szakemberek még maszkban is rosszul lettek a vegyszerszagtól.
Orosz István úgy vélte, felesleges politikát keresni a helyiek aggodalmában, „de már maga a politikai logika is azt sugallja, a szennyező cégekkel szembeni határozott fellépés érdeke Magyarországnak, hiszen világos üzenetet közvetít a gyáraknak arról: akármit nem engedhetnek meg maguknak. Hazánkba olyan innovációk érkezzenek, amelyek valóban minőségi, szabálykövető, környezetkímélő módon képesek működni.”
A felületes olvasók kedvéért bocsátom előre: nem kívánjuk tovább tüzelni az akkumulátorgyárakon felhergelt publikum felháborodását. Nincs azzal semmi baj, ha ipar telepszik Magyarországra, hiszen az fogja magával hozni az innovációt, és ahhoz, hogy tudásalapú társadalom alakuljon, elsőként az annyit kárhoztatott „összeszerelő üzemeket” kell létrehozni. Pláne az elmaradott régiókban. Ez a történet ráadásul nem egy akkumulátorgyárról szól, hanem annak az ellenkezőjéről, egy akkumulátor-újrahasznosító üzemről és annak meglehetősen vitatható működéséről, amely egyébként ráadásul akár mintaprojekt is lehetett volna.

Ji Kang Mjung, a SungEel HiTech Kft. elnöke és Park Csul Min, a Koreai Köztársaság magyarországi nagykövete a SungEel HiTech Hungary Kft. második üzemének megnyitóján a bátonyterenyei ipari parkban. Fotó: MTI/Komka Péter
Akár sikertörténet is lehetne
A dél-koreai SungEel HiTech elnevezésű cég ugyanis filozófiájában maximálisan a zöld értékek élharcosának tekinthető. A vállalat négy elvi alappilléren nyugszik, ezek egyike nem is véletlenül a biztonság mindenek előtt, valamint a jogkövető magatartás, a törvények tiszteletben tartása. Ezeket a cég Dél-Koreában maximálisan be is tartja, így igazi sikertörténet is kerekedhetett volna annak Magyarországra településéről. A probléma legfőképp azzal van, hogy amit a cég Dél-Koreában betart, azt hazánkban nem. Sőt, szinte folyamatosak a jogsértései. De kezdjük az elején. A SungEel HiTech feldolgozó szigetszentmiklósi üzemét 2019. március 19-én adták át. A dél koreai cég első európai beruházásaként 5 millió euróból felépült 8200 négyzetméteres üzem 50 munkavállalót foglalkoztat. A magyar leányvállalat az átadásról szóló kommuniké szerint
a szintén dél-koreai Samsung SDI gödi akkumulátorgyárának hulladéktermékeit hasznosítja környezetbarát módon, világszínvonalú technológiával.
Négy hónap sem kellett, már problémák voltak a vállalattal
Történetünk azonban nem is a szigetszentmiklósi gyárról szól – bár az is kiérdemelt időközben néhány szót –, hanem a 2021. július 7-én megnyitott bátonyterenyei gyárról, amely az átadás idején száz embernek tervezett munkát adni. A magyar kormány 2,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott a 9,3 milliárd forint összértékű beruházáshoz. Mint Orosz István, portálunk egyik fontos kútfője a témában – aki korábban egyébként a kábítószeres szervezett bűnözés hazai felszámolásában szerzett komoly érdemeket – felidézte, a bátonyi üzemet a koronavírus-járvány idején telepítették a városba, a társadalmi egyeztetés mindezek fényében sem volt tökéletesnek nevezhető. Orosz István hozzátette: a cégre – amelynek telephelye a lakóingatlanától mintegy 800 méterre található légvonalban – ő maga sem figyelt különösebben, mígnem fel nem hívták a figyelmét egy 2021. októberi, előre be nem jelentett ellenőrzés riasztó eredményeire, amelyet az illetékes kormányhivatal végzett el.
A Nógrád Vármegyei Kormányhivatal az első, be nem jelentett vizsgálatának jegyzőkönyve rögzíti: 2021. október 11-én lakossági bejelentésre indult a vizsgálat, amely 12-én és 13-án zajlott le. Megállapítják: a helyszíni szemle alapján a veszélyes és nem veszélyes hulladékok jelentős része nem az arra engedélyezett helyen került elhelyezésre. A 060315 hulladék azonosítású, nehézfémeket tartalmazó hulladék például 218 zsákban, mintegy 179 tonnányi mennyiségben az udvaron, szabad ég alatt, részben raklapokon, részben a betonon kerültek elhelyezésre. A zsákok egy része nyitott volt, az ellenőrzés másnapján lezúduló eső épp a talajba mosta a mérgező anyagokat. Többek közt arra is kitérnek: az udvaron azonosíthatatlan IBC tartályok voltak elhelyezve, mellettük azonosíthatatlan, fehér-barna-rozsda színű folyadék volt látható, továbbá a hulladékazonosító kódok feltüntetésében is hiányok voltak. A kormányhivatal emiatt a hulladékok elhelyezésének haladéktalan rendezésére szólította fel a céget, a nyilvántartás pontos és naprakész vezetésére, valamint a hulladékazonosító kódok rendezésére. Emellett 5,5 millió forintos bírságot szabtak ki.
A cég felelőtlen tevékenysége kimeríti a bűncselekmény fogalmát
Mint Orosz István portálunknak elmondta, a jelentés hatására kezdtek megfogalmazódni benne aggodalmak, különösen amiatt, mivel az említett üzem közvetlen közelében egy ökológiai folyosó található, ott folyik el a lejjebb a Tiszába ömlő Zagyva, és itt található a város ivóvízbázisa is. Mint kiemelte, az időközben beszerzett dokumentumok alapján kiderül: a kormányhivatal dolgozói lelkiismeretesen végezték a munkájukat, szerinte mégis, már az első vizsgálatot követően le kellett volna állítani a gyár működését, ameddig helyre nem áll annak normális működése. Mint kiemelte, látható, hogy a céget a sorozatos, milliós büntetések nem hatják meg, az újabb helyszíni szemlék pedig a korábbiaknál is csak egyre romló állapotokat rögzítenek. Orosz István úgy vélte, a sorozatos jogsértésekből az olvasható ki, hogy a koreai menedzsment egyáltalán nem törekszik a magyar törvények betartására, vagy a határozatokban megfogalmazott elvárások teljesítésére, ez pedig már kimerítheti a bűncselekmény fogalmát. Például a folytatólagosan elkövetett, a hulladékgazdálkodás rendjének szándékos megsértését, és a környezet-, illetve természetkárosítást.
Jelentős figyelmeztetést jelenthetett volna a gyárban bekövetkezett 2022. július 19-ei tűzeset, havária, azaz „engedély nélkül létesített hulladékkezelő létesítmény üzempróbája során történt robbanás”. Az illetékes Kormányhivatal az esettel összefüggésben készített jegyzőkönyve ugyanakkor már arra is kitért, hogy az esemény előtti egy évben hét alkalommal került bejegyzésre közigazgatási nyilvántartott szankció, két alkalommal figyelmeztetés és öt alkalommal bírság. A jegyzőkönyv megállapítja, hogy a balesettől függetlenül továbbra is fennálltak a korábban jelzett és folyamatosan bírságolt hulladékkezelési hiányosságok, ráadásul az aktuálisan az üzem területén fellelhető nagy mennyiségű hulladék eredete sem volt megfelelően dokumentálva. A cég ugyan később hiánypótlással igyekezett a hulladék eredetéről és mennyiségéről számot adni, a Kormányhivatal ugyanakkor megállapította, hogy az igazolásnak szánt dokumentumok átláthatatlanok, egymásnak ellentmondóak, összességében értelmezésre alkalmatlanok. A Kormányhivatal határozatában ekkor újabb 8,9 millió forintos hulladékgazdálkodási bírságot szabott ki.
Maszkot viselve is rosszul lettek a kormányhivatal dolgozói
A cégen belüli állapotok folyamatos romlásának talán legdurvább példája egy idei, március 30-án lezajlott helyszíni szemléről szóló beszámoló, amely ki is mondja, hogy egyre áldatlanabb állapotok uralkodnak a telephelyen. A vizsgálat eredményei közül most nem térünk ki arra, hogy a hulladékfajták továbbra sem megfelelő helyen voltak tárolva, és hogy nem volt nyomon követhető a hulladék mennyisége vagy származási helye. Inkább idézünk magát a határozatot:
az ipari tevékenység végzésére, illetve hulladék hasznosítására engedélyezett üzemcsarnokba belépve erős oldószerszag érezhető, valamint a műgyanta padló felülete csúszik.
Majd így folytatják:
a Kormányhivatal ellenőrzést végző kollégái az ellenőrzés során 3M 6300 típusú, többször használható félálarcot viseltek. Az ellenőrzést végző személyek az ellenőrzés során magukon bőr- és nyálkahártya-irritációt (bőrkiütés, bőrpír, torokkaparás, szívfájdalom tünetei) tapasztaltak. A telephelyen kívül kialakított gépjárműparkolóban szájmaszk viselése nélkül is érezhető volt az oldószer szaga, amely a széliránytól függetlenül a 21. számú főközlekedési út másik oldalán lévő lakóházakhoz is eljuthat.

A SungEel HiTech Hungary Kft. második üzeme a bátonyterenyei ipari parkban a megnyitó napján még így nézett ki. Fotó: MTI/Komka Péter
Illegális hulladék is érkezhetett Bátonyterenyére
Orosz István elmondta: a bátonyterenyei robbanással összefüggésben feljelentést tett a Nógrád Vármegyei Főügyészségen, az ügyben elrendelt nyomozást ugyanakkor a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság végzi, összeférhetetlenség miatt. Ennek az az oka, hogy a robbanást követő másodlagos robbanásban rendőrök is megsérültek, így a Nógrád vármegyei rendőrfőkapitány elfogultságot jelentett be. Orosz István kitért arra: a cég ügyeivel kapcsolatban a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóságán nyomozás folyik a szigetszentmiklósi üzemben korábban bekövetkezett, két ember halálával járó robbanással összefüggésben is.
Ezen felül szintén nyomozás folyik egy Ikladon leleplezett illegális hulladéktelep ügyében is, amelyet Orosz István segítségével derítettek fel. Vélelmezhető, hogy az Ikladon illegálisan, külföldről érkező veszélyes hulladékot is a bátonyterenyei üzemben „tüntették el”, ugyanakkor ennek kiderítése már a rendőrség feladata.
Nem kell politikát keresni abban, hogy a helyiek félnek
Orosz István arról beszélt: véleménye szerint egyértelműen látszik, hogy a cég négyéves magyarországi működése során nem hajtja végre a hazai hatósági előírásokat, sem azokat az utasításokat, amelyeket az illetékes szervek az áldatlan helyzet kezelésére rendre, visszatérően megfogalmaznak. Kiemelte: nem is véletlen, hogy a helyi lakosok tartanak a víz-, levegő- és talajszennyezéstől. Az eddigi vizsgálatok például a vízben a megengedettnél magasabb mangán-koncentrációt mutatnak, amely azonban nem írható egyértelműen a cég számlájára. Az már lényegesen problematikusabb, hogy a cég telephelyén vett talajminták többek közt arzén, bárium és szelén megengedettnél magasabb koncentrációját jelezték, valamint az erősen rákkeltő TPH (kőolajszármazékok együttes elnevezése) határérték feletti jelenlétét. Külön problémának nevezte, hogy a levegőtisztaság tekintetében hatósági vizsgálatok azért nem folytak, mert állítólag a hitelesített mérőállomás nem működik.
Orosz István végezetül ismételten kiemelte: felesleges a helyiek tiltakozása mögött politikai szálakat keresni, de már maga a politikai logika is azt sugallja, hogy a szennyező cégekkel szembeni határozott fellépés érdeke Magyarországnak, hiszen világos üzenetet közvetít a gyáraknak arról:
akármit nem engedhetnek meg maguknak. Hazánkba olyan innovációk érkezzenek, amelyek valóban minőségi, szabálykövető, környezetkímélő módon képesek működni.
A cég magyarországi képviseletét több módon is próbáltuk megkeseni, hogy reagálhassanak a cikkünkben leírtakra, ugyanakkor sem magyar honlapot, sem elérhetőséget nem találtunk a telephelyek címein kívül első közelítésben. Koreai honlapot, telefonszámot leltünk, illetve egy magyar mobiltelefonszámot találtunk. Ha a cég képviselői véletlenül olvasnák ezt a cikket, akkor egy hölgy, a telefonszám igazi tulajdonosa általunk is üzeni, hogy a tévesen megadott telefonos elérhetőségüket legyenek szívesek kijavítani.
Vezetőkép: MTI/Komka Péter
Vajda Miklós
2023-08-16 at 14:51
Az ügy jól megmutatja, hogy
1. a nemzetközi multicégek Magyarországra bármikor rá tudják erőltetni az akaratukat, hiszen az éves profitjuk több, mint a magyar költségvetés összesen. Ráadásul nem is EU tagországi cégekről van szó.
2. A Magyarország nevű összeszerelő üzemnek semmiféle érdekérvényesítő képesasége nincs az ide betelepített környezetszennyező multikkal szemben.
3. Azért jöttek ide, mert már a tárgyalások során pontosan tudták, hogy semmiféle jogszabályt nem fognak betartani, hiszen ezért éri meg nekik eljönni Kóreából.
4. A kiszabható bírságok nekik csak zsebpénz, amit a szemünkbe röhögve kifizetnek, – legfeljebb emelnek az áraikon – és nem old meg semmit. Ugyanis attól a víz, a levegő, a föld még szennyezett marad évtizedekig, amely a környéken élőket károsítja. Még az ingatlanaikat sem tudják eladni, mert senki sem fog ilyen körülmények között oda költözni.
5. A magyar illetékesek majd összehívnak egy bizottságot, amely a vizsgálat után majd kiad egy tohuvabohu jelentést, de felelősőket nem állapít meg. hiszen azt sem tudják a szervek, hogy kivel kellene fölvenniük a kapcsolatot. Ez kítűnik a cikkből.
6. Nem hallom Áder János, és más harcos környezetvédő szervezetek (LMP) felháborodását az ügyben.
7. Ugyanez várható a többi akku gyár esetében is, akárhonnan érkezik
8. Ebben a fene nagy demokráciában csak az ott élők véleménye nem számít, akik viselik a terheit ezeknek a szó szoros értelmében szennyes, politikával átitatott ügyeknek. Minden eszközzel akadályozzák a lakossági fórumok összehívását, pl. azzal, hogy az érintett önkormányzatok nem adnak helyet az ilyen célú rendezvényeknek.(Debrecen) .
9. Ennyit a jogállamiságról és az európai értékekről. Mert Magyarország a magyaroké!
Klárika
2023-08-16 at 04:25
Hülye a cikk és hazudós az egész akkumulátor biznisz-buzi; nem különben az egész országos gazdaság megpolitizálása. Demagógiából jeles, eredmények hiánycikk.
fityak
2023-08-14 at 18:53
Az Áder. Miért kussol elmehet a pdkastĵaival a picsába.
Ézt miért nem látja, nincs véleménye?
Nemti
2023-08-11 at 18:27
@Nézzük magát….
Úgy lett volna kerek a megszólalásod,ha a szerzőt és a riportalanyt is lekommunistázod.
A mondandójukkal meg ne is foglalkozz.
Annyit nem ér az egész,vergődjenek csak a koreai méregben.
Mit képzelnek ezek,a tényekről mernek beszélni?
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-08-11 at 11:49
Azért egy dologban tisztán kellene látni. Kérem, gondolkozzanak el!
1) Miért nem tolonganak a befektetők Nógrádban, és miért menekülnek el Ózd környékéről?
2) A koreaiakról tételezhező fel inkább a “nem baj, ha xar lett, bekenjük sárral, osztégosztán akkorég nem látszik”, vagy a bátonyterenyei egykori TSz traktorosról, aki az enyhén korpás moslékosvödörből töltötte fel hidaulikaolajjal a kényes emelőgépet.
Más kérdés, hogy hogy alapelv a “fejtől bűzlik a hal”, de ezt bizonyosan megállapítani csak akkor lehetne, ha a cikk írója nemcsak ott lenne, ahol mesélik, és úgy látná, mint ahogy a szerkesztőségből látszik. Nekem nem tetszik a cikkíró attitűdje, aki azt a látszatot kelti, hogy “érted haragszom, nem ellened” – pedig ki tudja? Pesti úr Saulfordulása óta mindent el tudok képzelni.
Dodo
2023-08-11 at 09:44
Ezek is pofozzák a magyar munkásokat, mint régebben a gumi gyárukban? Kell jogszabály, meg vér a pucában, hogy bezárassanak ilyen gyárat!
Theo
2023-08-11 at 00:11
A dolgozókat is büntetni kell. Akkor majd jobban figyelnek, illetve nem vállalnak be szabálytalan dolgokat. Ha saját bőrre is megy, akkor lesz ellenállás és ezzel kikenyszerithetik a normális körülményeket. Ha egyszer igény egyébként nincs is rá helyileg.
Attila
2023-08-10 at 22:59
A dolgozókra fogni az egészet.Az boszorkányüldözés,különösen,ha tudjuk,hogy gyártáskor sok a tisztatéri üzem ,míg hulladék feldolgozásnál nincs olyan ,Nem pénzbírság kell. Veszélyes anyaggokat csak a vezetőségből tudnak beszerezni.1.felszólítás+pénzbírság, 2.teljeskörū munkavédelmi és hulladékkezelési vizsgálat,pénzbüntetés a helytelen munkavégzés,tárolás esetén ahogy engem büntetés + Az eljárás költségei.
3. Határidő kiszabása, nem teljesítésnél az üzem bezárása ideiglenesen.(lásd 90-es évek Váci Cementgyár)
4.végleges bezárás.
5.Halálesetnél a btk alkalmazása .óvadék kiszabásának tiltása.
Megjegyzés:Nem sorolom magam az ellenzékhez.
Szeberényi Attila
2023-08-10 at 22:50
A dolgozókra fogni az egészet.Az boszorkányüldözés,különösen,ha tudjuk,hogy gyártáskor sok a tisztatéri üzem ,míg hulladék feldolgozásnál nincs olyan ,Nem pénzbírság kell. Veszélyes anyaggokat csak a vezetőségből tudnak beszerezni.1.felszólítás+pénzbírság, 2.teljeskörū munkavédelmi és hulladékkezelési vizsgálat,pénzbüntetés a helytelen munkavégzés,tárolás esetén ahogy engem büntetés + Az eljárás költségei.
3. Határidő kiszabása, nem teljesítésnél az üzem bezárása ideiglenesen.(lásd 90-es évek Váci Cementgyár)
4.végleges bezárás.
5.Halálesetnél a btk alkalmazása .óvadék kiszabásának tiltása.
Megjegyzés:Nem sorolom magam az ellenzékhez.
Súlyosan meg kell büntetni
2023-08-10 at 22:41
Antónia
Az elkövető miért ne lenne bűnös???
Mindkettő hibás, az elkövető is és a hatóság is, amely ezt nem akadályozza meg, és nem cselekszik határozottan mert fél a gazdájától!
Nem ám futni hagyni, mint az ukrán hajóskapitányt, amely elsüllyesztette a magyar kishajót! Rajtunk, magyarokon fognak taposni ha hagyjuk magunkat.
Matu
2023-08-10 at 22:20
Szomszéd Henriett2023-08-10 at 19:55
Valahogy nincs előttem a jelenet, hogy a tulajdonos és az igazgató összedugják a fejüket: Te, Kim, tudom, hogy elkészíttettük az engedélyeztetési jegyzőkönyvet, hogy betartunk minden magyar környezetvédelmi jogszabályt, de mit szólnál hozzá, ha csak azért sem! Jól kibabrálunk ezekkel a magyarokkal, ne örüljenek már annyira a tiszta vizüknek! – Igazad is van, Park! Megér ez nekünk néhány milliót! Sürgősen utasítsd az embereket, hogy még véletlenül se kössék be a hulladékgyűjtő zsákokat és szórják azokat szanaszét az udvaron. Jó lenne, ha az üzemcsarnokban pedig szétlocsolgatnának ezt-azt, csúszik is, büdös is. Ja, és soha, érted? soha ne vegyék fel a védőfelszereléseket! Alig várom a környezet- és munkavédelmi ellenőrzéseket, hogy milyen pofát vágnak majd mindehhez! Készítsd a milliókat, ez a hülyének is megéri, nem?
Ébresztő
2023-08-10 at 22:01
Az ilyeneket bíróságon kell elítélni és véglegesen kiutasítani az országból! Csak ilyen példamutató büntetés rettentheti el a többi külföldi szélhámost, ha nem, kiröhögnek bennünket, és mi járunk rosszul.
Az ilyen több kárt okoz, mint hasznot.
Gabi
2023-08-10 at 21:42
Nyilvánítsák ezt is különleges gazdasági övezetté és akkor a koreaiak bármit megtehenek kellemetlen kérdések nélkül. Illetve békében fogadhatják a seggük kinyalására mindig kész Szijjártót.
Orientál
2023-08-10 at 20:35
Dél-Korea teljesen elvesztette függetlenségét mert amit USA ráparancsol na azt aztán cselédszolgaként teljesíti. Ez már XXI. századi fasiszta kommunista gyarmatosítás eredménye.
Szomszéd Henriett
2023-08-10 at 19:55
@MATU.Miben hibásak az ott dolgozó emberek.. Gondolom, utasítás szerint dolgoznak.. Nem lehetnek ezért felelősek..???
SS Píkácsu
2023-08-10 at 19:50
Pedig olyan egyszerű lenne… 5-10 millás büntetések… ló.aszt! 1-2 milliárd forintos kéne, és rögtön figyelem lenne. Vagy elhúznának.
Dr.G
2023-08-10 at 19:17
@Antónia: Nem ettől vagy összezavarodva…
Yoggi
2023-08-10 at 17:46
@Antónia
Na ne!
Egyértelműen libsi sivalkodás a blogposzt!
Nekem azzal mosták az agyam itt a PS blogon is az elmúlt hónapokban, hogy Magyarországon az egyik legszigorúbbak a környezetvédelmi előírások a galaxisban, és ilyen nem történhet meg. Ha mégis, akkor a hatóság ki fogja szabni a büntetéseket!
Most teljesen összezavarodtam.
Akkor mégis az számít, hogy mit tudnak betartatni a törvényekből? A szennyezők esetében elenyésző bírságokat szabnak ki?
Akkor lehet, hogy a gödi mérések is igazak? Mármint nem a hatóságiak, mert azok basznak magasról mindenre…
Ungarn über alles !
2023-08-10 at 17:14
csak a hisztizők kedvéért mondom újra, hogy az új technológiájú lítium(vagy hasonló) alapanyagú akku gyártás, és a 10-20 éve készült savas akkuk bontott anyaga közt ég/föld külömbség van !
Antónia
2023-08-10 at 17:04
Az ilyen esetekért a hatóság tehetetlensége, esetleg korruptsága, hanyagsága a bűnös, nem az elkövető.
Orientál
2023-08-10 at 16:56
,,, Amúgy az USA balliberális politikája hazug hamis zöld politika mert láthatjuk hogy a többszörös áron eu-ba eladott folyékony palagáz hajóval szállítása súlyosan szennyezi az egész Földünket.
Orientál
2023-08-10 at 16:50
Dél-Korea politikája teljesen lefeküdt USA Soros féle politikájának.
Hallottunk már a szabad akaratról?
2023-08-10 at 16:48
Helytelen hozzáállás.Ha veszélyes a tevékenysége BÁRMILYEN GYÁRNAK azonnal be kell záratni.
Nem kell az akkugyárak ellenfeleit támogatni, hanem lépni kell.Akarjuk a debreceni gyárat, vagy nem. Ha igen, akkor minden olyant ami ezt akadályozza, meg kell szüntetni, ha nem, ezt egyszerübben is meg lehet oldani.
Matu
2023-08-10 at 16:24
Hogy milyen állapotok uralkodnak egy cégnél, arról nem okvetlenül a tulajdonos tehet, hanem az ott dolgozók. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem technológiai előírás, hogy a trutyi a padlón folydogáljon. A “jó az úgy is” hozzáállás sokat tud rontani a munkahelyi biztonságon!
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-08-10 at 16:20
Szerintem nem hisztériát kell kelteni. Nem mentegetve a menedzsmentet, de mosolyra ingerel, hogy a Kormányhivatal bizonyára stabil idegrendszerű és vegyészmérnök képesítésű keménykötésű férfi munkatársai pár perc után bőrirritációt, torokkaparást, és SZÍVFÁJDALMAT éreztek. Nagyon különös vegyszer az, amelyik a hónapokig ott dolgozókra nem hat ilyen módon, de pár perc alatt képes szívfájdalom keltésére kormányhivatalnokoknál.