Székely László alapjogi biztos bejelentése nyomán vizsgálódtak a kalocsai speciális gyermekotthonban az illetékes hatóságok, melynek során bántalmazások sorára derült fény. Volt aki öt-hat pofont kapott egy kihágásért, egy másik gyermeknek kulcscsomóval csaptak a tenyerébe. A vizsgálatból kiderült, a gyermekotthonban sok a betöltetlen munkakör, és hiányos a dolgozók felkészültsége.
A gyermekotthon lakói enyhébben ítélik meg a bántalmazást
Székely László alapjogi biztos bejelentés nyomán kérte a kalocsai speciális gyermekotthon működésének teljes körű vizsgálatát a fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, valamint az Országos Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Dokumentációs Központ (OBDK) főigazgatójától. A gyermekotthonban mindkét szerv külön helyszíni vizsgálatot tartott.
A fenntartó vizsgálatakor egy gyermek arról számolt be, öt-hat pofont kapott, amikor egy szökése után visszavitték, egy másik gyermek pedig elmondta, hogy az egyik nevelő a kulcscsomójával a tenyerébe csapott, ezek azonban a gyerekek szerint nem számítanak bántalmazásnak.
A vizsgálat szerint a speciális gyermekotthonban élők az átlagos gyermekeknél enyhébben ítélik meg a bántalmazást, ez pedig az alapjogi biztos szerint a gyermekotthonban élő gyerekek jogi tájékozatlanságát jelzi. Székely László ezért tájékoztatást kért Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől arról, miként teljesültek a hasonló ügyekben már korábban megfogalmazott ajánlásai.
A fenntartói vizsgálat azt is feltárta, hogy rendkívül nehéz betölteni a gyermekotthonban megüresedő álláshelyeket, a szakdolgozók pedig megfelelő kompetenciák, képzettség hiányában nem mindig tudják megfelelően kezelni a gyermekek viselkedési, beilleszkedési zavarait, agresszióját. Ezt az OBDK vizsgálata is rögzítette, hozzátéve, hogy a szakdolgozók – főként a gyermekfelügyelők – között nagy a fluktuáció.
A cigaretta, mint a jutalmazás eszköze
A helyszíni vizsgálat alatt az is kiderült, hogy a gyermekotthonban a cigarettát jutalmazási eszközként használták. A fenntartói megállapításokkal összhangban az ombudsman is elfogadhatatlannak, a gyermekek jogait súlyosan sértőnek nevezte ezt a gyakorlatot. Székely László egyetértett az ezzel kapcsolatos fenntartói intézkedéssel, és azt is javasolta, az intézményben mutassanak be a gyermekek életkorának megfelelő filmeket a dohányzás ártalmairól, és kérjék olyan szakember segítségét, aki a gyermekek leszoktatását megfelelő módszerekkel segítheti.
A gyermekjogi képviselőnek több gyermek számolt be arról, hogy ritkán találkozik a gyámjával, rendszertelenül látogatják őket, a kapcsolattartás kiszámíthatatlan. Az ombudsman szerint ez a gondozott gyermekek jogainak sérelmét okozza. Az alapjogi biztos felkérte Balog Zoltánt, hogy országos szinten mérje fel: a gyámok eleget tudnak-e tenni a gyermekekkel való találkozás kötelezettségének.
Az ombudsman korábban már többször is rámutatott arra, hogy a betöltetlen munkakörök, a speciális ellátási igényű gyermekkel való foglalkozásra felkészítés hiánya a gyermekek jogainak sérelméhez vezet. Székely László a kalocsai speciális gyermekotthon vizsgálatának alapján azt állapította meg, hogy ezek az aggályok továbbra is fennállnak – írták.
Egy gyermekotthonban a betöltetlen munkakörök és a dolgozók felkészítésének hiánya a gyermekek jogainak sérelméhez vezet, az ombudsman szerint ezt támasztják alá a kalocsai speciális gyermekotthonban feltárt visszásságok is.
A szaktárca egy korábbi ombudsmani ajánlásra úgy válaszolt, hogy várhatóan 2016 első felében módosítják a jogszabályt, amely előírja majd, hogy a speciális szükségletű gyermekeket gondozó intézmények szakdolgozói meghatározott időn belül kötelesek lesznek elvégezni egy felkészítő tanfolyamot. A módosított jogszabály legkorábban 2017. január 1-jén lép hatályba.
Forrás: MTI
Fotó: koronaradio.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS