Ipolyi Tamás, állatorvos volt hétfő este a PestiTV Politikai Hobbista című műsor második részében Jeszenszky Zsolt vendége. A szakember kifejtette, hogy a házi kedvencek a járvány győztesei, hiszen a korlátozások miatt sokkal több időt tölthetnek gazdáikkal. Az emberi felelőtlenség kapcsán megjegyezték, sokan egzotikus állatokra vágynak, majd felelőtlenül szabadon engedik azokat, melyek aztán kiszorítják élőhelyeikről az őshonos fajokat. Megemlítették a szabályszegőket, akik képesek pórázt vagy állatot kölcsönkérni annak érdekében, hogy a kijárási tilalom idején is elmehessenek otthonról, majd a macskákról és kutyákról is értekeztek. A szakember szerint verni nem szabad az ebeket, ám fegyelmezni kell. Az is kiderült, hogy sok román azt a valótlan hírt terjeszti, hogy az egyik legismertebb magyar eb, a puli őshonos román kutyafajta.
A szakember még a beszélgetés elején rámutatott, hogy még a koronavírus-járványnak is vannak nyertesei, ide sorolta a háziállatokat, amelyek a kijárási korlátozásoknak és a karanténnak köszönhetően sokkal több időt tölthettek gazdájukkal, akik többet is foglalkoztak kedvenceikkel.
Nem mindenki gondos gazda
Ipolyi Tamás kifejtette, hogy nagyon sokan tartanak ugyan háziállatot, ám nem mindenki bizonyul gondos gazdának. Nem elég tájékozottak az emberek, nincsenek mindig tisztában azzal, hogy, ha megvesznek egy élőlényt, annak pontosan milyen szükségletei vannak, mekkorára nő, hogyan változik fejlődése során. Példaként említette, hogy az Európai Unióban betiltották a vörös fülű ékszerteknős tartását, amely, mikor megvásárolják, aprócska kedves állat, aztán idővel megnő, ilyenkor szokták a felelőtlen emberek szabadon engedni, amely kiszabadulva a természetbe veszélyt jelent az őshonos fajtákra, kiszorítja a mocsári teknőst az élőhelyéről.
Jeszenszky Zsolt esete az őzgidával
A műsorvezető felidézve egy korábbi élményét, arról számolt be, hogy régebben a Zemplénben újszülött őzt talált, azt ugyan tudta, hogy nem szabad az őzbébihez nyúlni, hiszen akkor az anyja magára hagyhatja, ha megérzi az emberszagot, mégis megfordult a fejében, milyen jó lenne hazavinni, felnevelni. A szakember erre reflektálva elárulta, hogy sok ember fejében megfordul, milyen jó lenne őzt, vagy mosómedvét tartani, ám annak ellenére, hogy elbűvölőek kölyökkorukban ezek a vadállatok, mikor felcseperednek bizony nem mindig kedvesek.
A nagyvárosi embernek hiányzik a természet
Jeszenszky azt is felvette, hogy sokan rajonganak az egzotikus hüllőkért és menőnek vélik, ha olyan állatokat visznek otthonukba, melyeket tilos lenne ott tartani. Ambrózy Áron pedig arról faggatta a szakembert, mi lehet az oka annak, hogy a nagyvárosi emberek sokkal jobban szeretnek állatot tartani, mint a vidéken élők. Az állatorvos szerint a nagyvárosi ember számára hiányzik a természet és ezt a hiányérzetet igyekszik tompítani az állattartással.
Valamit muszáj a természetből magunk köré gyűjteni, hogy otthonosabb legyen
– hangsúlyozta Ipolyi Tamás, aki bevallotta, hogy ő maga is kutyát tart.
A kutya társas lény
Elméletileg megvan szabva, hogy mekkora testű kutyának hány négyzetméter élőhely kell, de alapvetően szerintem az a fontos, hogy foglalkozz vele, elvidd sétálni, legyen programja és nem az, hogy hány négyzetméteren lakik. Hiába lakik 120 négyzetméteren, ha egész nap üldögél a fotelban és nem viszed sehova és nem foglalkozol vele
– érvelt a szakember, mikor arról kérdezte a műsorvezető, hogy szabad-e egyáltalán kis lakásban kutyát tartani. A vendég leszögezte, hogy a jó gazda nem csak étellel és itallal látja el kedvencét, hanem arról is gondoskodik, hogy az jól érezze magát, hiszen a kutya társas lény.
Pórázzal sétálók
Este nyolc után a járványügyi helyzet miatt tilos utcára lépni, azoknak, akik nem munkába mennek vagy onnan érkeznek éppen haza és kivételt képeznek a szabály alól a kutyasétáltatók is. Ennek kapcsán a műsorban szóba került, hogy olyan szóbeszéd is terjed, hogy egyesek képesek kutyát szerezni annak érdekében, hogy kibújjanak a szabály alól, az állatorvos pedig hozzátette, hogy tulajdonképpen még kutya sem kell a tiltott időpontban történő sétához, hiszen, ha az ember a kezében tartja a pórázt, már hiteles kutyasétáltatónak tűnhet.
Önző és felelőtlen emberek
Szót ejtettek arról is Politikai Hobbistában, hogy az emberek képesek önző és rövidtávú célok miatt is magukhoz venni állatokat, amelyeket aztán nem tudnak megfelelő odaadással tartani. Az állatorvos felhívta arra is a figyelmet, hogy közeleg a karácsony ilyenkor gyakrabban vásárolnak ajándékba például kiskutyákat is, ám idővel kiderül, hogy az állatnak szükségletei vannak, időt kell rá szánni és sokszor teherként tekintenek rá és megválnak tőle.
Jeszenszky Zsolt és a vizsla
Jeszenszky Zsolt bevallotta, hogy ő is elkövette ezt a hibát, magához vett egy kis vizslát és elég hamar kiderült, hogy az ő életformájához nem illik a kutyatartás, ezért az állat érdekében visszavitte a tenyésztőhöz. Az állatorvos, aki egyébként kutyatartó is érvelt a házi kedvencek tartásának előnyei mellett, példaként hozta fel, hogy, akinek kutyája van, az rendszeresen jár sétálni és ez a szokás jót tesz az egészségnek. Arról is beszélt, hogy megesik, hogy túlzásba esnek a házi kedvencüket kényeztető gazdák, előfordul, hogy ágyban alszik az állat és arra is van példa, hogy valaki sokkal szebben beszél az állattal, mint saját gyermekeivel. Az állatorvos szerint az arany középút a helyes.
Verni nem szabad, de fegyelmezni kell
Hangsúlyozta, hogy nem szabad verni az állatokat, fegyelmezni viszont szükséges a kutyákat is és bizony akadnak olyan helyzetek, mikor meg kell mutatni, hogy ki az úr. Bár ez a Politikai Hobbista második része nem a politikáról, hanem a háziállatokról szólt a műsor résztvevői az állattartás kapcsán arra is rávilágítottak, hogy bezzeg a románok még az őshonos magyar fajtát, a pulit is román kutyaként jegyzik és még ezt a minden ízében magyar ebet is képesek lennének lenyúlni tőlünk.
A farokcsóválás mást jelez a macskáknál
A szakember egyébként az is elárulta, hogy a kutyáknak és a macskáknak nagyon különböző a viselkedésük, erre egy hétköznapi példát is felhozott, mégpedig azt, hogy a kutyák akkor csóválják a farkukat, ha jó a közérzetük és barátsággal közelednek. A macskák viszont kifejezetten idegesek, ha ezt teszik.
Forrás: PestiTV; Fotó: Pesti TV-képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS