Fordulatos, botrányos jelenetekkel tarkított tárgyalási nap után vagyunk a Fenyő-gyilkosság miatt zajló büntetőperben. Portik Tamás fia megtámadta a tárgyalásra érkező bírót, akit leöntött kávéval. Az önuralmát vesztett fiatalt a PS bűnügyi tudósítója fékezte meg. Ifjabb Portikot elvitték a rendőrök. Idősebb Portik gyakorlatilag mindenkit feljelentett, vagy fel fog jelenteni, leginkább az ügyvédeivel nincs megelégedve. A bírót pedig bűncselekmények elkövetésével vádolja, majd a fia támadása kapcsán elfogultsággal is. Póta Péter bírja az ütéseket és folytatja a tárgyalást. Portik védője nem tudja elmondani a védőbeszédét. Gyárfás Tamás viszont szól az utolsó szó jogán. Izgalmas nap volt.
Elképesztő jelenetsorral kezdődött ma a Fővárosi Törvényszéken a Gyárfás Tamás és Portik Tamás ellen felbujtás vádjával zajló per soros fordulója. A tárgyalásra érkező Póta Péter bírót a törvényszék folyosóján előbb verbálisan támadta le Portik Tamás fia. Az ifjabb Portik azt szerette volna számonkérni a bírón, hogy elfogult, hogy életfogytiglanira kell ítélnie az apját, hogy törvénysértő, amit az ügyvédekkel csinál. Mármint Póta bíró idősebb Portik ügyvédeivel.
Ifjabb Portik verbálisan támadt, majd kávét öntött a bíró arcába
Mielőtt ifjabb Portik panaszainak ismertetésébe belemennénk, nézzük, mit is tett ifjabb Portik a verbális inzultáció mellett. A bíró felszólította ifjabb Portik Tamást, hogy ne szóljon hozzá – a bírót nem lehet megszólítani sem az engedélye nélkül –, illetve, hogy engedje útjára, mert ha nem, kivezetteti a törvényszék épületéből.
Ifjabb Portik azonban nem hagyott fel a verbális támadással, testközelből követte a bírót és emelt hangon magyarázott neki. A tárgyalóterem előterében úgy 10 centiméterről folytatta az inzultálás, mire a PestiSrácok bűnügyi tudósítója a bírót védve közéjük állt, ám ifjabb Portik abban a pillanatban hideg kávéval arcon öntötte a bírót. A bűnügyi tudósító a további támadást megelőzendő karon ragadta és kitolta a folyosóra az előtérből, ahol egy padra ültetve helyben marasztalta. Előbb biztonsági őrök, majd rendőrök érkeztek. Utóbbiak előállították az V. kerületi Rendőrkapitányságra az addigra már lehiggadt ifjabb Portikot. A Központi Nyomozó Főügyészség hivatalos személy elleni erőszak miatt eljárást indított.
Idősebb Portik jogászkodott fél órát és feljelentéseket ígért
A tárgyalás végül egy órás késéssel indulhatott volna, ám a fegyházból biztonsági okokból távközlés útján kapcsolt idősebb Portik Tamás hosszas monológba kezdett. Ennek lényege, hogy szerinte korlátozva van a védelemhez való jogában, törvénysértően. Gyakorlatilag mindenkit feljelentett emiatt, vagy fel fog jelenteni. Legutóbb a novemberben kirendelt védőjét jelentette fel. A bíróval különösen elégedetlen volt Portik, aki valahogy már értesült ekkorra a fia attrakciójáról, amiről azt mondta: vagy a fia, vagy a bíró lesz felelőse a történteknek. A történtek is igazolják szerinte, hogy elfogult a bíró, ezért ismételten elfogultság miatti kizárását indítványozta.
A bíró azonban leszögezte: a történtek ellenére sem tartja magát elfogultnak, mint ahogy a legutóbbi, már elutasított Portik-kizárási indítvány alkalmával sem érezte elfogultnak magát.
Emlékezetes: Portik Tamás legutóbb, 2023. november 7-én már a hetedik ügyvédcserét jelentette be: akkor a perbeszéde előtt álló, az általa már másodszor felkért Szikinger Istvánt is menesztette, ezért a november 14-re tervezett ítélet elmaradt. Takács Gergely Tihamér, Szikinger István, Icsu Róbert, Vincze Tamás, Csontos Zsolt, majd újfent Szikinger István után Danicz Linda személyében újabb kirendelt ügyvéd képviselte, aki a bíróságtól kellő felkészülési időt kért és kapott.
Póta Péter bíró január 30-tól 8 egymást követő munkanapon tárgyalást rendelt el, nyilván annak érdekében, hogy Portik Tamás újabb időhúzásának elébe menjen. Mindezt hiába: Portik és Danicz Linda is megvált egymástól.
Vita a korábbi megbízott védő kirendelése miatt
A mai tárgyaláson a bíró által kirendelt, a Portikot egyszer nyolc hónapig megbízás alapján képviselő Vincze Tamás ügyvéd is megjelent. Ő is, Portik is azt mondta: közöttük a bizalom megszűnt, emiatt az ügyben nem járhat el.
A vádat képviselő ügyésznő felhívta a figyelmet, hogy ő már 2023-ban észrevételezte: Portik tudatosan késlelteti az ítéletet. A jogszabályi kiskaput kihasználva cserélget ügyvédet: hol leváltja, hol pedig visszahívja őket. Az ügyésznő szerint az sem kizárt, hogy Portik fiának trágyalás előtt jelenete sem volt véletlen: annak célja lehetett, hogy Póta Péter bírót elfogultsággal vádolhassák.
Portik Tamás az elhangzottak ellenére ragaszkodott ahhoz, hogy új, kirendelt ügyvéd járjon el a képviseletében, aki ismét kellő időt kapjon a felkészülésre. A szavát adja, hogy azt már nem fogja lecserélni – ígérgetett. Ez lenne a nyolcadik váltás. Kétségtelen, hogy gazdag az ügyvédi kamara négyjegyzéke, mégis joggal merülhet fel a kérdés: vajon ezt meddig lehet csinálni? Tanulva Portiktól, a jövőben a módszertani útmutatót bárki követheti? Nem volna szükség a lex Portik kidolgozására?
Póta Péter bíró ezután részletesen kifejtette, hogy Vincze Tamásnak kirendelt ügyvédként el kell járnia. Portik és Vincze közölte, hogy a döntés ellen fellebbez. Vincze még hozzátette, hogy nem is készült fel, a jegyzetei sincsenek nála; ha el is fogadja a bírói végzést, legalább hétfőig haladékot kért. A bíró az érvelést nem fogadta el, majd közölte: szünetet rendel el és 13 órakor folytatódik a tárgyalás.
Az ügyésznő arra kérte az ügyvédet, hogy az ügyvéd menjen haza a jegyzeteiért. A folytatásban Vincze Tamás ügyvéd tájékoztatta a bírót, hogy bár elment a jegyzeteiért, de nem kívánja azonnal a védőbeszédét megtartani.
Póta Péter ekkor közölte Gyárfás Tamással, hogy „az utolsó szó jogán” nyilvánuljon meg. (Gyárfás szavai mellékelve.)
Ezt mondta Gyárfás Tamás az utolsó szó jogán
Tisztelt Bíróság!
Bár gyanítom, hogy a több, mint négyéves tárgyalássorozat után a Tisztelt Bíró úr fejében bizonyára már megszületett az ítélet, mégis hinnem kell abban, hogy – itt és most – az utolsó szó jogán, még egyértelműbbé tegyem számára, de talán a vádhatóság számára és mindenki számára, hogy nem tettem semmi olyat, ami jogszabályokba ütközne. Szívesen használnám a szót, hogy ártatlan vagyok, de már ez a kifejezés is elborzaszt; mintha tényleg lenne bármi, amivel szemben védekeznem kellene. Bizony sokszor merült fel bennem a bírósági tárgyalásokon: mit keresek én itt? Hogyan kerültem egyáltalán ilyen helyzetbe?
Tudatosan éltem, tudatosan építettem a pályámat, dolgozzak akár kezdő újságíróként a Népsportban, producerként a Nap TV-ben, majd a magyar sportvezetésben és a nemzetközi sportdiplomáciában.
Hogy a sikerek irigyeket is szülnek? Hogy a már meglévő eredményeimtől voltak, akik meg akartak fosztani? Hát igen: a vállalkozások világa, ha eredményes valaki, különösen kemény világ. Egy ilyen úton – óhatatlanul is – lesznek az embernek vetélytársai, lesznek harcai. Ebbe a harcba azonban az én számomra semmiképpen sem fér bele az erőszak, horribile dictu, egy gyilkosságra való felbujtás.
A végtelenül alapos tárgyalássorozaton remélem, bebizonyosodott: amikor bekövetkezett Fenyő János tragédiája, az ordas gyilkosság, nekem már vitám sem volt vele. Amúgy én a vitáimat kizárólag verbálisan, vagy írásban, a kommunikáció útján rendeztem. Szörnyű, hogy itt és most még mindig magyarázkodom. A tárgyalás során én nem pusztán tagadtam, hanem megcáfoltam a vádirat állításait – egyértelmű bizonyítékokkal alátámasztva.
Talán elhiszik, de számomra ebből a mögöttünk álló fél évtizedből, az utolsó, a „ráadás hónapok” voltak a legkegyetlenebbek. Amikor a védelem a lehetőségeit már kimerítette, amikor már csak vársz, csak vársz, abban reménykedve, hogy a cáfolataid nem halványultak el, nem mentek feledésbe.
Szinetár Miklóstól hallottam, hogy 1944-ben ott ült a pincében, amikor óriási robbanást hallott. Amikor végre kimehetett az utcára, látta, hogy az épület a földdel lett egyenlő. És akkor eszébe jutott, hogy röviddel korábban azon izgult, hogy latinból ne kapjon kettest. Valahogy így vagyok én is. Egykor magam is sokat izgultam. Vegyenek fel a jogi egyetemre; újságíróként kerüljek be az olimpiáról tudósító csapatba; megsértődik-e Torgyán József, ha a Kinn, padon kemény kérdéseket kap a Nap TV műsorában; tud-e Hosszú Katinka, vagy Gyurta Dániel még 1–2 tizedet javítani a világcsúcsán…
Ha becsap a bomba, akkor minden átértékelődik. Hihetetlen volt számomra, hogy egyik percről a másikra mennyire a mélybe lehet zuhanni. Korábban én irányítottam a sorsomat. Hirtelen lettem kiszolgáltatott. Évek óta mást sem teszek, mint keresem-kutatom az ártatlanságom bizonyítékait, próbálom dokumentálni, leleplezni a hazugságokat, a koncepciósan összerakott hamis állításokat. Számomra öt éve minden attól függ, ki miképp emlékezik a negyedszázada történtekre, hogy a bármely indíttatásból tett vallomásokat, a fellelt anyagokat, a jelentéseket és azok cáfolatait a tisztelt bíróság miképp értékeli.
Fenyő Jánost valaki megölte. Hogy erre megbízást kapott-e a gyilkos, arról fogalmam sincs. De az ő halála, amelyhez semmi közöm nincs, az én életemet is tönkretette. A mindennapjaim átalakultak, kezdve a húsz évig eltartó alantas hangulatkeltéstől, amelyről igyekeztem nem tudomást venni, a valóságos gyanúsításig, a vádemelésig.
Kafkaivá vált az életem. Ezernyi oldalt írtam és olvastam; ezzel az üggyel keltem és feküdtem. Ez a nyomasztó hangulat költözött be, vált meghatározóvá a szeretteim számára is. Bűntelenül váltam, váltunk bűnösökké. Hogy kinek a szemében igen, és kinek nem – azt nem tudom. Azt azonban tudom, hogy ezeket az éveket már sosem kapjuk vissza. A becsületemet azonban szeretném… Azt remélem, és hiszem, hogy ezt az ítélet – a Tisztelt bíróság ítélete – visszaadja.
Gyárfás után a bíró Portik Tamásnak adta meg a szót, aki azt kérte, hogy ő csak másnap kezdhesse meg mondandóját, amelyet többnaposra tervez.
A tárgyalás szerdán folytatódik.
Fotó: Szollár Zsófi/Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS