Börtönbe küldené az ügyésznőt Portik Tamás, aki szerint az ellene valló tanúk is mindannyian hazudnak, feljelenti őket, különben is szavahihetetlenek. A rendőrök még ennél is megátalkodottabbak voltak, szerinte mindenki bűncselekményt követett el az ügyét vizsgálva. A Fenyő-gyilkosság megbízásával vádolt Portik ma elkezdte az utolsó szó jogán tervezett többtízezer szó elmondását, amit holnap két óra alatt be is fog fejezni. Amennyiben így lesz – Portiknál soha nem lehet tudni -, jövő héten kihirdetheti Póta Péter bíró az ítéletet. Portik életfogytiglanira számíthat, ha bűnösnek találják, Gyárfást akár bizonyítottság hiányában fel is menthetik. Szerdára kiderül.
A Fenyő János meggyilkoltatásával vádolt Portik Tamás össztüzet zúdított ma a hatóságokra, a tanúkra és gyakorlatilag mindenkire, aki így-úgy kapcsolódik az 1998. február 11-i gyilkossághoz. Portik az előzményekhez képest meglehetősen “ártatlanul” kezdte az utolsó szó jogán tervezett többtízezer szó elmondását. Emlékezetes, hogy mintegy egy éve folyamatos időhúzást erőltetett. Sorra felmondott a megbízott ügyvédeinek, vagy rábírta a kirendelt ügyvédeit, hogy mondják fel a kirendelést, a legutóbbi kirendelt védőt pedig fel is jelentette. Ugyanakkor elfogultságot jelentett be a bíró ellen, ám azt elutasították.
Mindezekkel a trükkökkel azonban csak hónapokat nyerhetett, ennyivel csúszott a végkifejlet. A novemberre tervezett ítélet – most már jól láthatóan – jövő hétre csúszott. Portik ugyan még csütörtökön két órát ígért a hatóságok, tanúk ostorozásából, ám ezzel vége.
Mivel Gyárfás Tamás már tegnap elmondta az utolsó szó jogán a mondandóját, jöhet az ítélet meghozatala és kihirdetése. Erre jó eséllyel szerdán kerülhet sor a törvényszék dísztermében.
Portik szerint ilyen a világ, mindenki hibás, csak ő nem
Azonban még térjünk vissza Portik mai rendhagyó iratismertetéséhez. Kívülállók, illetve azok részére, akik a gyilkosság időszakában még meg sem születtek, meglehetősen zagyvának tűnhetett Portik mai mondandója.
Honnan is ismerhetnék a fiatal olvasóink azokat a vérre menő gazdasági és valódi harcokkal, valamint áldozatokkal teli ’90-es éveket? Az összefüggéseket pedig végképp nem látják. Portik pedig úgy beszélt konkrétumokról, alvilági leszámolásokról, mintha a hallgatóság is benne lett volna, élet volna az akkori világban.
A vádlott a rendelkezésére álló hivatalos iratokat lapozgatva csapongott a történésekben és az idősíkokban. Hol a Fenyő-gyilkosság helyszínén jelenlévő Mead nevű albán bűnöző került elő az őt alkalmazó Chilkó Ferenc volt gyilkossági főnökkel, magánnyomozóval, hol az ellene valló tanúk sora volt soron. Meadot és albán társait többször is felhozta, mondván: a rendőrök törvénysértően nem fogták le őket, nem tartóztatták le a bandát, sőt ki sem nyomozták, mi a szerepük a Fenyő-ügyben. (Ezzel szemben, vizsgálták és kizárták Meadot (Chilkóval együtt) az ügyben. – a szerző.)
A tanúk pedig, akik arról beszéltek, hogy Portik ölethette meg Fenyő Jánost, mind hazudnak, feljelenti őket – ezt többször is megígérte Portik..
Az ügyben nyomozókról, ha lehet még rosszabb véleménnyel van Portik. Szerinte őt akarták mindenáron becsukni, amihez hamisítottak iratokat, vallomásokra kényszerítettek, vettek rá tanúkat, bűncselekmények sorát követték el.
Beszélt Jozef Rohácsról is, akit, mint azt tudjuk, jogerősen életfogytigalni fegyházra ítéltek az Aranykéz utcai, négy halálos áldozatot követelő robbantásért és Fenyő János meggyilkolásáért. Portik szerint nevetséges, hogy Rohács lett volna Fenyő gyilkosa. A gyilkos által használt sapkában, amit a kivégzés után bedobott egy kapualjba, Rohács hajszálát találták meg.
Rohács azonban tök kopasz, nincs haja – lengette be az ellentmondást Portik, aki még a néhai Seres Zoltán elleni merénylet-kísérletet is felhozta példának a rendőrségi bizonyítékgyártásra.
Rohácsot 2008-ban magyar körözés alapján elfogták és kiadták Magyarországnak. A körözés szerint ő helyezte Seres Zoltán luxusautója alvázára a pokolgépet, ami aztán leesett néhány méter megtétele után. A Bentley duralu alvázát nem fogta a pokolgép mágnese. Portik szerint a pokolgépen megtalálták Rovács DNS-ét, ami alapján azonosították. Csakhogy – így Portik – DNS-vizsgálat csak 2011-től van Magyarországon.
Hogy ez mit bizonyít? Az égvilágon semmit, hiszen a pokolgépen Rohács ujjnyomatát találták meg és nem a DNS-ét. A DNS-azonosságnak Fenyő gyilkosának sapkájában talált DNS-hordozó anyagmaradék esetében volt döntő szerepe.
Portik mondott néhány értékelhető dolgot is a mai napon
Így például kijelentette, hogy az ügyésznőnek börtönben lenne a helye, mert tudatosan többször valótlanságokat állított. Póta Péter bíró egész nap elképzelhetetlen nyugalommal hallgatta a Portik-szózatot, ám ekkor határozottan közbeszólt: Portik mindent elmondhat, amit akar, de ezt a hangnemet nem tűri.
Portik ezután a perben egyébként már sokadszorra elismételte: Gyárfás Tamáshoz és Princz Gáborhoz őt a rendőrök küldték el, hogy mindenáron mondassa ki velük, nekik közük van a Fenyő-gyilkossághoz. (Portik még korábban azt mondta: mentora, néhai Drobilch Gábor és általa megnevezett rendőrök küldték Gyárfásra és Princzre – a szerző.) A feladatot nem tudta teljesíteni.
Portik ma azt is felemlegette, hazugság, hogy Sz. Józsefet (Portik egykori embere, aki rávallott Portikra például a Gyüre-gyilkosság ügyében – a szerző.) ő 1997-ben arra kérte volna, hogy adja át az üzenetét Gyárfás Tamásnak. Ha valóban üzent volna Gyárfásnak, hogy “a dolgok rendben lesznek”, akkor amikor titokban felvette a vele zajló beszélgetéseket, ki tudta volna mondatni Gyárfással: tőle megbízást kapott. Sz. azonban ezt az egész üzengetést úgy húsz évvel később találta ki, csak hogy a hatóságnál jó pontot szerezzen, az együttműködését más bűnügyben figyelembe vegyék – így Portik.
Portik Tamás ma egész délelőtt és délután megállás nélkül mondhatta a magáét. Szerinte “a hangfelvételeket manipulálták”…, “számos hamis tanút vonultattak fel”…, “a rendőrség jegyzőkönyveket tüntetett el”…, “el nem hangzottakat, sehol fel nem lelhető mondatot írt le a jelentésében a nyomozás vezetője”… (Például: „Letettük a fenyőfát”)…
Portik azt mondta a nyomozati iratokat úgy értékelve: Fenyő legnagyobb vetélytársa Princz Gábor volt és nem Gyárfás Tamás.
Vádlott az utolsó szó jogán csütörtök délelőtt fejezi be a mondandóját. Ezt követően már csak a bírói ítélet marad hátra, amelyre várhatóan jövő héten sor kerülhet. Ami biztosnak tekinthető, bármi is lesz az ítélet, valamelyik fél fellebbezni fog, így másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik majd a Fenyő János meggyilkolása miatt mint felbujtóként Gyárfás Tamás és Portik Tamás ellen 2019-ben indult per.
Kiemelt kép: A Népszava címlapja Fenyő János meggyilkolásának másnapján (Forrás: Arcanum)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS