A Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merényletkísérletre a volt KBI-s főnyomozó, Sándor István „Papa” adott utasítást, a vesztegetéssel és adócsalással is vádolt diszkópápa, Vizoviczki László rendőri segítséggel tud a szórakozóhelyein nagy mennyiségű kábítószert terjeszteni, az FBI pedig a magyar alvilág, a rendőrök és a politika összefonódásáról faggatta Portik Tamást – többek között ez derül még ki abból a PestiSrácok.hu által megismert, a Fenyő-gyilkosság ügyében 2011-ben született rendőri jelentésből, amely az Energol-vezér elmondásait tartalmazza. A jegyzőkönyvön kívül tett „vallomásában” Portik még arról is beszélt, hogy az olajozásból származó vagyonok jó részét a honatyák és a hatóságok vágták zsebre, ő maga pedig a mesés üzlethez a tőkéjét úgy teremtette elő, hogy férfi prostituáltként dolgozott.
Folytatjuk a Prisztás-gyilkosság miatt jogerősen elítélt és több más maffialeszámolás érintettjeként számon tartott Portik Tamás eddig még nem ismert, Fenyő-ügyben tett „vallomásának” közzétételét. Emlékezetes, előző cikkünkben beszámoltunk róla, hogy Portikot 2011 nyarán tanúként akarták meghallgatni a médiacézár meggyilkolásával kapcsolatban a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai, a rettegett olajos vállalkozó azonban megtagadta a vallomást. Helyette jegyzőkönyvön kívül kezdett el beszélni saját szerepéről, a 90-es években elkövetett emberölésekről, alvilági haragosairól, volt rendőrökről, valamint az egykori médiavállalkozóhoz, Gyárfás Tamáshoz fűződő viszonyáról. Az úszószövetség elnökéről például azt mondta, hogy százmilliárdos vagyonnal rendelkezik és ő a „baloldal miniszterelnöke”. De a rendőri jelentésből az is kiderült, hogy Portik manipulálni próbálta a rendőrséget az őt érintő alvilági gyilkosságokkal kapcsolatban, valamint szóba hozta saját, titkos kapcsolatát is.
Főrendőrt sározott be
A PestiSrácok által megismert jelentésben Portik elmondta, – meg nem nevezett – rendőri kapcsolata „elvitte” az ügyészségre, ahol feljelentést tett amiatt, hogy egy olajos vállalkozó megvesztegetett egy, még ma is aktív főrendőrt. Szerinte konkrét bizonyítékok is voltak a bűnös kapcsolatról, például hangfelvétel, vagy hogy a rendőr felesége nevén lévő ingatlan a bűnözőtől származik. Ezek után Portik előadta, hogy az ügyből végül nem lett semmi, mivel állítása szerint a feljelentést követően Portikot „ismeretlen személyek” megkeresték és megfenyegették, hogy „ha nem akarja, hogy kicsinálják, vonja vissza a vallomását”. Ezt meg is tette, majd bocsánatot kért a főrendőrtől – állította a jelentés szerint Portik, aki erről az ügyről egyébként már a Laborc Sándorral való találkozója során is említést tett, és feltehetően erre az információra is utalhatott később a volt NBH-vezér, hogy több esetben már a találkozó alatt kiderült, az energolos „lódított”. Ezt igazolhatja, hogy a 2011-es jelentésben megjegyzésként odaírták, hogy az ezzel kapcsolatos titkos nyomozás ellentmond az energolos állításának. Emlékezetes, a Laborccal folytatott találkozón volt üzlettársa, Drobilich Gábor neve is előkerült, akit a 2011-es, jegyzőkönyvön kívül tett „vallomásában” is megemlített. Elmondta, már csak azért sem bízik a rendőrségben, mert amikor egy vitájuk után Drobilich emberei szétverték a Művészinast, abból az ügyből sem lett igazán semmi, annak ellenére, hogy volt mentora és cégtársa azzal fenyegette, hogy megöli. Csupán az az ember lett felelősségre vonva, akinek a telefonjáról Drobilich a fenyegető üzeneteket küldte.
“Papát” vádolta a Lakatos-merénylettel
A kihallgató később visszatért a Fenyő-ügyre és arról kérdezte Portikot, milyen a kapcsolata azzal a Detkó Elekkel, aki az energolos nevelt fiának adta ki magát, és akit 72 órára őrizetbe vettek a Fenyő-gyilkosság miatt. Portik azt mondta, soha nem is találkozott a férfival, hozzátéve, hogy ügyvédjén keresztül faggatta Detkót, hogy miért beszélt róla többször is terhelően a rendőrségen, de nem jöttek rá igazi szándékára. A Prisztás-gyilkosság tárgyalásán Portik egyébként Detkó Elekre vonatkozóan megemlítette, hogy őt szerinte Sándor István „Papa”, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori főnyomozója készítette fel, hogy terhelő vallomásokat tegyen rá. Portik a 2011-es „vallomásában” azt állította a volt nyomozóról, hogy ő volt a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merénylet felbujtója, mert tudomása szerint a volt rendőr az Aranykéz utcában felrobbantott „Boros József Károlytól kapott pénzeket Lakatosnak adta át befektetésre”, de ő ezt zsebre vágta. A gyilkossági kísérlettel egyébként Tanyi Györgyöt és testvéreit vádolják, akiket Portik 2011-ben még mentegetett, miszerint nem hinné, hogy ők voltak a végrehajtók, mert Tanyiékról ugyan el tudja képzelni, hogy „megkéselnek valakit”, de azt nem, hogy „egy precíz, higgadt bűncselekményt elkövettek volna”. A Tanyi-család és az energolos közötti viszony, úgy tűnik, megváltozhatott, hiszen két évvel később Portik a saját tárgyalásán már azt mondta, Tanyi György lőtt rá Lakatos Csabára. Tanyi ezt tagadta és az Energol-vezért keverte gyanúba, amikor azt mondta, Portik volt a gyilkossági kísérlet felbujtója.
Az FBI a maffia és a politika kapcsolatáról faggatta
Portik szóba hozta az alvilág „nagy öregjének” számító, súlyos bűncselekmények miatt csaknem húsz évig börtönben ülő Tasnádi Pétert is, aki egy hete már újra szabadlábon van. A jelentés szerint a maffiózó Tasnádiról kijelentette, soha nem találkozott vele, egyébként pedig „nem is tartja őt normálisnak”. Érdemes megemlíteni, hogy a csalás miatt körözött, néhány hete Magyarországra hozott Lakatos András azt állította 2012-ben tett titkosított vallomásában, hogy többek mellett Tasnádi Péter is rajta volt Portik halállistáján. Az alvilág bankárának is gúnyolt férfi úgy tudta, hogy Tasnádinak az volt a szerencséje, hogy 1999 őszén letartóztatták. Portik még annyit említett meg a volt keresztapával összefüggésben, hogy véleménye szerint – ahogy ez bűnözőkkel gyakran megtörténik – , őt sógora és üzlettársa, Láposi Lőrinc rendőrtábornok használta fel saját céljaihoz. Portik itt megjegyezte, hogy ő is „többször megégette magát”, amikor segíteni próbált rendőröknek, vámosoknak, az adóhivatalnak, „ezért nem segít senkinek”. Az Energol-vezér azonban nem csak a magyar hatóságokat „kritizálta”, hanem az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) is. Elmondta, még a 2010-es kormányváltás előtt Bécsben az FBI megzsarolta, „ha nem mondja el őszintén a magyar alvilág, rendőrök és a politikusok összefonódását”, akkor neki és családjának megtagadják a beutazási lehetőséget az USA-ba. Ezek után állítása szerint kénytelen volt részletes vallomást tenni. Megjegyzendő, hogy Portik és az FBI kapcsolatáról Varga István, a Vizoviczki-ügy koronatanúja is említést tett egyik vallomásában. Ő úgy hallotta, hogy a Svájcban 23-24 millió dollárral rendelkező Energol-vezért az FBI képezte ki. Egy, Vizoviczki László és Portik Tamással kapcsolatos eljárásokra is rálátó forrásunk szerint ugyanakkor Varga ezen kijelentése nem felel meg a valóságnak.
Portik: Vizoviczki rendőri védelemmel szervezi a drogbizniszt
Az olajos vállalkozót a rendőrök megvesztegetésével és adócsalással is vádolt diszkókirályról, Vizoviczki Lászlóról is kérdezték. Portik előadta, hogy a milliárdos vállalkozó „nagyon okos és jó kapcsolatokkal rendelkezik”. Tud arról is, hogy magas rangú rendőri kapcsolatai vannak, mert „védelem nélkül nem lehetne akkora mennyiségű kábítószert terjeszteni, mint amekkorát ő forgalmaz” – hangsúlyozta a maffiózó, megemlítve, hogy „szórakozóhelyet kizárólag az éjszaka urának engedélyével lehet üzemeltetni, mivel, ami nem az övé, előbb-utóbb bezáratják”. A jelentésben rögzítették, hogy Portik konkrétan nem mondta ki, de szavaiból arra lehetett következtetni, hogy igaz az a feltételezés, hogy „Portik Vizoviczki Lászlót bízta meg, hogy bujkálása idején kezelje vagyonát, irányítsa vendéglőit”. Az egykori olajos nehezményezte, hogy „Vizoviczki megpróbálja kisemmizni őt”, ám a részletekbe nem ment bele, ugyanis „nem akart magának rosszat”. Azt, hogy a diszkócsászár és Portik kapcsolata 2011-ben már megromlott, az Energol-vezér elleni titkos nyomozás is alátámasztotta, amely szerint az alvilág két ura elszámolási vitába keveredett egymással a budapesti Vigadóban egykor működtetett Pacha diszkó miatt.
Egymást vádolták
Vizoviczki és Portik néhány hónapja az Aranykéz utcai robbantás tárgyalásán is egymásnak esett, amikor kölcsönösen egymást vádolták azzal, hogy meg akarták öletni a „citadellás” Veres Istvánt. A négy áldozatot követelő merénylet perében a diszkópápa többek között azt állította, hogy neki az Energol-vezér már 1997 végén egy találkozón elárulta, fel fogja robbantani Boros Tamást. Vizoviczki szerint az olajmilliárdos közös megbeszélésükön arra is kitért, a végéhez közeledik, hogy az általa irányított, körülbelül 20 milliárdos vagyon felett rendelkező alvilági csoport átvegye a teljes irányítást. Portik azt is közölte vele, hogy ennek a körnek nagyon magas szintű politikai és rendőri kapcsolatai vannak, és amely szemben állt a Boros Tamás és Seres Zoltán által irányított, szintén alvilági csoportosulással. Vizoviczki hozzáfűzte, Portik azt is hangsúlyozta, tudja, Boros szembe mer vele szállni, de “hatásosan és látványosan meg fogja oldani ezt a helyzetet”, majd hozzátette: “ha felrobbantja ezt a köcsögöt, az összes embere szét fog széledni”. Állítólag az energolos kérkedett azzal is, hogy nem fog lebukni, mivel “többszintű védelem alatt áll”.
Ártatlannak állította be magát
A jelentés legvégén az energolost kihallgató rendőrtiszt leírta, hogy „Portik az egész beszélgetés alatt azt próbálta elhitetni, hogy ő is csak egy áldozata a 90-es évektől kezdődően a történteknek”, azonban elszólta magát, amikor megemlítette, hogy „tudomása van arról, hogy személyét kapcsolatba hozták az Aranykéz utcai robbantással” pedig „mindenki tudja, hogy ő nem vett volna részt olyan bűncselekményben, ami ártatlan áldozatokat követel”. A bűnöző hozzátette azt is, hogy ő és cégtársai csak olajoztak, „amihez a tőkéjét abból teremtette elő, hogy nők fizettek a szolgálataiért”. Szerinte ők csak „gombokat kaptak”, „a nagy pénzeket a politikusok és háttérben lévő személyek, köztük rendőrök tették el” – mondta az olajvállalkozó, megfejelve azzal, hogy Nagykőrösön (ahol az Energol Rt. telephelye volt) „minden ügyész, rendőr és vámos le volt fizetve”. A mostani, illetve a legutóbbi cikkünk is jól mutatja Portik Tamás szándékait, valamint felvetődik a kérdés, mennyire érdemes hitelt adni egy olyan ember szavának, aki korábban évtizedekig megpróbálta – sokáig sikeresen – manipulálni, befolyásolni a körülötte lévőket és végső soron a rendőröket.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS