A DK még attól sem riad vissza, hogy politikai tőkét kovácsoljon a koronavírus járvány miatt munkanélkülivé válók és a határon túliak szembefordításából – nyilatkozta portálunknak Potárpi Árpád János, hozzátéve, Gyurcsányék azt hangoztatják, hogy a kormány inkább kedvez a határon túli magyaroknak, mint a hazai munkanélkülieknek, pedig ez nyilvánvalóan nem igaz. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár arról is beszélt, a nacionalista ukrán vezetés az elmúlt években minden jogot visszavett, amelyet a kisebbségek kivívtak maguknak, most pedig azzal próbálkoznak, hogy ezekből valamennyit esetleg visszaadnak a kárpátaljai magyaroknak bizonyos feltételekért cserébe. Hangsúlyozta, a magyar diplomáciát semmilyen engedményekre nem lehet rávenni kis adagokban visszacsepegtetett kisebbségi jogokért cserébe, alapvető elvárás, hogy a kárpátaljai magyarság minden jogát visszakapja.
Volodimir Zelenszkij uktán elnök a héten adott intejúban beszélt arról, készen áll az Orbán Viktorral való találkozóra, ugyanakkor a magyar miniszterelnök már egy éve felajánlotta a párbeszéd lehetőségét. Mindeközben a Demokratikus Koalíció közleményében amiatt háborgott, hogy a határon túli vállalkozók idén is gazdaságfejlesztő támogatást kapnak. A témákkal kapcsolatban Potápi Árpád Jánost, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát kérdeztük.
Érzéketlen lesz a magyar diplomácia az ukrán igérgetésekre
Portálunk elsőként arról kérdezett, miért most mutatkozik hajlandónak Volodimir Zelenszkij arra, hogy Orbán Viktorral találkozzon. Potápi Árpád János szerint, a téma előkerülésének inkább az ukrán elnök megválasztásának egyéves évfordulója adhatott apropót. Mint felidézte, az akkori elnökjelöltnek a kárpátaljai magyar szavazók körében is nagy volt a népszerűsége, mert a gyors változások ígéretével kecsegtette a szavazókat, megválasztását követően azonban éppúgy nem történt semmilyen előrelépés, mint az elmúlt 4-5 évben, amelynek során ráadásul folyamatosan hozta az ukrán parlament a magyarság számára hátrányos jogszabályokat, törvényeket. Az államtitkár megjegyezte, Orbán Viktor már egy éve bejelentette, hogy várja a találkozást Zelenszkijjel, erre mégis máig nem került sor.
Az ukrán politikát annyira érteni kell, hogy vagy nem ígérnek semmit, vagy amit ígértek, azt sem tartották be, így nehéz előrelépni
-fogalmazott Potápi Árpád János. Az államtitkár kiemelte, a nacionalista ukrán vezetés az elmúlt években minden jogot visszavett, amelyet a kisebbségek kivívtak maguknak, most pedig azzal próbálkoznak, hogy ezekből valamennyit esetleg visszaadnak a kárpátaljai magyaroknak bizonyos feltételekért cserébe.
A magyar álláspont: a tárgyalásokban az lesz a legalapvetőbb elvárás, hogy a magyarság korábbi jogait hiánytalanul visszakapja. Nem tesz a magyar diplomácia semmilyen engedményeket a kis adagokban visszacsepegtetett kisebbségi jogokért cserébe, az ígérgetésekre ráadásul nem is fogunk semmit lépni
-hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve, a magyar diplomáciának, amelyet a külgazdasági-, és külügyminisztérium folyamatosan és határozottan képviselt, eddig is kristálytiszta volt az álláspontja.
Gyurcsányék a munkanélkülieket is szembefordítanák a kisebbségi magyarsággal
Kitértünk arra, miért zavarhatja a Demokratikus Koalíciót, hogy a határon túli, Kárpát-medencei vállalkozókra is kiterjed a kormány gazdaságélénkítő programja. Potápi Árpád János szerint a Demokratikus Koalíció körének, holdudvarának ez magától értetődő reakciója, hiszen ők a magyarságot már 1918-1919-ben elárulók hagyományának továbbéltetői, akik közvetlen felelősei, hogy a betolakodóktól nem volt, aki megvédje az országot. A számukra nem létezik az a mintegy 2,5 millió magyar, aki a Kárpát-medencében, de nem Magyarországon él.
A DK még attól sem riad vissza, hogy politikai tőkét kovácsoljon a koronavírus járvány miatt munkanélkülivé válók és a határon túliak szembefordításából. Azt hangoztatják, hogy a kormány inkább kedvez a határon túli magyaroknak, mint a hazai munkanélkülieknek, pedig ez nyilvánvalóan nem igaz. Ha a programok nagyságát összehasonlítjuk, világosan látszik, hogy nagyságrendileg sokkal alacsonyabbak ezek a támogatások
-hangsúlyozta, hozzátéve, amikor Orbán Viktor arról beszél, hogy egyetlen magyar sincs egyedül, az a határon túli magyarságra is éppúgy vonatkozik.
Az államtitkár arról is beszélt, nagy gratuláció jár a Székely Nemzeti Tanácsnak, hogy több mint egymillió aláírást gyűjtöttek össze, a hat hónapban pedig jó eséllyel összegyűlhet még négy másik tagállamból az arányosan szükséges aláírások mennyisége.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS