Klaus Iohannis román elnök kijelentései nemcsak rendkívül tiszteletlenek és arrogánsak, de mélységesen sértőek mind a székelyföldi és erdélyi magyarságra, mind Magyarországra és a magyar kormányra nézve – jelentette ki portálunk megkeresésére Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár. Mint kiemelte, Iohannisnak erdélyi szászként tudnia kellene, mit jelent a kisebbségi lét, és hová vezet, ha egy nemzeti közösség teljesen elveszíti identitását és önállóságát. Ismert, a román elnök a Parlament előtt lévő magyar autonómiatervezet kapcsán egy tévéinterjúban riasztotta éles hangon a román politikusi garnitúrát, amely szerinte tétlenségével lényegében a magyaroknak adja Erdélyt.
Mint portálunk is megírta, a botrányos mondatok az államfő egy televíziós beszédében hangzottak el, azzal kapcsolatban, hogy a parlament alsóháza a közelmúltban hallgatólagosan elfogadta Székelyföld területi autonómiájának a törvénytervezetét, amelyet a bukaresti parlament két magyar képviselője, Kulcsár-Terza József és Biró Zsolt nyújtott be tavaly decemberben és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) dolgozott ki. Iohannis szokatlanul élesen úgy fogalmazott, a parlamentben a legnagyobb erőt képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD)
azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak.
Ráadásul magyarul köszöntve a PSD elnökét feltette a kérdést,
vajon mit ígért Orbán Viktor cserébe a megegyezésért?
A román szentáus egyébként szerdán elutasította a törvényjavaslatot. A kétkamarás parlament felsőházának soron kívüli ülésén ez volt az egyedüli napirendi pont.
Az erdélyi szász Iohannis igazán tudhatná, hová vezet a gyökértelenség
Potápi Árpád János a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államitikára portálunk megkeresésére elmondta, felháborító és elfogadhatatlan Klaus Iohannis román államfő kijelentése. Hozzátette, “nemcsak rendkívül tiszteletlen és arrogáns, de mélységesen sértő mind a székelyföldi és erdélyi magyarságra, mind Magyarországra és a magyar kormányra nézve”. Potápi Árpád János kiemelte, Iohannisnak erdélyi szászként tudnia kellene, mit jelent a kisebbségi lét. Mint kifejtette, a romániai németség elmúlt száz évben végbement eltűnését nézve a román elnöknek érdemes lenne elgondolkodnia azon,
hová vezet, ha egy nemzeti közösség teljesen elveszíti identitását és önállóságát.
Hangsúlyozta,
egy magát európainak tartó állam vezetőjének látnia kellene, hogy az általa ördögtől valónak tartott autonómia nem veszélyforrás, hanem a megmaradás nemzeti közösségek sokasága számára szerte Európában.
Az államtitkár úgy vélte,
ideje lenne, hogy a jelenlegi, egész világot sújtó válsághelyzetben a gyűlöletkeltés és az etnikai ellentétek szítása helyett, végre az összefogásra és egymás kölcsönös segítésére koncentráljunk.
Több tiszteletet a magyaroknak
Iohannis kirohanására a kormány részéről Szijjártó Péter külgazdasági-, és külgyminiszter reagált szerdai Facebook-videójában, amelyben hangsúlyozta, a román elnök “kifejezetten civilizálatlan és gyűlöletkeltésre alkalmas nyilatkozatot tett”. Kiemelte, Iohannisnak is tisztában kell lennie azzal, hogy az Erdélyben és Székelyföldön élő magyarság döntő többsége őrá szavazott a román elnökválasztáson.
A magyarországi pártok közül eddig a Fidesz és az LMP tiltakozott Iohannis kijelentései miatt. A Fidesz szerdai közleményében elítélte a román elnök “magyarellenes nyiltakozatát”, továbbá hangsúlyozták, hogy Iohannisnak bocsánatot kell kérnie a magyarokatól. A nagyobbi kormánypárt nehezményezte, hogy “Románia első embere a veszélyhelyzet idején kiáll, és a magyarok, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), Magyarország és Orbán Viktor ellen uszít”.Mint megjegyezték, szomorú, hogy miközben Magyarország segélyt küld Romániába az erdélyi magyaroknak, “a román elnök belpolitikai csatározások miatt, a legsötétebb időket idézve, etnikai feszültséget szít.”Az LMP parlamenti frakciójának szerdai közleményében a zöldpárt döbbenetesnek nevezte, hogy a járvány idején is előkerül a magyarkártya Romániában. Mint kiemelték, “a világjárvány, több száz ember halála, a válság kezelése sem akadályozza Románia elnökét, hogy az erdélyi magyarok ellen uszítson”. Úgy vélték, Kulcsár- Terza Józsefet inkább dicséret és köszönet illeti meg, hogy kitartóan, hosszú ideje képviseli az autonómia ügyét a parlamentben is. Mint megjegyezték, “a román pártok hol egymás ellen hol választási kampányban rendre a magyarokat jelölik ki a legfőbb baj forrásaként, de bízunk benne, hogy a koronavírus-járvány terjedéséért és a védelem hiányaiért nem az erdélyi magyarokat akarják felelősnek tenni”.
Ciolos szerint az autonómia támadás
Mint a Mediafax hírügynökség nyomán megírtuk, a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat megkeresése alapján a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) is vizsgálni kezdte Klaus Iohannis román államfő szerda délben tett kijelentéseit. A Mikó Imre Szolgálat abszurditásnak nevezte, hogy a XXI. században egy európai ország elnöke azzal riogatja az embereket, hogy az országban élő egyik nemzeti közösség az ország szuverenitására tör, miközben a valóságban ez a közösség nyelvi, kulturális jogokat és reális decentralizációt kér.
Külön érdekesség, hogy az ügyben megszólalt a magyar Momentum Mozgalom kedvenc ex-nacionalista liberális román EP-képviselője, Dacian Ciolos, volt miniszterelnök, a liberális Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjának (PLUS) elnöke. A magyar autonómiatörekvéseket névleg támogató Momentum Mozgalomnak kellemetlen perceket okozhatott, amikor Ciolos úgy nyilatkozott, az autonómiatervezet hallgatólagos elfogadása támadás a románok és a magyarok ellen egyaránt. Ciolos azt is valószínűsítette, hogy a téma indulatokat gerjeszt, és arra ösztönzi a szélsőségeseket, hogy megpróbálják lerombolni mindazt,
amit Románia a kisebbségi jogok terén felépített az elmúlt évtizedekben.
A Securitate filozófiája tovább él
Tőkés Lálszló, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke csütörtökön lemondásra szólította fel Klaus Iohannist szardai nyilatkozata miatt, Mint tőkés fogalmaz,
az államfő uszító, gyűlöletkeltő beszéde a román büntető törvénykönyv paragrafusaiba ütközik, etnikai feszültséget szít, és mint ilyen, mélységesen kisebbség-, illetve demokrácia- és Európa-ellenes. A tanács szégyenletes körülménynek nevezte, hogy az erdélyi szász államfő és a magyar felmenőkkel rendelkező miniszterelnök a román-magyar megértés és megbékélés helyett a sovén magyarellenességet gerjeszti.
Az EMNT ugyanakkor tiltakozott az egykori kommunista politikai rendőrség, a Securitate kisebbség- és magyarellenes politikai örökségének a továbbvitele ellen. Tőkés szerint ez az általános autonómiaellenességben, Beke István és Szőcs Zoltán terrorista váddal történt jogtalan bebörtönzésében, valamint az úzvölgyi temetőgyalázásban is megnyilvánult.
A csütörtöki román lapok különben a közelgő választásokkal, a politikai haszonszerzés szándékával magyarázzák Klaus Iohannis nyilatkozatát, ugyanakkor több cikkíró is bírálja a román államfő szokatlanul éles, nacionalista hangnemét.
Vezetőkép: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS