Tombolva zúdul le a Dunán az évtized árvíze, Budapesten már 8 méter feletti a vízszint, ami tovább emelkedik. Az ideiglenes és állandó gátak 9 méterig állják útját az árnak. A Szigetközben lassú apadásnak indult a folyó. A gátak egyelőre kitartanak, ám buzgárok okozhatnak gondot. Tízezernél több civil és hatezer hivatásos dolgozik jelenleg is a gátakon. Annyi katonát vezényelnek a kritikus helyekre, amennyi szükséges. A légierő helikoptere továbbra is segíti a körbezárt Kisoroszi lakóit és az ott védekezőket, valamint felderítő repüléseket is végrehajtanak. Kisoroszi hősiesen helyt áll.
Csütörtökön éjfélkor lépte át Budapestnél a 8 méteres vízszintet a rohamosan áradó Duna, ami 9 órakor haladta meg a 816 centimétert. A árvíz dinamikája kettős, az áradás intenzitása némileg csökkent, a korábbi napokban a víz naponta 1 – 1, 3 métert emelkedett, csütörtökön csak (?) 75 centimétert. Ugyanakkor a folyó lineárisan gyorsul, míg néhány napja 6000, majd 6500 m3/s volt a vízhozama, ma 9 órakor már 8000 m3/s, és még emelkedni fog ez az érték is.
Óriási víztömeg zúdul le a Dunán
Ebből kiszámítható, hogy 8000 m3/s -al számolva egy nap 691 200 000 m3 víz zúdul le a Dunán. Ez megközelítőleg 0,7 km3. Összehasonlításul: a Boris ciklon 35-40 km3 esőt zúdított Közép-Európára néhány nap alatt, ez okozza az évtized árvízét a Dunán és nyugati, valamint északi vízgyűjtő területein.
Hogy mekkora erejű ekkora ár, arra jobb nem gondolni. Szerencsére a magyar szakemberek tanultak a 2013-as árvízből, az állandó védműveket megerősítették, jelenleg akár 10 méteres árszintet is megfognak, új védműveket is építettek, mint ahogy Visegrádon, Nagymaroson, Csepelen mobilgátakat telepítettek. Ideiglenes mobilgátakat is bevetnek az idei védekezésben.
Budapesten 891 centiméter volt az eddig mért legmagasabb vízszint, 2013-ban mérték. Az előrejelzések szerint most 850 centiméter lehet a csúcs, bár nagy a bizonytalanság, ez az érték lehet 830, de 860 centiméter is. Az eddig pontosnak bizonyult előrejelzések szerint a fővárosban nem éri el a 2013-as szintet a Duna, aminek tetőzését szombaton este várják a szakemberek.
Láng István országos vízügyi főigazgató az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában kiemelte, hogy Magyarországon a gátak nagyon jó állapotban vannak, nagyon jó védvonalrendszer épült ki az országban.
Arra a kérdésre, hogy fel vagyunk-e készülve még nagyobb árvízre, a főigazgató hangsúlyozta: arra méretezik a védekezést, “ami száz évben egyszer fordul elő.” A 2013-as árvíz után felülvizsgálták és megemelték a “mértékadó árvízi hozamot”. A korábbi, másodpercenkénti 10500 m3/s-ról 11200-ra méretezték át a hozamot, és azóta ennek megfelelően építik ki a védvonalakat.
Emlékeztetőül: jelenleg (9 órai adat) 8000 m3/s a Duna vízhozama Budapestnél.
Budapest készen áll, mondják a politikusok, de szerencsére a szakemberek is
Tüttő Kata MSZP-s – ma még – főpolgármester-helyettes szerint a budapesti védművek szinte teljes egészében készen állnak, 9 méteres vízszintre méretezve; ekkora vizet tudnak megfogni.
Még a Margitszigeten zajlik az ideiglenes gát kiépítése, amin börtönőrök és alacsony biztonsági kockázatú rabok dolgoznak vízügyesek, katasztrófavédők mellett. A sziget a védekezőkön kívül mindenki számára szigorúan zárt terület. Itt előfordulhatnak vízbetörések, buzgárok, mivel a sziget talaja, főleg a déli részen kavicsos, vízáteresztő. A gátépítés ráadásul bonyolultabb az átlagnál. A sziget ugyanis déli irányban lejt, így a 9 méteres vízszinthez méretezett ideiglenes gát északról dél felé egyre magasabb.
A szakemberek mindenesetre bíznak abban, hogy a védművek kitartanak a Margitszigeten.
A Népsziget már napok óta teljes egészében víz alatt van. A Római parton az árterületen egyébként engedéllyel épült házakat a lakók civilek segítségével próbálják megvédeni, hogy mennyire sikerül, az órákon belül kiderül. A Római part mobilgátjának terve évek óta kész, de eddig nem készült el. Az önkormányzat oldalán pattog a labda, az Óbuda-Békásmegyeri önkormányzat jelenlegi, részben újra megválasztott vezetése jelenleg is börtönben van, letartóztatásban, az új testület törvényes megalakulására pedig kevés az esély. Így a kerület vezetésének kisebb gondja is nagyobb annál, hogy a Római parttal törődjenek.
A körbezárt Kisoroszit nem hagyták magára
Kisoroszi már egy napja csak vízi úton közelíthető meg. A Dunán elrendelt hajózási tilalom az árvízi védekezésben résztvevőkre nem vonatkozik. Kisoroszit is vízi úton látják el például kenyérrel, tejjel. A településen egy felszerelt mentőautó és személyzete is bent maradt, akik az alap orvosi ellátásra képesek. Súlyosabb esetben helikopterrel elszállítható kórházba a beteg. A település várhatóan szerdán szabadulhat ki a víz fogságából.
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár legújabb szállítóhelikopterét tegnap vezényelte a honvédelmi miniszter Kisorosziba. A katonai gép és személyzete nemcsak szállítási, mentési feladatokra képes, hanem például felderítésre is. Folyamatosan ellenőrzik a Dunát a levegőből. Ugyanakkor, ha kell a gép képes beszállítani a védekezéshez szükséges anyagokat is.
A Kisorosziban maradt mintegy ezer lakos megfeszített erővel, hősiesen óvja a települést az ártól. Egyelőre nincs különösebb feszültség, mindenki tudja, a következő órákon sok minden múlhat. Eddig mindig megvédték a település nagyobb részét az árvizektől, most is erre számítanak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS