Pesti Srácok

Nagy Attila Tibor a Pankrációban: Orbán nyitva hagyta a háborús szerepvállalás lehetőségét

Meddig tartható a kívülálló, tűzszünet- és békepárti magyar álláspont, miért olyan nagy bűn, ha az orosz-ukrán konfliktus ügyében nem a mai, hanem a Merkel-féle 4-5 évvel ezelőtti állásponttal értünk egyet? - kérdezte Huth Gergely főszerkesztő Nagy Attila Tibor politikai elemzőt a Politikai Pankrációban, felidézve a miniszterelnök évértékelőjében minderről elmondott gondolatokat. Nagy Attila Tibor többek között kifejtette: Az az álláspont, hogy ki kell maradni az orosz-ukrán háborúból, egészen biztosan a magyar társadalom többségének támogatását bírja. A magyar kormányfő evvel valóban egyedül van Európában, de világszerte már nem feltétlenül, hiszen Kína, India, vagy Dél-Afrika hasonlóan tartózkodó nézetet képvisel.

Nagy Attila Tibor Orbán Viktor az évértékelőn és hétfőn a parlament tavaszi ülésszakának első napján kifejtett álláspontjából egy másik érdekes elemet is kiemelt:

Nagy Attila Tibor szerint ugyanakkor cinikus az azonnali tűzszünetről kialakított magyar álláspont az ukránok számára, hiszen ez jóváhagyná az oroszok eddigi hódításait.

PestiSracok facebook image

hangoztatta az elemző, mire Huth Gergely visszakérdezett:

Nagy Attila Tibor szerint egyáltalán nem tudni, hogy Oroszország hogyan reagálna egy fegyverszünetre, amely legalizálná Ukrajna egy hatodának elfoglalását:

Miért szorítják háttérbe az Országgyűlést?

A második borítékot Nagy Attila Tibor hozta, avval a témával, hogy a kormány a háborús veszélyhelyzetre vonatkozó felhatalmazását bevetve, szilveszter előtt rendeleti úton nagyon jelentősen átírta a 2023-as költségvetést.

Huth Gergely úgy válaszolt, bár ez a felvetés teljesen legitim, de nem mehetünk el amellett, hogy a háború és a szankciók az év végére teljesen felforgatták az európai gazdaságot, nem véletlenül vezették be a rendkívüli jogrendet. Egy hosszú országgyűlési vitára semmiképp nem volt idő, gyorsan kellett cselekedni. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Európában sokkal durvább példákat látunk a demokratikus akarat felülbírálására.

A műsor végén ugyanakkor Huth Gergely és Nagy Attila Tibor egyetértett abban, hogy a parlament nem szorulhat háttérbe, és a Covid-járvány elteltével többek között itt az ideje helyreállítani a parlamenti munka nyilvánosságát, azaz újra megengedni a (szabályokat betartó) újságíróknak, hogy érintkezzenek a képviselőkkel és ne egy távol eső ketrecbe szorítva kelljen elvégezniük a munkájukat.

Ajánljuk még