A Törökországban tárgyaló orosz elnök váratlanul kijelentette, a jelenlegi feltételek között nem tudja Oroszország folytatni a Déli Áramlat előkészítését. Vlagyimir Putyin mindezt az EU-bizottságának elutasító magatartására és Bulgária ingadozására fogta, miután Szófia – összhangban Brüsszellel – mindeddig nem adta meg az engedélyt a bolgár szakasz megépítésére.
Az EU szerint a harmadik energiacsomagba ütközik az Oroszországot a Fekete-tengeren át Bulgárián, Szerbián, Magyarországon keresztül Észak-Olaszországig futó gázvezeték terve, amelyet Budapest kiemelt stratégiai projektként kezel.
A 16 milliárd eurósra becsült, kezdetben 30 milliárd köbméter kapacitásúra tervezett vezeték célja alternatív útvonalat adni az Európába irányuló orosz gáznak, elkerülve Ukrajnát. Moszkva mindeddig, az ukrajnai válság után indított Oroszországgal szembeni EU-s szankciók idején is kiállt a vezeték megépítése mellett.
A projekt nem csak orosz beruházás lenne: a szárazföldön az adott országok az orosz féllel fele-fele arányban közös vállalatokat hoztak létre a megvalósításra, míg a Fekete-tengeren futó szakaszra külön cég létesült a Gazprom ötven százalékos tulajdonrésze mellett az olasz ENI, a francia EDF Group és a német Wintershall részvételével.
A vezeték megépítése eddig is évek óta húzódott, az érintett országokban is politikai kereszttűzben állt. A Fidesz például ellenzékben Magyarország elleni puccsnak nevezte Gyurcsány Ferenc szocialista kormányfő kiállását a magyar szakasz megépítése mellett. Putyin minden bizonnyal az egyre olcsóbbá váló kőolajárakhoz igazított, így várhatóan csökkenő gázárak miatt érezhette úgy, hogy az eddig is erősen vitatott projekt megépítésétől el kell állnia a Gazpromnak, legalábbis egyelőre.
Ez már középtávon is veszélybe sodorhatja az egyelőre még tetemes tartalékokkal rendelkező orosz költségvetést, amely számára a szűk egyensúly az olaj 80 dolláros világpiaci ára mellett tartható, és úgy tűnik, tartósan nem lesz biztosítható ez az érték a következő években.
Forrás: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS