Oroszország mindig nyitott a tárgyalásokra, és tisztelettel viszonyul Kína ukrajnai rendezési tervéhez – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor a Kremlben hétfőn nemhivatalos megbeszélésen fogadta kínai partnerét, Hszi Csin-pinget. Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin Kína és Oroszország szoros kapcsolatait hangsúlyozta annak az állami látogatásnak az első napján, amelyet Peking béketeremtő projektként fogalmazott meg, annak ellenére, hogy Kijevben és Nyugaton mély szkepticizmus van.
Hszi először találkozott az orosz elnökkel azóta, hogy Moszkva tavaly megindította ukrajnai invázióját, néhány nappal azután, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűnök elkövetésével vádolta meg az orosz elnököt Ukrajnában, és elfogatóparancsot adott ki ellene.
Közölte, hogy tanulmányozta a kínai elképzelést. Putyin gratulált vendégének ahhoz, hogy harmadszorra is államfővé választották, és méltatta a Kína fejlődésében végbement “kolosszális előretörést”.
Az elmúlt években ön által gyakorolt erős vezetésnek köszönhetően jelentős előrelépés történt Oroszország felvirágoztatása terén
-mondta Hszi.
Az elmúlt néhány évben Kína óriási ugrást tett előre
– mondta Putyin a kínai elnöknek.
Az egész világon ez érdeklődést, és sajnos még irigységet vált ki
–tette hozzá.
Biztos vagyok benne, hogy az orosz nép erősen támogatni fogja önt a jótetteiben
-tette hozzá, kifejezve meggyőződését, hogy Putyint a jövőre esedékes elnökválasztáson újraválasztják. Ezzel kapcsolatban Dmitrij Peszkov, orosz elnöki szóvivője a TASZSZ-nak nyilatkozva megjegyezte, hogy a Kreml osztja a kínai vezető meggyőződését, hogy az oroszok támogatni fogják Putyint, ha elindul a 2024-es elnökválasztáson. Egyúttal leszögezte, hogy “Hszi elnök nem mondta, hogy Putyin részt vesz a választáson”.
A kínai fél nagy figyelmet fordít a kínai-orosz kapcsolatok fejlesztésére. Ennek megvan a történelmi logikája, mert mi nagy szomszédos országok vagyunk és partnerek az átfogó stratégiai együttműködésben. Ez a státusz meghatározza, hogy országainknak szoros kapcsolatokat kell ápolniuk
-mondta a kínai elnök.
Kína a találkozót „a barátság, együttműködés és béke találkozójának” minősítette, és kiemelték, Peking arra törekszik, hogy a konfliktus megoldásának kulcsfontosságú támogatója legyen. Ugyanakkor nyugaton inkább egyfajta Putyin melletti fellépésként értékelték.
Az, hogy Hszi elnök néhány nappal azután utazik Oroszországba, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Putyin elnök ellen, azt sugallja, hogy Kína nem érez felelősséget a Kreml felelősségre vonásában az Ukrajnában elkövetett atrocitásokért, és ahelyett, hogy elítélné azokat, inkább diplomáciai eszközöket biztosítana. fedezd fel Oroszországot, hogy továbbra is kövesse el ezeket a bűncselekményeket
–reagált Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
Putyin és Hszi hétfői négyszemközti megbeszélését és közös vacsoráját követően a hivatalos kétoldalú tárgyalások kedden kezdődnek, közép-európai idő szerint 13 órakor a Nagy Kreml-palotában. A küldöttségek előbb szűk körben, majd kibővített összetételben tárgyalnak, amit sajtónyilatkozatok elhangzása, valamint közös nyilatkozatok és szerződések aláírása követ majd. Hszi hétfőn érkezett háromnapos állami látogatásra Oroszországba, ahol immár kilencedik alkalommal jár hivatalos minőségében. A két vezető immár 40. alkalommal találkozik egymással.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS