Lehet szidni a mobiltelefonok kitiltására vonatkozó törvényt, de meg lehet közelíteni más szemszögből is, mondjuk egy kicsit gyakorlatiasabban. Például onnan, hogy elég szomorú, hogy a mobiltelefonok nyomkodása, az idegrendszerre és a civilizációra egyaránt káros TikTok használata olyan mértéket öltött, hogy a legmagasabb szinten kell közbelépni. Ahogy az is elég szomorú, hogy az iskolák nem önmaguktól szabályozták ezt, tisztelet persze a kivételnek. És egyébként meg a világon mindenhol, mindig voltak olyan dolgok, amik ki voltak tiltva az iskolákból, mert egész egyszerűen nem tartoztak oda, vagy károsak voltak a fiatalok testi, vagy lelki fejlődésére, csak akkor még nem mentünk emiatt az utcára. És egyáltalán nem akartam erről írni, de most mégis megteszem, mint olyasvalaki, aki egyszer régen járt iskolába.
Aki rendszeresen használja a közösségi médiát, az tudja mi történik ott ebben a korosztályban: egyszerűen nem normális az, hogy ha valaki felmegy a TikTok-ra tanítási időben, akkor azt látja, hogy a diákok konkrétan az órákról élőznek. Valójában az iskoláknak már rég meg kellett volna hozniuk ezt a szabályt saját maguktól, mert mondjuk lehet, hogy fel kellett volna mérniük, hogy ez tarthatatlan. Jómagam egyébként tudok olyan iskoláról, ahol már évek óta próbálkoznak ezzel az órákon, le a kalappal.
Azt már csak nagyon halkan és óvatosan merem megemlíteni, hogy egy normális világban olyan inspiráló órákat kellene tartani, ahol a diákoknak eszükbe sem jut a telefonjukhoz nyúlni, mert egész egyszerűen leköti őket, amit ott hallanak. Ez utóbbi nyilván utópia, már erre gondolni is gyermekien naív.
De térjünk vissza a rideg valósághoz, és annak is ahhoz a részéhez, hogy bizonyos dolgok mindig is ki voltak tiltva az iskolákból, de ha be is lehetett őket esetleg vinni, akkor is rászóltak az emberre, ha az órákon elővette őket. Például az aktuális tananyaghoz nem kapcsolódó könyvek, újságok – nyilván ez akkoriban volt, amikor még nem volt mobiltelefon. Elképzelhetetlen volt, hogy mi annak idején képregényt mondjuk olvassunk a töri órán. De továbbmegyek: ha fizika órán Charlotte Brontë-t olvasok, akkor is ugyanaz történt volna, ránk szólnak, elkobozzák, csak év végén adják vissza (szerencsétlenebb esetben).
Ilyen volt amúgy a “szexújság” is, hiszen nem volt még a szünetbe se való, elterelte a diákok figyelmét és erkölcstelenségre ingerelte őket. Ezt csak azért hoztam fel példának mert a mobiltelefonokon bármikor elérhető bármilyen “szexújság”, tehát már ez önmagában elegendő lenne ahhoz, hogy kitiltsák.
De mi nem mentünk az utcára tüntetni ezek miatt – egyszerűbb megoldást választottunk, iskola után olvastunk ilyesmit, (“szexújságot” meg csak azok az ismerőseink, akik megbuktak), és bármennyire is meglepő, nem maradtunk le semmiről.
Nyilvánvalóan, hogy a TikTokról tájékozódó diákok most dühösek. Ahogy mi is dühösek voltunk, amikor elvették az X-Men-t. És mivel akkor mi is puffogtunk, ezért megértjük a fiatalokat, akik nyilván most azt sérelmezik, hogy nem építi be az Orbán a tananyagba a telefonozást, nem az aktuális TikTok trendekből van a felelés, és nem azt kérdezik meg a dolgozatokban, hogy mit gondol egy adott témáról Azahriah.
Nyilván ez az egész azokkal kiszúrás, akik kizárólag azért viszik be a mobilt az iskolába, hogy mindig az éppen aktuális tananyaggal kapcsolatos legfrissebb tanulmányokkal egészítsék ki már ott helyben az órán hallottakat, ezáltal is kritikus gondolkodásra és vitára inspirálva más diákokat, akik esetleg más szaklapokra fizettek elő a TikTokon.
Vannak egyébként más dolgok is, amik ki vannak tiltva az iskolákból, mert károsak a fiatalok fizikai és mentális fejlődésére:
A teljesség igénye nélkül ilyen például a szúró-vágó tárgyak, az alkohol, a drogok – szerencsére ezt mindenki elfogadja most. éppen, mert nehezen lehetne lekommunikálni, hogy egy diák jobban tud felelni egy sör után, hiszen akkor kevésbé lesz izgulós. Vagy ez a következő lépés, ha már mindent lehet? Nem szeretnénk megvárni.
De nem a mobiltelefonok iskolai tiltása az egyetlen szabályozás, aminek egy normális világban nem kellene léteznie, mert nem lenne rá szükség. Ugyanígy sajnálatos, hogy bele kell írni az Alaptörvénybe, hogy az anya nő, az apa meg férfi, mert sajnos olyan világot élünk, hogy ez nem mindenhol alap, pedig annak kellene lennie.
Hasonló a kötelező szűrővizsgálatok kérdése. Bárcsak olyan tudatosan törekednének az emberek az egészségük megőrzésére, hogy erre nem lenne szükség, bárcsak maguktól eljárnának szűrővizsgálatokra az emberek, mert az időben orvosolt bajok, és az egészséges életmód megakadályozza, hogy az az egészségügy túlterhelődjön. Nem hiszem, hogy ezeket a kellemetlen szabályokat bárki saját szórakoztatásából hozza meg.
Igen, nem normális, hogy így kell lennie, de hadd éljek egy apai klisével, ha már nemrég az lettem: ez a gyerekek érdekében történik, és ezt csak nagyon sokkal később fogják megérteni, megköszönni viszont sohasem.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS