A ma meghallgatott rebiszes tanúk azt állították, hogy nemcsak bántani nem bántottak senkit a 2006. október 23-án történt tömegoszlatások, előállítások során, hanem a bajba került, sérült civileket orvosi ellátáshoz juttatták. Ennek ugyanakkor ellentmond az a tény, hogy a tanúk által elfogott fiatalok súlyos, nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket, csonttöréseket szenvedtek…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Új vádpont ismertetésével, illetve rendőri tanúmeghallgatásokkal folytatódott a rendőri vezetők és társaik pere csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. Bassi Ádám Ottó főtörzsőrmestert, a Rebisz 4/2-es bevetési alosztályának parancsnokát, tizenharmadrendű vádlottat a tízedik tényállási pont alapján azzal vádolják, hogy nem akadályozta meg alárendeltjei bántalmazó magatartását, illetve utóbb nem jelentette azt. A vád szerint mulasztásával megsértette a szolgálati és fegyelmi rendet, beosztottaiban azt a képzetet erősítette, hogy a jogellenes cselekményekkel, a törvényes eljárás mellőzésével és a törvénytelen módszerekkel egyetért, ezáltal a jogsértő cselekmények jogkövetkezmények nélkül maradhatnak, ami megalapozhatta annak a veszélyét, hogy a jövőbeni csapaterős tevékenységük során hasonló jogellenes intézkedést hajtanak végre. A volt rebiszes parancsnokot a Központi Nyomozó Főügyészség elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntettével vádolja.
Csontjukat törték a rebiszesek
A vád szerint 2006. október 23-án este egy testvérpárt a Kossuth Lajos utca környékén úgy megvertek a vádlott rebiszes csoportjához tartozó rendőrök, hogy azok nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedtek. D. Norbert és D. Gábor az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján este a Kossuth Lajos utca felé tartott, amikor egy nagyobb rendőri erővel találták szembe magukat. D. Norbertet nem sokkal később egy, a feléjük haladó rendőrsorfalból kilépő, máig azonosítatlan egyenruhás egyszerűen leütötte. A fiatalembert nem vették őrizetbe, hanem hagyták a földön feküdni. A sértett a bántalmazása után elindult megkeresni a helyszínről időközben elmenekült öccsét, majd őt megtalálva a hozzájuk csatlakozó demonstrálókkal együtt egy lépcsőházba menekültek a rendőrök elől. A rebiszesek, miután behatoltak az épületbe és „intézkedtek” velük szemben, bilincsbe verésük után, kísérésük közben többször ütötték, rúgták, gumibottal verték a testvérpárt. Az előállításuk olyan „jól sikerült”, hogy D. Norbertnek a középső ujja, testvérének az alkarja törött el, valamint mindketten fej és vállsérüléseket szenvedtek.
Nem voltak megfelelő pszichés állapotban a rendőrök
Mivel a sértett tanúk a szabályos idézés ellenére sem jelentek meg a bíróságon, Kiss Károly hadbíró, tanácselnök elrendelte elővezetésüket, amely azonban nem járt eredménnyel. D-éket az ügyészi szakban sem tudták meghallgatni, vallomást csupán a bántalmazásuk után nem sokkal, 2006 őszén tettek a Budapesti Nyomozó Ügyészségen. A mára ugyancsak idézett, tanúként meghallgatott rebiszes egység tagjai nagy meglepetést nem okozva, hasonlóan az eddig kihallgatott rendőr tanúkhoz, szelektív memóriáról tettek tanúbizonyságot. Egyikük állította, ott sem volt, amikor a D. fivéreket elfogták, mert levált a csoportról és csak később csatlakozott társaihoz, de arra biztosan emlékezett, hogy „sérült, bántalmazott, előállított személlyel nem került kapcsolatba”. A rebiszesek azt is elmondták, hogy nemcsak bántani nem bántottak senkit a 2006. október 23-án történt tömegoszlatások, előállítások során, hanem a bajba került, sérült civileket orvosi ellátáshoz juttatták. A tanúk ugyanakkor elismerték, hogy az alegységük nem volt megfelelő pszichés állapotban, mivel 48 órája talpon voltak, az állomány „hulla fáradt” és kimerült volt.
A vád szerint
Tavaly ősszel kezdődött el a volt rendőri vezetők, köztük Bene László nyugalmazott rendőr altábornagy, volt országos főkapitány, Gergényi Péter nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, volt budapesti főkapitányt, valamint Dobozi József dandártábornok, a Rebisz volt parancsnoka és tucatnyi társának büntetőpere. Az ügyészség 2006. őszi fővárosi eseményekkel kapcsolatos álláspontja szerint a parancsnokok bűnössége elsősorban intézkedések, illetve az eseményeket követő felelősségre vonások elmulasztása miatt állapítható meg. A vádhatóság többnyire felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott. A per további tanúk meghallgatásával július 1-jén folytatódik.
Címlapfotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS