Itt valami nem stimmel: miközben Márki-Zay Péter két ostobázás között folyamatosan arról beszél, hogy szétlopták az országot, 2010-től 6093 milliárd forinttal növekedett az állami vagyon értéke; ez jelenleg 17 744 milliárd forint. Eközben terjedelmes a lista arról, mi mindent kótyavetyéltek el a baloldali kormányok. Ha hatalomra kerülnének, újrakezdenék az országrombolást, az élen Márki-Zay Péterrel, egy francia energiaóriás magyarországi lerakatának munkatársával, majd brüsszeli lobbistájával. Íme, a lista, mi mindent herdált el Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon – sőt, a két régi privatizációs mogul, Suchman Tamás, Bokros Lajos – és a többiek.
Az Országgyűlés tavaly november 29-i ülésén megdöbbentő számadatot közölt Fónagy János, a nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár. 2010-től 6093 milliárddal növekedett az állami vagyon, ami jelenleg 17 744 milliárd forint. Ilyen az, amikor rendszerszintű a lopás…
Az államtitkár megtoldotta állítását egy olyan listával, amely történelmi mélységekbe hatol, és nem pusztán Gyurcsány Ferenc országlásához köthető. Ezeket a vagyontárgyakat privatizálta a Horn-kormány (társtettes: Suchman Tamás, Horn Gyula privatizációs minisztere és Bokros Lajos pénzügyminiszter). A lista:
’94 júliusától ’98 júliusáig:
- Magyar Kereskedelmi Bank;
- Budapest Bank;
- Magyar Hitelbank;
- Takarékbank;
- Mezőbank;
- Kereskedelmi és Hitelbank.
’95-től ’97-ig több ütemben:
- Matáv;
- ’95-ben a Főgáz, utána több szakaszban az összes regionális gázszolgáltató privatizációja, ’96-97-ben ezeknek leányvállalatai is (Dégáz, Égáz, Kögáz, Tigáz).
’95-től ’98-ig több szakaszban:
- a MOL;
- ’96-ban a Tiszai Erőmű;
- ’96-ban a Budapesti Erőmű;
- ’95-96-ban a Fővárosi Vízművek;
- ’97-ben a Fővárosi Csatornázási Művek.
Anonymus segít
És itt jön segítségünkre Anonymus, aki közzétette Gansperger Gyula eszmefuttatását arról, miért áll érdekében egyes külföldi csoportoknak, hogy most, 2022-ben az ellenzéket – vagyis a magyar állam kifosztóit, azok örököseit – támogassák. Gansperger elmondása szerint a baloldal kormányzása idején – a szocialista Suchman Tamás privatizációért felelős tárca nélküli miniszter jóváhagyásával – úgy adták külföldi kézbe a stratégiai fontosságú energiaszolgáltató cégeket, hogy garantálták a 8 százalékos profitot a számukra. Az üzletember szerint – aki a saját szemével látta a szerződéseket – mindez hatalmas veszteséget jelentett Magyarország számára, miközben a külföldi üzleti körök érthető módon ezért szeretnék, ha visszaállna a korábbi, számukra előnyös állapot
Mint a felvételen elhangzik:
Tudod, mekkora kárt szenvednek azok a cégek, akik itt halálra kaszálták magukat!? És ki kellett takarodniuk innen. (…) Úgy adhatták külföldi kézbe a stratégiai fontosságú energiaszolgáltató cégeket, hogy garantálták a 8 százalékos profitot a számukra.
A beszélgetőpartner álnaivan (?) visszakérdez:
És most visszajönnének?
Gansperger:
Hát hogy a pi***ba ne? Hát figyelj, 8 százalékos fix profitért. Figyelj, figyelj úgy adta el a Suchman az összes energetikai céget Magyarországon, a hálózatokat. Az egyik ország sem adja el a hálózatát, érted. Az önkormányzati, meg állami tulajdonú. Az erőmű meg, az egy más dolog, meg az értékesítés. Eladott mindent és benne van a szerződésben, én magam láttam, felügyelőbizottsági tag voltam, hogy 8 százalék (…) nyereséget garantáltak. A szerződés szerint. (…) Egy Suchman Tamás vitte, akinek aztán halványlila (…) volt arról, hogy kell értékelni egy céget. (…) Hát a Horn Gyulának volt a balkeze. (…) Meg a jobb is, igen. Eladta, és nekünk nagyon sok pénzünkbe került, egyrészt, amíg fizetgettük ezeket, meg visszavásároltuk.
Gansperger azt is kifejti, hogy a nagy külföldi infrastruktúra-fejlesztő cégek is kárt szenvedtek a baloldal kormányzásának vége óta, hiszen annak idején évente tízmilliárdokat vittek ki az országból, manapság viszont már csak lényegesen szerényebb haszonra számíthatnak hazánkban. A volt Wallis-vezér szerint így érthető, ha akár milliárdokkal is támogatnák az ellenzék kampányát, hiszen cserébe – ha ismét a baloldal kerülne hatalomra Magyarországon – rögtön az első évben lényegesen nagyobb hasznot szerezhetnének.
Hosszú lista lesz
Ne hagyjuk ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkárának listáját se, amellyel a parlament 2021. október 18-i ülésén állt elő. Az MSZP nevű törpepárt társelnöke, Tóth Bertalan ugyanis házhoz ment a pofonért. Miközben leadta a győzelmi jelentést az ellenzéki előválasztásról, fűt-fát megígért és gyalázta a Fideszt, Rétvári tényekkel állt elő: mi mindent tékozolt el a Gyurcsány-kormány 2004 és 2010 között, mi mindent tett az akkor még szocialista Gyurcsány Ferenc, hogy tönkretegye az országot.
A parlamenti naplóban ez áll:
De mit tettek önök, tisztelt képviselő úr? Míg mi az elmúlt tizenkét esztendőben másfélszeresére emeltük az állami vagyont, önök, amit értek, eladtak. Hosszú lista lesz!
Eladták
- az Antenna Hungáriát,
- a Bábolnai Élelmiszeripari Rt.-t,
- a Bakonyi Erőművet,
- a BÁV-ot,
- a Budapest Bank-részvényeket,
- a Dédász-,
- a Dégáz-,
- az Égáz-,
- a Kögáz-,
- a Tigáz-,
- a Digáz-részvényeket,
- a Démász Rt. részvényeit.
Továbbá
- a Dunaferr,
- a Dunamenti Erőmű,
- az ELMŰ,
- a Ferihegyi repülőtér,
- az FHB Bank,
- a Fővárosi Gázművek,
- a Fővárosi Vízművek,
- a Gyulai Húskombinát,
- a Postabank-részvények,
- a Rába Magyar Vagon- és Gépgyár,
- a Titász,
- a HungarHotels,
- a Hungarocamion-részvények,
- a Hungexpo-részvények,
- az IBUSZ,
- a Kométa,
- a Konzumbank,
- a Magyar Hitelbank,
- a Mahart,
sorra került
- a Malév eladása,
- a Matáv-részvények eladása,
- a Mátrai Erőmű eladása,
- a MÁV Cargo, ami a Magyar Államvasutakból értékes volt és profitot tudott termelni,
eladták
- az MKB Bankot,
- MOL-részvényeket,
- a Nemzeti Tankönyvkiadót.
Önök még a tankönyvkiadót is eladták külföldi tulajdonosnak, hogy külföldről döntsenek arról, hogy tulajdonképpen milyen történelemkönyvek születnek Magyarországon.
Rétvári megtoldotta a felsorolást
- a Pápai Hússal,
- és a Pécsi Vízművel.
A politikus így summázta a felsorolást:
Önök, amit értek, eladtak. Az önök kormányzása arról szólt, hogy megpróbálták az állami vagyont felélni, és mindemellett volt megszorítás, egyhavi nyugdíj elvétele, egyhavi bér elvétele és tömeges elbocsátások, tisztelt képviselő úr. (…) Önök 12 százalékos munkanélküliséget termeltek úgy, hogy eladósították az országot, és eladták az állami vagyont (…) Önök hozták csődközeli helyzetbe az önkormányzatokat, amit a Fidesz–KDNP-kormánynak kellett 2010 után kijavítani, és nekik kifizetni az adósságaikat, tisztelt képviselő úr.
Lesújtó mérleg
A 2002 és 2010 közötti időszakban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kimutatása szerint közel 190 céget privatizáltak a nemzeti vagyonból a Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormányok, amelynek teljesítménye lesújtó: bár a vagyonfelélésből 756 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, óriási maradt az államháztartás hiánya – rendre meghaladta a 3 százalékot, 2006-ban például 9,3 százalék volt –, illetve nőtt az államadósság is ezekben az években. Az első Orbán-kabinet 2002-ben a GDP-hez mért 55 százalékos adóssággal adta át a kormányzást; ezt az arányt 2010-re 0Gyurcsányék 80 százalékra tornászták fel.
Forrás: Parlamenti napló; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS