Egy ideig halogattam, hogy írjak-e a budapesti Főkert megszüntetéséről, ugyanis úgy tűnik, már nincs kinek. Mintha az összes „zöld civil” eltűnt volna a fővárosból, holott Karácsony Gergely főpolgármesterré választása előtt, illetve különféle kampányidőszakokban szinte lépni nem lehetett tőlük. Történt ugyanis, hogy Karácsony Gergely a szokásos csóróságra való hivatkozással bejelentette, hogy százötvenhárom év működés után megszünteti a főváros közparkjait, fáit és füveit eddig gondozó Főkertet. Hogy pontosak legyünk, szándékai szerint egy gigaholdingba olvasztja be a zöldfelelős önkormányzati céget, a közterület-fenntartókkal, a Temetkezési Intézettel meg a Főtávval egyetemben. Bécsi és berlini mintára. Bécsben és Berlinben persze nincs csóróság, a vírusjárvány okozta gazdasági válság pedig nem tart örökké, ezekből így egyértelmű, hogy Karácsony Gergely valójában kezdetektől összevonást akart (csúcsmenő berlini meg bécsi, szóval NYUGATI!!! mintára), és esze ágában sincs egy jobb gazdasági helyzetben újra önállóságot adni ezeknek a „kényszerből összeterelt” cégeknek.
Aztán valahogy beugrott az a választási kampányígéret a zöldpolgármester-jelölttől, hogy évi tizenötezer fa elültetésével valóságos városerdőt fognak majd telepíteni. Tarlós István, aki polgármestersége idején tízezer fa elültetését vállalta és teljesítette – erről különben lehetett hallani még a balliberális sajtóban is, ugyanis az akkor még létező zöldszervezetek azóta eltűnt tagjai tüntettek ellene –, szóval Tarlós erre a városerdő-telepítésre úgy reagált, hogy reálisan évi ezer-ezerötszáz fát lehet elültetni, így ha kiszámoljuk, az ominózus terv megvalósulása előtt Karácsony jó eséllyel nyugdíjba menne. Tarlós ráadásul kikérte a tervekkel kapcsolatban a Főkert véleményét is: a cég akkori becslése szerint a tizenötezer fa elültetése négymilliárd forintot kóstált volna, és a Főkertnek további százötven fős létszámbővítésre is szüksége lett volna, mert az elültetett fákat valakinek gondoznia is kell, ugye. Nos, mondhatnánk persze, hogy a gazdasági visszaesés miatt most nem a faültetés a prioritás, de a Főkert megszüntetésével Karácsony Gergely egy csapásra megszabadult ettől a kampány után rögtön kellemetlenné vált ígéretétől. Városerdő nem lesz. No, de kit izgat a városerdő, kit izgat a Főkert? Kit izgat Budapest zöld tüdeje? Hová lett a sok szakértő, aktivista és civil? Hát, eltűntek.
Egyvalaki felemelte a szavát a Főkert mellett, akit még a baloldal is számon tart: Megyeri Szabolcs. Megyeri Szabolcs népszerű youtuber kertész-körökben, aki többször is kritikával illette a Városliget Projektet, Karácsony Gergely is így figyelhetett fel rá, és megtette Zugló főkertészének. Megyeri létrehozott egy programot Virágzó Zugló néven még 2017-ben, amely aktívan működött is kereken egy évig, mivel 2018 októberétől a honlapon semmi aktivitás nem fedezhető fel. Karácsony Gergelynek talán már nem volt fontos Zugló virágzása, és elengedte a programot. Alkalmasint rákérdezünk. Addig is érdemes Megyeri Szabolcs blogbejegyzésére kitérnünk, amelyet, mint hangsúlyozza, szigorúan szakmai szempontok alapján fogalmazott meg. Megyeri ebben felhívja a figyelmet: a Főkert a kertész szakma „egyetlen (köz)bástyája, amely egyben büszkesége és féltve őrzött kincse is, olyan szakmai műhely, amely nélkül nincs kertész társadalom”. A Magyar Díszkertészek Országos Szövetségének, mint szakmaközi szervezetnek nem kérték ki a véleményét a megszüntetéssel kapcsolatban, azaz Karácsony kampányígéretével ellentétben ismételten nem egyeztetett az érintett szakmai szervezetekkel. Mint Megyeri meg is jegyezte, az önállóságát, nevét, presztízsét elveszítő Főkert szomorú története nem igazán egyeztethető össze a főpolgármester azon gyakran hangoztatott elveivel, mint az autonómia vagy a decentralizáció. Megyeri Szabolcs ráadásul világosan látja azt is, hogy a Főkert éves, 4,3 milliárdos költségvetése fővárosi szinten nem túl magas, és „okkal feltételezhetjük, hogy a koronavírus-járvány miatt kieső egy évet, a magyar gazdaság egy-két év alatt behozza”, miközben egy gigacég létrehozása több év.
A Főkert beolvasztása, autonómiájának erőszakkal történő felszámolása súlyos politikai tévedés, mely beláthatatlan következményekkel jár majd a kertész szakma számára. Ahol pedig a zöld szakma veszít, ott veszít az egész közösség, a szebbre, zöldebbre vágyó társadalom is
– hangsúlyozta Megyeri Szabolcs, Karácsony Gergely korábbi főkertésze, az utolsó zöld kereszteslovag a Karácsony Gergely legendás klímaseregéből, amely megnyerte a főpolgármesternek a választásokat. A klímaerdő, meg a rovarhotel ígéretével. Ám úgy látszik, miután kihirdették a klímavészhelyzetet a fővárosban, végre minden rendben van. Megmenekültünk. Ugyanakkor elgondolkodtató, hogy bár Karácsony Gergely városerdejéből egyelőre nem valósult meg semmi, Főkert sem lesz, nincs, aki elültetné a fákat, mi lesz a sorsa a már Tarlós által elültettetett tízezer csóri fiatal fácskának? Azokat ki gondozza majd, amíg létrejön a gigaholding? És, ha létrejön a gigaholding, nem tárja-e majd szélesre a kapukat a munkakiszervezés, offshore-ozás és a privatizációs mutyik előtt? A gigaholdingok ugyanis éppen erre jók, nem városok fáinak, füveinek és virágainak ápolgatására.
Vezetőkép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS