Pesti Srácok

Kiss Rajmund a PS-nek: egy nagy Irán-Izrael konfliktus lángba boríthatja az egész Közel-Keletet (Videó)

Továbbra sem döntötte el az izraeli felsővezetés, hogy milyen választ adjon az Irán által a hétvégén végrehajtott drón- és rakétatámadásokra. A döntést az is hátráltathatja, hogy az Egyesült Államok és több nyugati szövetségese is önmérsékletre intette Jeruzsálemet, mivel szerintük az iráni támadás sikeres elhárítása már önmagában felér egy győzelemmel. Izrael esetleges válaszcsapása eszkalálhatja a konfliktust, Teherán már be is lengette, hogy bármilyen lépésre még nagyobb rakétatámadást indít a zsidó állam ellen. Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Intézetének vezetője szerint a legbölcsebb az lenne, ha Jeruzsálem nem indítana válaszcsapást. Ugyanis Izrael most visszanyerte a nemzetközi közvélemény és a nemzetközi közösség szimpátiáját, amit akár fel is használhat a Hamász elleni küzdelemben. Részletek a videóban.

Az elmúlt években, évtizedekben nem volt ennyire közvetlen támadás, sőt soha nem volt Irán és Izrael között ilyen közvetlen háború, Irán megoldotta mindig valamelyik proxy, vagy valamelyik terrorszervezet, akár a Hamász, akár a Hezbollah által, hogy végezzen terrorcselekményt Izrael ellen. Ez most közvetlen volt, ennek természetesen üzenete van. Valóban, például a legutóbbi Damaszkuszban a nagykövetséget ért támadás miatt. Az, hogy Irán most a nyílt támadást választotta belpolitikai oka is lehet, hiszen üzentek a társadalomnak, hogy Izrael nem ússza meg, hogy ha bármelyik nagykövetséget megtámadja.

Joe Biden már a támadás estéjén felhívta az izraeli kormányfőt, akit arra kért, hogy ne legyen megtorló csapás az iráni támadásnak a következménye. Mi lehet ennek az oka?

Senkinek nem érdeke a Közel-Keleten, hogy ez a háború, ez a konfliktus kiterjedjen, eszkalálódjon. Nagyon fontos a régiónak a biztonsága a gazdasági okból is. Hiszen látjuk, hogy a Vörös-tengeren és a régióban is, amit például a húszik támadtak kereskedelmi hajókat, hány milliárd dollárba és hány milliárd euróba került az európai gazdaságnak. A világgazdaságnak szüksége van a termékkereskedelem 10 százalékát jelentő nagyon fontos kereskedelmi útra. Nem lehet tudni, hogy egy nagy, nyilvános Irán - Izrael konfliktus lángba boríthatja az egész Közel-Keletet és az arab világot is.

PestiSracok facebook image

Az október 7-i terrortámadás után az Egyesült Államok és az Európai Unió beállt Izrael mögé. Majd amikor támadást indított a Gázai övezetben a Hamász ellen, akkor mindenki kifarolt, és rengeteg palesztinbarát tüntetés volt a nagyvilágban, Párizs, London, Berlin, New York utcáin, és természetesen ettől is félt Joe Biden.

Az izraeli vezérkarnak a nagy része továbbra is megtorló csapást szorgalmaz Irán ellen. Mi lesz a politikai következménye, hogyha Izrael nem fog "érdemi" választ adni erre a támadásra?

Számomra az lenne a legbölcsebb megközelítés, hiszen Izrael most visszanyerte a nemzetközi közvélemény és a nemzetközi közösség szimpátiáját. Most újra megtámadták. Látjuk, hogy novembertől az Egyesült Államok és az Európai Unió politikai vezetése is folyamatosan nyomást gyakorolt Izraelre, hogy tűzszünetet és béketárgyalásokat kezdeményezzen a Hamásszal, hogy humanitárius segítségnyújtás miatt legyen tűzszünet. Ezt most ki kellene használni Izraelnek, hogy végre megint jó a nemzetközi megítélése. És akár a Hamász elleni harcában ezt a kártyát kihasználhatná az Egyesült Államok és az Európai Unió jóindulata érdekében, hogy most nem lő vissza Iránra. Hiszen hallhattuk, hogy az iráni politikai vezetés bejelentette, hogy amennyiben most Izrael erre nem reagál, akkor Irán részéről lezártnak tekintik az ügyet.

Fotó: Irániak ünnepelnek Teheránban 2024. április 14-én hajnalban, miután a Forradalmi Gárda bejelentette, hogy drónok és rakéták százait indította izraeli célpontok ellen. Az iráni állami médiában idézett közlemény szerint a támadás válasz arra a légicsapásra, amelyet Izrael hajtott végre Irán damaszkuszi konzulátusa ellen. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Ajánljuk még

Évek óta nyomasztanak bennünket a Birodalom tényellenőrei, de a Századvég most visszavág nekik (Polbeat-videó)

‎Polbeat 2025 március 14.
Egyfajta kifordított A Birodalom visszavágnak lehetünk szemtanúi, hiszen a Századvég új Tényellenőr.hu-ja épp a birodalomnak vág vissza - vezette fel a legutóbbi Polbeat-beszélgetést Huth Gergely, aki Both Hunort, az új elemző csapat és internetes portál vezetőjét, illetve Béky Zoltánt, a Századvég vezető jogászát kérdezte, Stefka István közreműködésével. Both elmagyarázta: a globalista erők épphogy az álhírek terjesztéséhez használják a fizetett "tényellenőr csapataikat" és elég nagy sikerrel jártak világszerte a negatív kampányaikkal, hangulatkeltéseikkel. E fegyverük kifejezetten a nemzeti szuverenitás megtámadására irányult, de "most ellenük fordítjuk azt."

Mitől lesz valaki jobboldaliként a kiegyezés híve? – A Magyar Patrióták elnöke volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 április 13.
A magyarság szegletköveiből nem lehet csemegézni, azokat együtt kell vállalni, ha valaki közénk akar tartozni – mondta Hetzmann Róbert, a Magyar Patrióták Közösségének elnöke a Polbeat múlt heti adásában. Huth Gergely és Stefka István a karakán nemzeti közösség vezetőjével arról is beszélgetett, hogy mi a nemzeti maximum, mitől lesz valaki valódi patrióta? A műsorban kiderült az is, hogy a háborús válságból adódó megszorítások itthon nagyobb mértékben érintik a valóban nemzeti civileket, mint a liberálisabb jobboldaliakat, a párbeszéd és a kiegyezés híveit, ami szomorú következményekkel jár. A Magyar Patrióták például kénytelenek voltak felszámolni irodájukat és elbocsátani munkatársaikat.