Interjút adott a valaszonline.hu-nak Schöpflin György, a Fidesz EP-képviselője, aki tizenöt éven keresztül képviselte az országot az EP-ben, de a mostani, májusi európai választási listán már nem szerepel a neve, hiszen nem indul újra. Az interjúban Schöpflin kitér arra, hogy miért nem folytatódik az európai kaland, valamint véleményt mond az úgynevezett kultúrharcról, és aktuális politikai kérdésekre is választ ad.
A Fidesz EP-képviselője idén tehát már nem méretteti meg magát, ennek okairól is beszélt:
Egy ideje már gondolkoztam a visszavonuláson. Tizenöt éve vagyok képviselő, nem merném magam fiatalnak nevezni, s a rengeteg utazással járó életmód már fárasztott. Gondoltam, itt az ideje a stafétabotot átadni. Azt is éreztem, hogy egyre kevesebbet tanulok. Van néhány tudományos tervem, azokra szeretnék több időt fordítani.
Schöpflin nem látja úgy, hogy a magyar kormány az Európai Unió szétesését várná, hiszen szerinte is katasztrófa lenne ez a forgatókönyv:
Egyetértek azzal is, hogy Magyarországnak katasztrófa lenne az Európai Unió szétesése, de az ezzel kapcsolatos félelmek túlzók. A fősodratú pártok a kontinensen mindenütt uniópártiak. Viszont a májusi európai parlamenti választások alkalmával nekik is felelniük kell egy alapvető kérdésre. Nevezetesen: miről is szól az integráció? Erre az elitek szokásos mai válasza az, hogy az önmagában is érték. Márpedig ez a válasz mind kevésbé elégíti ki az embereket. Ez látszik a „populistának” nevezett mozgalmak felemelkedésén.
Az interjút készítő újságíró természetesen nem hagyta ki, hogy ne kérdezzen Soros Györgyről, mely kérdés elől nem tért ki Schöpflin:
A „sorosozás” pedig nem öncélú politikai kommunikáció. Arról szól, hogy Magyarországon – a baloldali, liberális pártok gyengesége folytán – Soros György jelenti az igazi ellenzéket, márpedig őt erre senki nem választotta meg és nem is hatalmazta fel. Nagyon érdekesnek tartom különben, hogy a tavaly tavaszi országgyűlési választásokon Budapest lett a politikai periféria és a vidék a centrum. A pesti liberális elit ezt a tényezőt nehezen tudja lenyelni. Budapesten működött Soros György befolyása, vidéken nem, egy-két nagyvárost valamennyire leszámítva.
Kitért arra is, hogy a kultúrharcban nem feltétlenül a jobboldali magyar kormány áll győzelemre:
A magyar helyzet viszont azért különleges, mert nálunk a kormányzatot éppen ez a repedező liberális világ tartja nyomás alatt kívülről és belülről is, ami ellen jól védekezik. A kormányzat politikailag mindenképpen, sok tekintetben gazdasági értelemben is sikeres, csak a kulturális háborúit veszíti el – azokat viszont kivétel nélkül.
A teljes interjú elolvasható ITT.
Forrás: valaszonline.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS