Nem vett részt három ellenzéki párt a Magyar Állandó Értekezlet idei aktuális pénteki ülésén – jelentette be az eseményt záró sajtótájékoztatón Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes – miután ismertette a MÁÉRT XX. ülésének zárónyilatkozatát – portálunk kérdésére többek közt arról beszélt, a baloldali pártok távolmaradásukkal nem a magyar kormányt sértették meg, hanem a határon túli magyarokat.
Radikálisan megnöveli a határon túli oktatásra nevelésre jutó összegeket a kormány – jelentette be Semjén Zsolt. A sajtótájékoztatón a miniszterelnök-helyettes kiemelte, a háború, az elhibázott szankciós politika okozta gazdasági nehézségek ellenére a magyar kormány nemzetstratégiai céljaiból nem enged. Ezek közé tartozik a családtámogatások és a munkahelyek védelme mellett a határon túli magyarság támogatása is.
Nem a kormányt sértették meg az ellenzéki pártok
A meg nem jelent magyarországi pártokkal kapcsolatban Semjén Zsolt portálunk kérdésére arról beszélt, a magyar baloldalt minősíti, hogy a DK, a Momentum és a Párbeszéd nem vett részt a MÁÉRT-en. Hozzátette, a határon túli szervezetek egyrészt szembesülhettek, mely pártok nem vesznek részt az össznemzeti párbeszédben, ezzel nem a magyar kormányt becsülték le, sértették meg, hanem a határon túli magyarokat.
A viták lehetnek közöttünk, de az, hogy nem jönnek el a legrangosabb összmagyar találkozóra és megbeszélésre, minősíthetetlen
-fogalmazott.
A köszönet a résztvevőket illeti
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár arról beszélt, három év kihagyása újra jelenléti módon került megrendezésre a nemzetpolitika két legfontosabb fóruma, a Magyar Diaszpóra Tanács és a Magyar Állandó Értekezlet, előbbire minden országból egy képviselőt hívtak meg, ezen kívül a történelmi egyházak, illetve a Cserkészszövetség egy-egy képviselővel képviseltette magát. Mint kiemelte,
zárónyilatkozatában a Diaszpóra Tanács kimondta, számukra is a legfontosabb a magyar emberek biztonsága és a béke megőrzése.
Potápi Árpád János arról is beszélt, a Magyar Állandó Értekezlet 20. ülésére pénteken került sor, annak zárónyilatkozatát minden jelenlévő aláírta. Az államtitkár egyúttal köszönetet mondott a magyarországi parlamenti pártok, illetve a határon túli magyar pártok képviselőinek, hogy jelenlétükkel megtisztelték a rendezvényt.
Volt egyeztetés a román vasútfejlesztésről, de nem tudtunk meg erről többet
Portálunk a sajtótájékoztatón rákérdezett arra, Orbán Viktor a MÁÉRT ülésén utalt arra, egyeztetések folytak a Budapestet Bukaresttel összekötő vasútvonal tervéről. Semjén Zsolt válaszában kifejtette, a zárt ülésen megbeszélés szintjén volt szó az autópálya és a vasúthálózat fejlesztéséről, hozzátéve, általános elv, hogy Magyarország gazdaságilag is érdekelt abban, hogy Romániában minél fejlettebb legyen a vasúti és közúthálózat, ugyanakkor fontos szempont, hogy ezek a hálózatok ne kerüljék el a magyarlakta területeket, az ott élők is be tudjanak kapcsolódni a gazdasági vérkeringésbe. A miniszterelnök-helyettes kiemelte, ezekben a fejlesztésekben meghatározó szerepe az RMDSZ-nek van, amely nemcsak kormánypárt, de Kelemen Hunor révén miniszterelnök-helyettest is ad a román kormányban.
Érdeklődésünkre Semjén Zsolt arról is beszélt, Nagy István egyeztetett Szász Jenő miniszteri biztossal annak érdekében, hogy járjon utána az erdélyi magyar kézben lévő erdők közbirtokossági erdők tekintetében a fafeldolgozásba való beszállásba. Mint kiemelte, erre azért van szükség, mert az osztrák fakitermelők a hírek szerint megalázóan alacsony árat fizetnek a fáért az erdélyi erdőtulajdonosoknak, miközben Magyarországon hiány van.
Forradalmi eredményekkel jártak a gazdaságfejlesztési programok
Semjén Zsolt a 2010 óta megvalósított nemzetpolitikai programokat részletezve kifejtette: ötezer intézmény működését támogatták, 5400 beruházást valósítottak meg külhoni területeken. Csak idén 2372 intézményt és programot segítettek – jelezte. Hozzátette, a bölcsődétől az egyetemig fenntartják és támogatják az oktatási hálózatot, 300 ezer magyar gyermek oktatását segítik. Beszámolt arról, hogy 250 hétvégi, vasárnapi iskolát támogattak a diaszpórában. Összegzése szerint 2010 óta oktatási célokra több mint 200 milliárd forintot fordítottak. A további fejlesztéseket részletezve kiemelte, hogy a Kárpát-medencében csaknem ezer óvodát újítottak fel vagy építettek, további 200 játszóteret alakítottak ki.
1600 új külhoni templom épült vagy újult meg 2010 óta, kulturális célokra 140 milliárdot fordítottak, amelyből 2500 kulturális beruházás valósulhatott meg. Mindezek mellett 300 ifjúsági területtel összefüggő fejlesztés történt.
Semjén Zsolt a gazdaság területén megvalósuló programokat forradalminak minősítette, hangsúlyozva: nem csupán az identitás megőrzéséhez járulnak hozzá, hanem a mindennapi megélhetéshez is. 145 felszerelt tangazdaságot és tanműhelyt hoztak létre, 60 ezer vállalkozást támogattak 200 milliárdos forrással. Mindez 400 milliárd forint értékű beruházást eredményezett a külhoni területeken – ismertette, hozzátéve: 3500 vállalkozás-fejlesztési programot valósítottak meg. Kitért arra is, hogy védőnői és gyermekgyógyászati hálózatokat hoztak létre szerte a Kárpát-medencében.
A miniszterelnök-helyettes arra a kérdésre válaszolva, hogy tartanak-e attól, Magyarországot a Lengyelországhoz hasonló incidens éri, megismételte a korábban a magyar kormány részéről elhangzottakat: ha a szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban. A történtek megerősítik a magyar politika helyességét – mutatott rá. Kiemelte: ezért nem engedik, hogy Magyarországról fegyvereket szállítsanak Ukrajnába. Ezek a szállítások ugyanis Kárpátalján keresztül történnének, jelentős veszélynek kitéve az ottani magyarokat. Hangsúlyozta: Kárpátalja az egyetlen olyan terület, amelyet nem ért rakétatámadás. További kérdésre válaszolva, gratulált a felvidéki és vajdasági választásokon a magyar pártok eredményéhez. Rámutatott: simán megvan a parlamenti küszöb, ha a magyarság egységes a Felvidéken. Semjén Zsolt az RMDSZ példáját nevezte helyesnek, kiemelve: egy kisebbségi pártnak nem kell ideológiai kérdést csinálnia abból, hogy kivel lép koalícióra. Ezt azzal kell megtennie, aki kisebbségi szempontból többet ígér. Hozzátette: biztos benne, hogy Pozsonyban a magyar párt bejuthat a parlamentbe és jó esetben a kormányba is, és akkor az állampolgárság kérdését is meg tudják oldani. A magyar állampolgárság kiterjesztése nem veszélyeztet senkit, ugyanakkor a szlovák ellentörvény teljes kudarcot vallott, azzal azokat az “echte” szlovákokat büntették, akik nyugat-európai országokban dolgoznak. Megjegyezte: természetesnek veszi, hogy a magyarországi szlovákságnak lehet szlovák állampolgársága és biztatta is azokat ennek felvételére, akik a szlovák politikai közösség tagjai szeretnének lenni és szavaznának is. Semjén Zsolt kiállt Horvátország mielőbbi schengeni csatlakozása és a boszniai horvátok mellett. Szerbia vonatkozásában hasonlóképpen kiállnak a boszniai szerbek mellett – jelezte.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS