Pesti Srácok

Az Angyalbőrben és a Kisváros után újra sorozat született a magyar honvédségről – Filmritika a S.E.R.E.G.-ről

Az Angyalbőrben és a Kisváros után újra sorozat született a magyar honvédségről – Filmritika a S.E.R.E.G.-ről

Tökéletesre sikerült a TV2 friss katonai sorozata, a S.E.R.E.G első része, amely a liberális várakozásokkal ellentétben a látszatát sem kelti a PR-fogás szándékának. Ráadásul tanulságos összevetni a harminc évvel ezelőtti katonai témájú alkotásokkal: azokkal ellentétben ugyanis nem hazudnak a pofánkba.

„Üdv a szabályok világában!” – magyarázza a 42 éves Győrbíró Zsolt (Csórics Balázs), a Magyar Honvédség alezredese fiának, Marcinak (Séra Dániel), amikor arra panaszkodik, hogy az alapkiképzés ideje nem megfelelő számára. A TV2-n hétfő este debütált, a Megafilm gondozásában és összesen 865 milliós állami támogatással készült S.E.R.E.G arra keresi a választ, hogyan lehet 110 százalékon teljesíteni, egy csapatot a semmiből egységgé kovácsolni és különbséget tenni a valódi jó és rossz között, szolgálva ezzel a hazánknak.

Győrbíró Zsolt. Forrás: Megafilm

 

Eminem versus Szél Bernadett

 

PestiSracok facebook image

A sorozat két párhuzamos szálon fut: a hivatásos katonai világban drámai jeleneteknek lehetünk szem- és fültanúi, a tartalékos „világban” viszont humoros vonalat vesz fel a magyar sorozat. Ennek megfelelően a két világ főszereplője,

az alezredes és a másodéves orvostanhallgató között is akkora a súlycsoportbeli különbség mind fizikai alkatban, mind felelősségvállalásban, mintha Eminem Lose Yourself című számát és Szél Bernadett „Csordás-kampányrapjét” vetnénk össze.

 

Zsolt ugyanis fegyelmezett, sportos, férfias, fia viszont nyeszlett, modern hamiskártyás, videójáték-függő és babaarcú fiatal.

Középen Séra Dániel, alias Marci. Forrás: CSFD.sk

 

Kerüld a parancsmegtagadást!

 

E jellembeli ellentéteknek és a korosztálybeli differenciának megfelelően a cselekményszálak is másképp alakulnak a sorozat első része alapján: Marci szerelembe esik, Zsolt viszont a magánéletben és a hivatásában is komoly kihívásokkal küzd. Próbál több időt szentelni feleségének, Petrának (Balla Eszter), aki ügyeletes orvos a helyi kórházban, ugyanakkor feladná az öt éven át végzett irodai munkáját és missziós terepre vágyna Irakba. Utóbbit hátráltatja az a múltja, hogy korábbi kiküldetése során megtagadta felettesének, Horváth Tibor ezredesnek (Kamarás Iván) a parancsát, aki ezért nem is örül annak, hogy a főszereplő visszatér a missziós küldetésbe.

A szereplők tulajdonságai tehát kidolgozottak, céljaik egyértelműek és a sorozat első része alapján megfelelő ritmusban adagolják az információkat a konfliktusok kialakításához és a lezárások késleltetett megjelenítéséhez. Ehhez párosul a szép, tiszta, a Zsolt szálához kapcsolódó kék és a Marciéhoz tartozó narancssárga árnyalatú kép, illetve a valósághű díszlet.

 

Továbbá kitűnően egészítik ki egymást azok a katonai fegyverek és járművek, amelyeket a helyszínekkel együtt a Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter által vezetett honvédség biztosított a forgatáshoz.

Persze ezek mit sem érnek, ha nincs kéznél olyan rendező, mint Dombrovszky Linda, a Pilátus és A helység kalapácsa című filmek alkotója. Munkáját segítette gyakori munkapartnere, az említett filmek írója, Somogyi György és az ElkXrtuk forgatókönyvírója, Bendi Balázs.

Forrás: Megafilm

 

Kudarcos kísérletek

 

Természetesen nem a S.E.R.E.G az első magyar katonai sorozat. A mindössze egy évig vetített Angyalbőrben és a 1993-tól egészen 2001-ig futó Kisváros ugyanis megelőzte a mostani produktumot, ám valljuk be,

a két sorozat visszaadja a kilencvenes évek filmgyártásának gyermekbetegségeit: a rózsaszín ködbe festett, hazug narratívát az akkori, szocializmusból megmaradt sorkatonaságról, a csetlő-botló színjátszást, a kidolgozott történet nélküli jelenetek egymásutáni megjelenítését, na meg azokat a kicsit sem bujtatott reklámokat, amelyekkel mérgezték a nézhető filmekre kiéheztetett nézőket.

Mindez pedig annak ellenére is zavaró volt, hogy a karaktereket legalább sikerült annyira kidolgozni, hogy ha a történet nem is érthető, a szereplők mégiscsak szerethetők; ne felejtsük el, hogy az Angyalbőrben kezdő színészei ma már közismertek a magyar film- és színházvilágban, mint Szerednyey Béla, Faragó András, Kálid Artúr, Rajkai Zoltán vagy Görög Zoltán.

A S.E.R.E.G viszont nem kertel és végképp nem hazudik. Főszereplőnk egyáltalán nem boldog vagy izgatott, aki a laktanyában csínytevéseket hajt végre, hogy aztán Usztics Mátyás (Isten nyugosztalja!) szinte már-már kedves apaként ledorgálja őt, hanem felelősségteljes, komor, ugyanakkor bűntudattal terhelt és nyoma sincs a Honvédség esetleges marketingfogásának.

Üzenete egyértelmű: senki nem kap különleges bánásmódot a katonaságban, még akkor sem, ha az apja történetesen magas rangú tisztként szolgál.

A sorozat részei minden hétköznap 22:15-től láthatók a TV2-n vagy a TV2 Play oldalán. Az első rész a regisztrációt követően ITT nézhető vissza.

Borító: Színház Online

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.