
Sikeresen startolt a BME (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) Aerospace Team által megépített megépített, 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú, oktatási célú kutatórakéta csütörtökön – közölte az MTI-vel pénteken a projekt főtámogatója, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A rakéta repülés közben két tudományos kísérletet végzett: egy élő csontsejtekkel végzett orvosbiológiai, valamit egy, a Föld mágnesességét mérő légkörfizikai kísérlet kapott helyet az eszközön – áll a közleményben.
A BME Aerospace csapata 2021 szeptemberében azért alakult, hogy egyetemi hallgatók és a legnevesebb magyar szakemberek tudását ötvözve szuperszonikus, szuborbitális, azaz a hangsebességnél több mint kétszer gyorsabban repülő, Föld körüli pályára nem kerülő rakétát tervezzenek és szereljenek össze – emlékeztet a közlemény. Az Aether–S nevű, oktatási célú kutatórakéta tesztfelbocsátására – a szükséges engedélyek megléte és az óvintézkedések betartása mellett – csütörtökön 16:05 perckor a Magyar Honvédség Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság 0-ponti lőterén került sor. A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszer működtette, a tartalékrendszert pedig kereskedelemben kapható eszközökből állította össze a csapat.
Az NMHH tájékoztatása szerint a csapattagok a megalakulástól a versenyig 16 ezer munkaórát töltöttek a projekt megvalósításával. 2022 augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlottak, majd ősszel az összeszerelés követte ezeket. A mostanra már csaknem 30 fős hallgatói csapat tagjai között egyaránt szerepel villamosmérnök, mérnökinformatikus, jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök, orvos, csillagász, geofizikus, közgazdász, jogász és grafikus. Az egy héttel korábban, a BME Q-épületének aulájában megtartott projektbemutató rendezvény díszvendége Farkas Bertalan kutatóűrhajós volt, Besenyei Péter műrepülő világbajnok pedig személyesen tekintette meg a sikeres tesztfelbocsátást.
A projekt megvalósítását a hazai légi- és űripar képviselői – egyetemek, kutatóintézetek, cégek és állami szereplők – széles körűen segítették. A BME Aerospace Team fő támogatói a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a KÉSZ Csoport, a Valkyr Informatikai Kft., a Lufthansa Systems Hungária Kft., az Aviation Business Solutions Broker Services AG, Szűcs József egyéni vállalkozó, a GépForg 2000 Kft., a Varinex Informatikai Zrt., valamint a Macher Gépészeti és Elektronikai Zrt. voltak – áll a közleményben. A BME Aerospace Team távlati célja a rakétasport hazai meghonosítása, valamint a rakétatudomány iránt érdeklődő hallgatók következő generációjának előkészítése.
Forrás: MTI
Laczkó
2023-01-28 at 10:42
Elrepül a nagy kő, ki tudja hol áll meg… Szóval hol ért földet?
bl
2023-01-27 at 21:27
A diákság akkor kapna modern oktatást, ha szinte minden iskolában össze tudnának ütni valami fontosat: például egy maszkgyártó automata összerakása raktáron heverő készletekből(“legókból”) lett volna az alap a megfelelő pillanatban. De sajnos a liberalizmus, azaz a fejletthaladó világ, csak a mindenhez értő diákokat nevel, a valamihez értőt már nem. Valamikor a téesz melléküzemágakban a mindent is gyártottak, ha meg akarjuk tanítani a gyerekeinknek a modern világot akkor nem a telefont kell nyomogatni, hanem az ipari kultúrát, a tudást le kell vinni az iskolákba, különben egy izzót se fognak tudni kicserélni, a seprű is rosszul fog állni a kezükben, hamis ződ és bőcsész lesz belőlük.
Gábor
2023-01-27 at 19:36
Orientál: Muszlim az vallás, az hogy ki muszlim nem fogod megállapítani ránézésre. Műegyetem kb 10%-a külföldi (elsősorban keletről, úgyhogy van sok muszlim is).
Orientál
2023-01-27 at 19:10
Gábor Muszlimok? – HAHAHA….
Orientál
2023-01-27 at 19:07
Gratulálok sikerükhöz ,igaz hazafiak.
Gábor
2023-01-27 at 19:05
Hesslerezredes: Nem csak magyarok vannak a csapatban.
2 ÉNAKI
2023-01-27 at 18:42
Gratulálok a zseniknek
Látó
2023-01-27 at 18:17
Végre egy jó hír ! Csak gratulálni tudok a kiemelkedő képességű “Magyar fiatal” leendő mérnökeinknek. Mint látjuk nem állt meg a sor a Nóbel díjas magyar természettudósok után sem. Rubik kocka, három dimenziós képalkotás, amit már a sebészetben is jól alkalmaznak, fiatal építészmérnök fiúnk által feltalált üvegbeton. Most pedig a rakéta technikában jeleskednek “Fiaink”. Nem akárkik után.: Ciolkovszkij, Otto von Braun , Koroljov. Még ez a mások által romokban heverő magyar oktatás is képes ilyen átlagon felüli tudású fiatalokat kinevelni. Legyünk büszkék rájuk !
navisos
2023-01-27 at 17:21
Büszke vagyok rátok, fiúk, ez kitűnő teljesitmény volt.
SZJ
2023-01-27 at 17:05
Nem is olyan rossz a Magyar oktatás.
A gondolkodás nem fáj. Elismerésem minden résztvevőnek.
Hesslerezredes
2023-01-27 at 17:00
Na, ennek a hírnek örülök!!!
Természetesen azonnal meg kell vizsgálni a katonai célú alkalmazhatóságát (most megjósolom: kiválóan alkalmazható ilyen célokra).
És gyártani kell, ami ellen csak alkalmas, azaz minden célra jó: légi és szárazföldi célokra is, a warhead-től függően.
Gratulálok srácok, ez jó magyar teljesítmény volt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TalEle
2023-01-27 at 16:45
Kitűnő katonai drónt lehetne belőle csinálni a Leopárd 2-esek és az Abrams-ok ellen…
János
2023-01-27 at 16:45
Ügyesek a hallgatók. Hasznát vesszük ennek a tudásnak majd védelmi célokra is. 😊😀
A szegedi lézeresek ezirányú fejlesztéseit várom már nagyon.