Nem mindennapi tiszteletlenségről tanúskodik az, ahogyan a Gulágra elhurcolt áldozatoknak emléket állító installáció elé pakolták ki cuccaikat a hajléktalanoknak szóló tanácsadás rendezői – írja a Pécs Ma annak apropóján, hogy a Soros György alapítványa által pénzelt Város Mindenkié csoport egy koszos sátorral takarta el a pécsi Kossuth téren az Inconnu Művészcsoport és a PestiSrácok.hu az ország több nagyvárosában egy-egy hétre felállított kopjafás alkotását, amit egyébként tegnap mutatott be Pécsett Csizi Péter országgyűlési képviselő, Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága alelnöke és Szarvas Szilveszter, portálunk főszerkesztő-helyettese. (Az eseményről készült videóbeszámolónkat fent megnézhetik, az akció honlapja pedig itt található gulag800000.pestisracok.hu.)
Kollégánk, Gyenge Zsolt, a Gulág800.000! című országjáró akció főszervezője kérdésünkre elmondta: még ma levélben kéri a Pécsi Rendőrkapitányságtól, hogy a gyülekezési törvény értelmében szólítsa fel a Város Mindenkié csoportot az ízléstelen, koszos sátor és a köré összehordott lomok eltávolítására, hogy az ne akadályozza a méltó emlékezést a Gulág-Gupvi haláltáborok áldozataira. A törvény szerint ugyanis csak úgy hagyható jóvá demonstráció, ha az nem zavarja a már bejelentett, vagy közterületfoglalási engedéllyel rendelkező események megtartását. Márpedig a Soros-féle hajléktalanvédő szervezet a Gulág-installáció engedélyeztetése és felállítása után jelentette be a saját akcióját az egyébként tágas Kossuth térnek éppen ugyanarra a pontjára, tehát nem kérdés, hogy arcátlan provokációról van szó. Gyenge Zsolt azt is hozzátette:
ami most történik, világosan láttatja, hogy a hazai balliberális oldal még mindig nem rendezte a viszonyát a kommunista terrorral és jó heccnek tartja az áldozatok kigúnyolását.
A Pécs Ma egyébként emlékeztet rá: A Város Mindenkié Csoport legutóbb akkor hallatott magáról, amikor egy 1,5 milliós tartozást felhalmozó családot akartak megvédeni attól, hogy egy másik önkormányzati lakásba költöztessék. A szerző rámutat arra is, hogy a pécsi tagokból álló helyi tagszervezet annak ellenére kérte a Kossuth téri helyszínt, hogy az alkotás már szemmel láthatóan ott volt január 31-től a Kossuth téren. A Város Mindenkié csoport azonban február elsején jelentette be az akciót a rendőrségen, méghozzá pont ugyanoda, ahol az Inconnu-csoport által készített installáció is állt. A mű a szovjet munkatábor-hálózat szörnyűségeire utal, az elhurcolt mintegy 800 ezer magyarra, akik közül 300 ezren soha nem tértek haza.
Konkoly-Thege Júlia a csoport képviseletében azt mondta a Pécs Ma újságírójának, hogy tagjaik 80 százaléka érintett, hajléktalan, vagy lakásszegénységben él, így az a céljuk, hogy az ő érdekeit védjék. Azért is települtek ki, mert szerintük az emberek nem látják a belvárosban, hogy mennyi hajléktalan van, nincsenek szem előtt, ezért is építettek fel egy kunyhót. Arra kérdésre, hogy miért éppen a szovjet munkatáborokban elhunytak áldozatai elé pakolták ki a cuccaikat, azt mondta, hogy ők nagyon sajnálják, de állításuk szerint sem a rendőrség, sem a közterületeket gondozó Biokom Nkft. sem tudta, hogy itt van az emlékmű. Ez utóbbi állítása azonban már azért is erősen megkérdőjelezhető – írja a Pécs Ma -, mert a kulturális bizottság már január 17-én jóváhagyott több, idei évre vonatkozó közterület-foglalási kérelmet, köztük az Inconnu-csoportét is – a Biokom pedig tudott a dologról. – Láttuk az emlékművet mi is a héten – ismerte el Konkoly-Thege Júlia, ám ennek ellenére nem akartak arrébb menni még néhány méterre sem, mert ez egy “csapatmunka”, meg ez a legforgalmasabb hely, különben is, ők ide kérték az engedélyt.
“A kommunista tömeggyilkosokra is rá kell mutatni”
Szombathely után Pécsett is a kommunista terror és a Gulág áldozatainak emléke tiszteleg a PestiSrácok.hu azzal az installációval, amelyet a portál kiadójának felkérésére a Gulág emlékév pályázati támogatásával a legendás Inconnu Művészcsoport két tagja, Molnár Tamás képzőművész és Nagy Kristóf Gulág800.000! címmel készített. A köztéri alkotást csütörtökön mutatták be a pécsi Kossuth téren. A sajtótájékoztatón Csizi Péter országgyűlési képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy Pécs kiemelt szerepet tulajdonít a Gulag-emlékévnek, sok pécsi, baranyai civil szervezetnek, a Német Körnek is köszönhetően több programot is szerveztek, a közeljövőben történelmi konferenciák is elemzik majd a tragikus esemény hátterét. A nagyközönségnek szóló emlékezés mellett így természetesen a történelmi tények tisztázására is mód nyílik. A képviselő azt hangsúlyozta: ezzel is fel akarják hívni a figyelmet, hogy nemcsak a Gulagra kell emlékezni, hanem magára a kommunista, szovjet terrorra, és nem feledhetjük el, hogy gyakorlatilag minden tizedik magyar család érintett volt az elnyomás borzalmaiban.
Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese azt vázolta, hogy mintegy 800 ezer magyar érintettel lehet számolni, ebbe beletartoznak a magyarországi németek tízezrei, a hadifoglyok, a politikai okokból elhurcoltak, akik közül sokan a Gulag és a GUPVI táboraiban lelték halálukat.
A Pestisrácok.hu főszerkesztő-helyettese, Szarvas Szilveszter a sajtótájékoztatón azt a reményét fejezte ki, hogy amint a holokausztban közreműködők névsora jórészt már ismert, úgy hamarosan a kommunista terror működtetőinek arcképcsarnoka is nyilvános lesz. “A Gulág nem kis holokauszt, hanem a holokauszttal egyenes mértékű. Hiányolom, hogy kevés kommunista tömeggyilkosra mutattunk rá, méltatlanul keveset beszélünk róluk” – fogalmazott Szarvas Szilveszter.
Fotók: Pécs Ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS