Pesti Srácok

Rasovszky Kristóf csaknem tarolt az úszó Európa-bajnokságon

null

Történelmi sikert ért el Rasovszky Kristóf, ugyanis ő az első nyíltvízi úszó, aki Európa-bajnokságon mindhárom távon a dobogóra állhatott. A magyar versenyző aranyérmet szerzett 25 kilométeren a nyíltvízi úszók glasgow-i Európa-bajnokságának vasárnapi zárónapján. A 21 éves versenyző szerdán 5 kilométeren arany-, csütörtökön 10 kilométeren pedig célfotóval végül ezüstérmes lett, míg most fantasztikus hajrával szerezte meg újabb aranyérmét.

A mezőny helyi idő szerint reggel 9 órakor ugrott a Loch Lomond nagyjából 16 Celsius fokos vizébe, ráadásul folyamatos eső és szél is nehezítette a futamot. Tizenkilencen vágtak neki a távnak, amely tíz 2,5 kilométeres körből állt. A verseny háromnegyedéig gyakorlatilag teljesen együtt úszott a mezőny, amelyet a legtöbbször Rasovszky vezetett. Öt kilométerrel a vége előtt még mindig Rasovszky állt az élen, ekkor a legjobbak láthatóan valamivel nagyobb tempóra kapcsoltak. Négy és fél óra elteltével az utolsó körhöz érve is Rasovszky vezette a mezőnyt, Székelyi Dániel bő kétperces hátránnyal a 15. volt. A cél előtt 1250 méterrel, az utolsó frissítő pontnál a francia Axel Reymond állt az élre – az élboly ekkor már nem lassította magát ivással –, Rasovszkynak öt másodperc volt a hátránya a negyedik helyen. Az utolsó hajrát a magyar úszó nyitotta meg, és két testhossz előnyre tett szert, a különbséget pedig folyamatosan növelte. Láthatóan ezúttal a célba érkezésnél nem akarta a benyúlásra bízni a döntést. Az utolsó métereken nagyot hajráztak a riválisok, Rasovszky ellenben teljesen elkészült az erejével, az előnye azonban kitartott, és megszerezte második aranyérmét is Glasgow-ban.

Legyőzte a fájdalmat

PestiSracok facebook image

– nyilatkozta az MTI-nek a 21 éves magyar versenyző, aki remek hajrával utasította maga mögé a mezőnyt.

– kommentálta a hajrát a fiatal versenyző. Rasovszky akár három győzelmet is arathatott volna, de 10 kilométeren végül az olimpiai bajnok holland Ferry Weertman négy századdal(!) előbb nyúlt be, s célfotóval diadalmaskodott:

Rasovszky Kristóf történelmi sikert ért el, ugyanis ő az első nyíltvízi úszó, aki Európa-bajnokságon mindhárom távon a dobogóra állhatott. Világbajnokságon a németek legendájának, Thomas Lurznak már összejött ez a bravúr. Rasovszky edzője, Szokolai László tanítványa küzdeni tudását emelte ki.

– mondta a szakember, aki hozzátette, egy edző ilyenkor átéli tanítványával a versenyt, így most ő is rendkívül elfáradt.

A nőknél két magyar az első tízben

A nők tíz perccel később ugrottak a hideg vízbe, ketten, a 2015-ben Kazanyban világbajnoki ezüstérmes Olasz Anna, illetve Sömenek Onon Katalin képviselték a magyar színeket. Előbbi a hatodik, utóbbi a tizedik helyen csapott a célba. A női verseny elképesztő befutóval zárult, nagyjából két méterrel a cél előtt még úgy tűnt, hogy az olimpiai bajnok holland Sharon van Rouwendaal az 5 kilométeren, a 10 kilométeren és a váltó tagjaként begyűjtött aranyérme után itt sem talál legyőzőre, az olasz Arianna Bridi viszont fantasztikus utolsó métereivel, egyetlen tizeddel hamarabb benyúlva győzött.

férfiak, 25 km: 1. RASOVSZKY KRISTÓF 4:57:53.5 óra 2. Kiril Beljajev (Oroszország) 4:57:54.6 3. Matteo Furlan (Olaszország) 4:57:55.8 ...14. SZÉKELYI DÁNIEL 5:03:34.6

nők, 25 km: 1. Arianna Bridi (Olaszország) 5:04:51.5 óra 2. Sharon van Rouwendaal (Hollandia) 5:04:58.4 3. Lara Grangeon (Franciaország) 5:04:59.4 ...6. OLASZ ANNA 5:24:35.9 ...10. SÖMENEK ONON KATALIN 5:28:28.0

Forrás: MTI