Pesti Srácok

Újabb felemelő gesztus: lengyel tisztelgés '56 hősei előtt a varsói meccsen

Újabb felemelő gesztus: lengyel tisztelgés '56 hősei előtt a varsói meccsen

Mindkét lengyel szurkolótábor tisztelgett '56 hősei előtt a Legia Warszawa-Lech Poznan futballmeccsen. Nem csak a magyar, de a lengyel áldozatokra is emlékeztek: hatvan éve verték le véresen a poznani munkásfelkelést.

Nikolics Nemanja is gólt szerzett azon a szombati lengyel rangadón, amelyen csapata, a Legia Warszawa 2-1-re legyőzte a vendég Lech Poznant. Nikolics mellett a Poznan magyar válogatott védője, Kádár Tamás is végigjátszotta a meccset, számukra is felemelő lehetett a lengyelek cseppet sem meglepő gesztusa. Mindkét klub szurkolói molinókkal tisztelegtek az 1956-os forradalom és szabadságharc magyar és lengyel hősei előtt.

Kevéssé ismert, de hatvan évvel ezelőtt nem csupán Magyarországon próbálták megváltoztatni a rettenetes rendszert, viszont a lengyelek nyári tömegfelkelését azonnal, véresen leverték. Poznań főterén nagyjából százezren gyűltek össze, de a Lengyel Néphadsereg mintegy

tízezer katonát és négyszáz tankot küldött

a tüntetőkre. A lengyel forradalmi megmozdulás a magyar októberre is hatással volt, ahogyan az sem véletlen, hogy több lengyel is részt vett a forradalmunkban (

ebben a cikkben részletesen leírták

PestiSracok facebook image

a lengyel-magyar kölcsönhatásokat). Visszatérve a futballhoz: érdekes, hogy a varsói csapat éppen 1955-ben és 1956-ban élte első sikerkorszakát, első két bajnoki címét éppen ebben a két esztendőben szerezte. A lengyel csapatot éppen egy

magyar edző, Steiner János tette sikeress

é,

ebben a remek cikkben részletesen írnak

erről az időszakról. A csapat akkori játékosa, későbbi edzője, Kazimierz Górski így emlékezett erre az időszakra (részlet az említett cikkből):

„A Legia magyar stílusban játszott. Nem volt annyira nagy, annyira csillogó és olyan elismert a világban, mint a Budapesti Honvéd, de éppen ez a klub volt a Legia számára a példa: minden futballal kapcsolatos érték és a tökéletes sport példája. Steiner terve az volt, hogy a Legia is hasonló futballt játsszon. A lengyel csapatot éppen a Honvéd mintájára építette fel és éppen úgy edzette őket: sok technikai gyakorlat, erős lövések, technikailag és taktikailag kiérlelt akciók, és persze mindent labdával, természetesen jó kondícióban. Semmilyen monotonitás nem volt, állandóan változott a ritmus, gyorsítás, lassítás, pihenés”.

Újabb példa a lengyelek és magyar párhuzamos (futball)történelmére.

Forrás: Ekstraklasa Lengyel Bajnokság (Facebook), Ujkor.hu. Fotó: Ekstraklasa Lengyel Bajnokság (Facebook).

Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.