Szabó Ferenc jezsuita teológus, professzor, költő, a Vatikáni Rádió volt munkatársa kapta idén a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából odaítélt Hit Pajzsa-díjat. Az elismerést minden évben olyan egyházi személyek kapják, akik a kommunista diktatúra évtizedei alatt kiálltak hitük és az Egyház mellett. Szabó Ferencnek az elismerést Mádl Dalma asszony adta át.
Szabó Ferenc jezsuita atya falusi szülők gyermekeként született Kálócfán 1931-ben. 1953-ban belépett a jezsuita rendbe. Francia és magyar irodalmat tanult Budapesten. Az 1956-os forradalom után elöljárói kérésére távozott az országból. Rendi tanulmányait a Leuven melletti eegenhoveni főiskolán végezte 1957 és 1963 között. 1962-ben szentelték pappá Brüsszelben. 1966-ban teológiai doktorátust szerzett Párizsban az Institut Catholique-on. 1967-től a Vatikáni Rádió magyar műsorának szerkesztője volt egy negyed századon át. Római évei alatt rádiós szerkesztőként és magyar nyelvű, filozófiai, teológiai és irodalmi ihletettségű munkáival a nyugati szakirodalomtól elzárt hazai hallgatók és olvasók számára hozzáférhetővé tette a kortárs szellemi élet legértékesebb irányzatait, és ezzel rendkívül fontos kultúrmissziót töltött be. 1992-ben tért haza Magyarországra.
A Hit Pajzsa-díjat Horváth Béla volt parlamenti képviselő és Gyurkovics Tibor alapították, miután az Országgyűlés elfogadta Horváth Bélának a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapját kezdeményező beterjesztését. A díjátadón megjelent Erdő Péter bíboros, Spányi Antal püspök, Rétvári Bence államtitkár, valamint Bolberitz Pál professzor, aki a laudációt mondta. Az elismerést Mádl Dalma asszony adta át.
A díj átvétele után Szabó Ferenc elmondta, hogy jezsuitaként mindig is fontosnak tartotta az Egyház védelmét és a missziót, amivel Krisztus evangéliumát terjesztheti a világban. Kiemelte, hogy mindig is úgy vélte, hogy az ateista, totalitárius rendszerek ellen küzdeni kell, mert azokkal nem lehet tárgyalni, de a jó szándékú ateista emberekkel igenis párbeszédre kell törekedni. Ebben a szellemben munkálkodott Szabó Ferenc egész életében.
A videót készítette: László Petra és Csekő Imre András
Facebook
Twitter
YouTube
RSS