Bár az Egyesült Államok képviselőháza hosszas késlekedést követően megszavazta az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt 95 milliárd dolláros segélycsomagról szóló törvényjavaslatot, valójában ezzel csak az amerikai költségvetést terhelik meg, az ukrán hadigazdaságot képtelenek finanszírozni. Somkuti Bálint, a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének kutató tanára az InfoRádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy a kongresszus által megszavazott pénzügyi támogatásnak csak egy része, nagyjából a fele fordítható Ukrajna katonai képességeinek a fejlesztésére; a többi az amerikai hadsereg eddig felhasznált fegyverkészleteinek a pótlására fordítható. Így aztán az ukránok ellenállását ezzel érdemben nem lehet kitolni.
Somkuti szerint jelenleg a nyugati fegyvergyártásnak két kritikus keresztmetszete van: az egyik a tüzérségi lőszer, a másik pedig a légvédelmi rakéta. A szakértő rámutatott, hogy mindkettőre szükség lehet a közel-keleti helyzet éleződése miatt, ráadásul a tajvani konfliktus veszélye sem múlt el.
A Patriot és egyéb légvédelmi rakétáknál is kiderült, hogy a gyártási tempó nem elégséges egy ilyen ipari alapú háborúban. A Patriot rakétákból 550 darabot gyártottak 2022-ben, és egy-két évbe még beletelik, amíg 650-re felemelik ezt a gyártási tempót, ami figyelembe véve, hogy mennyi repülő eszközzel támadja Oroszország Ukrajnát, egyértelműen nem minősíthető elégségesnek, hiszen minden egyes légvédelmi célra legalább kettő elhárító rakétát kell indítani ahhoz, hogy a találat jó eséllyel bekövetkezzen
– mondta a katonai szakértő.
Forrás: InfoRádió/Mandiner; Fotó: Facebook/Dr. Somkuti Bálint
Facebook
Twitter
YouTube
RSS