
Fontos, hogy a szomszédos országok a nemzetközi szervezeteken túl is szoros, közvetlen, őszinte és nyílt párbeszédet folytassanak egymással – hangoztatta a honvédelmi miniszter pénteken, Budapesten, sajtótájékoztatón, miután szlovén kollégájával tárgyalt.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta: Marjan Sarec szlovén védelmi miniszterrel egyetértettek abban, hogy a Nyugat-Balkán biztonsága kiemelt jelentőségű, stabilitása nélkül nincs európai biztonság.
Mindkét ország elítéli az Ukrajna elleni orosz agressziót, és kiáll az ország területi épsége és függetlensége mellett
– tette hozzá. Magyarországnak a “veszélyek korszakában” nemcsak a szomszédban dúló háborúval, hanem a délről érkező migrációs nyomással is szembesülnie kell, ezért a megbeszélésen átvették a régió stabilitásának kérdéseit, és megvitatták a migráció kérdéskörét is – számolt be róla a miniszter. A Nyugat-Balkán stabilitásával kapcsolatban kitért arra, hogy szlovén és magyar katonák egyaránt részt vesznek missziókban; Magyarország az egyik legnagyobb résztvevője a koszovói KFOR-nak, és képviselteti magát a bosznia-hercegovinai EUFOR Althea-misszióban is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban arról beszélt, hogy Magyarország a béke pártján áll, és el akarja kerülni a belesodródást a háborúba, valamint azt szorgalmazza, hogy a NATO is tegyen meg mindent az eszkalációs veszély elkerülésére.
Magyarország egyébként történetének legnagyobb humanitárius segítségét nyújtja az Ukrajnából érkező menekülteknek
– jegyezte meg. A honvédelmi miniszter kiemelte, hogy mindkét ország elkötelezett és megbecsült tagja a NATO-nak, és mindent megtesznek azért, hogy a képességeikkel arányosan, sőt, afelett is teljesítsék a NATO-vállalásokat. Szalay-Bobrovniczky Kristóf tájékoztatta kollégáját a magyar haderő fejlesztésének folyamatáról is, valamint arról, hogy idén Magyarország már a GDP 2 százalékát fordítja haderőfejlesztésre. A miniszter elmondta azt is, hogy a NATO által szorgalmazott generációváltás igényének Magyarország fiatalítási programmal tesz eleget, amelynek eredményeképpen fiatalabb tiszteket hoznak vezető parancsnoki pozíciókba.
Magyarország büszke arra, hogy Olaszországgal együtt már évek óta részt vehet a szlovén légtér védelmében
– mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Marjan Sarec közölte: a tárgyaláson elsősorban arról beszéltek, hogyan erősíthetnék tovább a két ország eddig is kitűnő katonai együttműködését.
A legfőbb hangsúly továbbra is a képzéseken – a repülésirányító- és pilótaképzésen –, valamint a hadgyakorlatokon lesz
– fűzte hozzá, megjegyezve: tavaly fokozták az együttműködést a különleges műveleteknél, és tovább erősítik az összefogást a katonai logisztikában is. Marjan Sarec kiemelte, hogy országa a lehető legjobb kétoldalú kapcsolatokra törekszik a szomszédos országokkal; így van ez Magyarország esetében is, amely a legaktívabb partnere Szlovéniának a régióban, a NATO-ban és az Európai Unióban is.
A miniszter egyúttal megköszönte a tavaly nyári szlovéniai tűzesetek megfékezésében nyújtott magyar segítséget.
Marjan Sarec szintén kiemelte a nyugat-balkáni régió stabilitásának fontosságát, amely iránt Szlovénia is elkötelezett, és szintén hangsúlyozta a KFOR és az Althea-missziók kulcsfontosságát. A szlovén védelmi miniszter országa nevében szintén elítélte az Ukrajna elleni orosz agressziót, és elmondta, hogy támogatják Ukrajna függetlenségét, szuverenitását, területi egységét a nemzetközileg elismert határain belül, valamint önvédelemhez való jogát, és közölte, hogy Szlovénia is nyújt humanitárius és anyagi segítséget Ukrajnának. Hozzátette: az ukrajnai történések elgondolkodtatták Szlovéniát is a biztonság és a védelmi befektetések kérdéséről. Elmondta, hogy a magyar miniszter által bemutatott védelemipari stratégiát rendkívül jónak találja.
Szlovénia is új védelmi stratégiát készít, valamint növeli védelmi kiadásait
– mondta.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Bús Csaba
Logikus
2023-02-03 at 22:02
Hesslerezredes
Ezredeském, légyszíves és fejezd be a hülyeség folyamatos hajtogatását.
Kizárólag azok engedhetik meg maguknak, hogy semlegesek legyen, akik baráti országokkal vannak körülvéve, mint ahogy pl Svájc is körül van véve baráti és katonailag erős országokkal, mint Franciaország és Németország vagy Olaszország.
A mi szomszédainkra mégcsak véletlenül sem lehetne ráfogni, hogy a barátaink, maximum, azt hogy pillanatnyilag kielégítő és pragmatikus kapcsolatokat ápolunk velük, de minden magyar tudja, hogy amint félrenézünk azonnal a hátunkba döfnék a tőrt! Tehát nem engedhetjük meg magunknak a semlegességet, mert azonnal végünk lenne! Egyszerűen nem azon a földrajzi helyen vagyunk, ahol ez kivitelezhető! Ezt szerintem igen egyszerűen átlátható…
Hesslerezredes
2023-02-03 at 15:05
Ide is megismétlem:
Vagy ennyire ostoba ez az ember, vagy tudnak már valamit, amit mi nem és amit egyelőre nem is akarnak az orrunkra kötni???
Mondjuk azt, hogy be kell szállnunk ebbe a háborúba méghozzá katonailag és az ukrán nácik oldalán???
Szervilizmusban ennek a kormánynak sem kell a szomszédba kölcsönkérni mennie.
Sajnos.
Már régen semlegesnek kellett volna lennünk, de most már késő.
gyurcsányiviktor
2023-02-03 at 14:48
Hadügyminiszter úr,
Most éppen nem a szomszédos “szeretve tisztelt” rablóállamok dolgaival kellene törődnie, hanem a Magyar Honvédség minél előbbi és minél korszerűbb felszerelésével – beleértve a nukleáris elrettentő erőket is -, amelyek biztosíthatnák Magyarország hosszútávú védettségét a szomszédos söpredék – első sorban a NÁCI hohol állam – fenyegetésével szemben.
Amúgy ön helyett, szívesebben látnék, egy professzionális, nemzeti elkötelezettségű KATONÁT !