Idén is feszült hangulatban zajlott le a Becsület napja elnevezésű megemlékezés a Városmajorban, szombaton délután. A nagyrészt szélsőjobboldali szervezetek szervezésében létrejött megemlékezéssel párhuzamosan ugyanis egy kisebb antifasiszta tüntetés bontakozott ki, amelynek egyik kulcsembere volt Horváth Aladár, aki nemrég azzal került a hírekbe, hogy feljelentette Orbán Viktort, most pedig, mint portálunknak elmondta, azért vonult utcára, hogy a demokráciáért harcoljon, de végül hazugságba keveredett. Megjelent a CEU egy lelkes kis csoportja is egy csapat vörös zászlót lengető, magukat szocialistáknak azonosító fiatal mellett, kiegészülve az elmaradhatatlan antifa táborral. Az alapvetően békés természetű demonstráción a magyar szélsőjobboldali szervezetek mellett francia, szerb és német ultranacionalisták is képviseltették magukat.
A becsület napján, az elmúlt évekhez hasonlóan a német és magyar alakulatok 1945. február 11-én este Budáról indult kitörési kísérletére emlékeztek a résztvevők. A demonstráció egyébként egyben a magyarországi szélsőjobboldal egyik legnagyobb éves eseménye, amelyre rendszerint meghívást kapnak külföldi szélsőjobboldali, neonáci szervezetek is. Idén a főszervező a Légió Hungária nevezetű szélsőjobboldali gyűjtőszervezet volt, ami korábbi fasisztoid mozgalmakat összefogva jött létre 2018-ban. Rövid fennállásuk ellenére azonban hírhedtnek számítanak szélsőjobboldali körökben: 2019. október 23-án váltak igazán ismertté, nagy sajtófigyelmet kiváltó akciójuk miatt, amikor letéptek és felgyújtottak egy szivárványos zászlót az Auróra közösségi háznál. Közleményükben a szimbólumot „a modern kor szovjet lobogójának” nevezték. Emellett szervezői voltak a neonáci irányultságú „Rasszvédők Konferenciájának”, amely a különböző fasisztoid mozgalmak nemzetközi találkozójaként fogható fel. Éppen a résztvevők ilyen múltja miatt, 2010 óta a rendőrség rendszeresen igyekszik gátat szabni a becsületnapi megemlékezés megrendezésének, ezt azonban a bíróságok rendre felülbírálják.
A megemlékezés magyar és német nyelven zajlott a városmajori világháborús emlékműnél, ahol felelevenítették a 75 évvel ezelőtti eseményeket, majd a résztvevők megkoszorúzták az emlékművet. A szélsőjobbos rendezvény mellett, amit fokozott rendőri jelenléttel és egy, a Városmajor bejáratait lezáró kordonnal biztosítottak, antifasiszták is tüntettek, a „nácik haza” rigmust kiabálva. Bár az esemény a konfrontáció megelőzése érdekében zártkörű volt, egy külföldi antifasiszta átjutott a rendőrségi ellenőrző ponton, de a szervezők és a rendőrök közösen kivezették a kordonon kívülre.
Az antifasiszta tüntetés gerincét a roma jogvédők adták, akik a Széll Kálmán téren gyülekeztek Horváth Aladárral soraikban. A jogvédő aktivista portálunk kérdésére elmondta: nem tüntetni jöttek ki, hanem a demokráciát szándékoznak megvédeni a kormánytól (!), mivel szerintük az hagyta megrendezni a szélsőjobbos eseményt. A valóságban a bíróság tette lehetővé a rendezvényt, miután lesöpörte a rendőrség tiltó határozatát. Sokatmondó, hogy a Soros György által pénzelt TASZ is a neonáci vonulás megtartása mellett érvelt. Vagyis Horváthék állítása, miszerint a kormány engedélyezte a neonáci felvonulást, nemcsak csúsztatás, hanem tiszta hazugság is.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
No gallery template found!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS