Államtitok miatt nem számolt be Radnai László (képünkön)a Prisztás-ügy tegnapi tárgyalásán sem arról, hogy valóban próbálkozott-e még 2005-ben vallomást tenni Portikékra a rendőrségen, sem arról, hogy miként kereste meg őt a rendőrség ugyanebben az ügyben még 2011-ben. A vallomása ugyanis a jegyzőkönyvek tanulsága szerint 2012 májusában keletkezett. Ugyanakkor a PestiSrácok.hu tavaly júliusban Radnai 2011 őszén tett vallomásának részleteit közölte. Ezek szerint államtitkot sértettünk?
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
A Prisztás-gyilkosság mai tárgyalásán a koronatanú, Radnai László is vallomást tett. Elmondta, hogy először 2012 májusában hallgatták ki, igaz először 2011-ben keresték meg a szegedi börtönben, de erről nem beszélhet, mert az államtitok. Radnai vallomásában azt állította, hogy Portik Tamás és Drobilich Gábor többször bevallotta neki, hogy “ők” állnak a kilencvenes évek leszámolásos, robbantásos merényletei mögött. Radnai vallomása szerint Portik azért ölte meg Prisztást, mert “belekotnyeleskedett” az olajügyekbe, és mert több ingatlan kapcsán elszámolási vitájuk támadt. Radnai szerint Portik 1999-ben, találkozóra hívta őt és üzlettársát, Csüllög Zsigmondot, és maffiafilmbe illő körülmények között egy rendőrséginek tűnő rendszámú (BIT) Opel Astrával felvették a Vígszínháznál, majd úgy vitték el egy feltehetően Érd környéki házhoz, hogy a fejükre csuklyát húztak. A házban Portik elmondta nekik a Prisztás-gyilkosságot, majd két hét múlva hasonló körülmények között újra odavitette őket, és egy fekete leplekkel borított pincében, gyertyafénynél megeskette őket, hogy nem beszélhetnek erről senkinek. Aztán évek múlva Drobilich Gábor is találkozóra hívta, ő is beszélt a Prisztás-gyilkosságról, de azt is mondta, hogy “ez az elmebeteg Kicsi (azaz Portik) a Rohaccal végeztette ki a Fenyőt”, és aggódott, hogy a Fenyő-gyilkosságnál Rohac DNS-e benne maradt a sapkában. Ezt azért kérhette tőle Drobilich, mert abban az időben volt neki két magas rangú rendőrtiszt ismerőse. Radnai kérdésre megerősítette, hogy az ő tudomása szerint nem a másodrendű vádlott, hanem Rohác végezte ki Prisztás Józsefet. Radnai szerint azonban Portikhoz kötődik az Aranykéz utcai merénylet és Seres Zoltán vállalkozók meggyilkolása is, illetve az alvilágban Cinóber néven ismert Domák Ferenc és Totka Pál vállalkozó megölése is. Erről érdemes elolvasni a PestiSrácok.hu cikkét!
A bűnöző elmondása szerint Drobilich azért bízott benne, mert amikor 1976 körül együtt ültek börtönben, “egy-két stiklit” elvállalt társa helyett. Aztán a szabadulásuk után is tartották a kapcsolatot, “volt, hogy olyan dolgot csináltunk, ami törvénybe ütközött” – magyarázta Radnai, aki szerint Drobilich később az éttermének és a diszkójának portáján dolgozott. Ezzel egykori börtöntársa jól keresett, mindig ott volt mellette, amikor Drobilich bajba került, néha megfizetett tanúkat, hogy neki kedvező dolgokat mondjanak a bíróságon, tehát egy idő után Drobilich a lekötelezettje lett. Radnai szerint Drobilich Gábor azért is szövetkezett vele, hogy “Tamást visszafogják az őrültségekben”. Mint mondta, abban az időben túl sokat foglalkoztak az olajos ügyekkel, a fővárosi robbantások pedig erről elterelték a figyelmet.
Radnai arról is beszámolt, hogy igen jól ismerte Prisztást, még a nyolcvanas évekből. Vendéglátózott, játékgépeket üzemeltetett, vagyonáról pedig legendák keringtek az alvilágban. Mint mondta, Kisbandival is jó volt a kapcsolata, több alkalommal vásárolt náluk, a Conti Car-ban autót. Kérdésre elmondta, hogy ő is adott neki pénzt, sőt, egyik alkalommal, amikor Szemjon Mogiljevicstől, az orosz maffia budapesti főnökétől 120 millió forintot kért kölcsön, ő biztosította Kisbandi számára a kezességet. Radnai úgy tudta, hogy Portik is adott Kisbandinak 100 millió forint körüli összeget, amelynek egy pasaréti ingatlan volt a fedezete. Radnai azt is megerősítette, hogy Prisztás is adott kölcsön Lakatos Andrásnak. Radnai szerint Prisztás és Portik között nem csak az ingatlan, hanem olajügyekből adódó vita is volt. Egyik alkalommal ugyanis Kisbandi egy tetemes olajszállítmány ellenértékével nem Portikkal, hanem Prisztás Józseffel számolt el. Kérdésre Radnai elmondta, szerinte Portik áll üzlettársa Csüllög Zsigmond elleni, 1999-es, szerencsés véget ért merénylet mögött. Elmondta, arról is van tudomása, hogy aznap nem csak Csüllögöt, de őt is meg akarta öletni Portik, de erre csak később jött rá. Arra a kérdésre, hogy ezt miből gondolja, Radnai azt állította, hogy Portik megbánta, hogy színt vallott nekik a gyilkosságokban. A pentitó arról is beszámolt, hogy Portik és mentora, Drobilich Gábor között a kétezres évek elején romlott meg a viszony, mert nem számoltak el az olajügyekben.
Radnai vallomása után a védők és a vádlottak is kérdezhettek tőle. Amikor Portik Tamás és Radnai László szemtől szembe álltak egymással, egy bennfentes vitának lehetett tanúja a hallgatóság. A két egykori üzlettárs keményen osztotta egymást, igaz Radnai sziklaszilárdan képviselte mondandóját és apai hangon, nyugodtan válaszolt az Energol-ügyet és a kecskeméti maffiapert is megúszó Portik Tamásnak. A vádlott Radnai szemére hányta, hogy ő építette föl Drobilich Gábort, és ehhez képest most úgy tűnik, mintha a férfi az ő főnöke lett volna. Holott éppen Drobilich ült erőszakos bűntettekért, nem ő. Arról is érdeklődött Portik, mi az oka annak, hogy Radnait mindenki faternak szólítja, mert ez olyasmi, mintha ő lenne a bűnözők főnöke, nem pedig a vádlott. Azt is szerette volna kihúzni Portik Radnaiból, hogy ismer-e korrupt rendőröket, de Radnai erre csak azt válaszolta, hogy ott is csak emberek dolgoznak… Portik arra is választ várt, miként lehet az, hogy a Prisztás-gyilkosság után, az elkövetőként megvádolt H. István telefonjáról hét hívás érkezett a Conci Car irodájába. Azt sem értette Portik Tamás, hogy Radnai miként találkozott vele 1999-ben, amikor ő 1997-től, bizonyíthatóan az Egyesült Államokban tartózkodott. Portik még azt vetette Radnai szemére, elárulta, hogy szabadulhasson, és alkut kötött a rendőrökkel. “Milyen autóval jársz most?” – kérdezte Radnait, aki azt felelte, hogy egy A7-essel. “Ami 30 millió forint. A kezeden ott egy többmilliós óra van. Gondolom, senki nem fizetett neked azért, hogy én ide kerüljek, ugye?” – kérdezte gúnyosan Portik.
A tárgyalás júliusban folytatódik
Facebook
Twitter
YouTube
RSS