
„Ha Európa nem akarja tovább rontani a saját helyzetét, akkor villámgyorsan fel kell vennie tagjai sorába a nyugat-balkáni országokat. A nyugat-balkáni országok az Open Balkan kezdeményezéssel már megtették a magukét, most mi jövünk” – írta Szijjártó Péter a Facebookon. A tárcavezető az atv.hu-nak adott nagyinterjújában pedig az energiaválságról, Paksról és a nyugatról hazánkat érő vádakról is beszélt.
Ma újra Open Balkan csúcstalálkozót rendeznek Belgrádban, s most először kaptak külsősök is meghívást, mégpedig a török kollégám és jómagam, ezért indulunk most útnak Belgrádba
– írta a külügyminiszter közösségi oldalán. Szijjártó Péter az ATV-nek adott interjúban úgy fogalmazott:
Én az energiaellátás kérdését nem tudom ideológiai szemüvegen keresztül nézni. Hogyha az az ára annak, hogy a magyar embereknek lesz elég földgáza télre, és senki nem kerül abba a méltatlan helyzetbe Magyarországon, hogy ne legyen gáz ahhoz, hogy fűtsön, fürödjön vagy főzzön, akkor nyugodtan nevezhetnek a Gazprom bármijének.
A Gazprom és hazánk kapcsolatáról szólva kérdésre válaszolva Szijjártó Péter aláhúzta:
mi vagyunk az az ország egyelőre Európában, amelyik talán a legjobban készült fel arra a rendkívül nehéz időszakra, ami most részben előttünk van, részben meg már benne is vagyunk.
A tárcavezető emlékeztetett:
én a kezdetektől fogva azon az állásponton voltam, hogy a földgázellátásunk nem lehet ideológiai kérdés.
Mint fogalmazott:
a földgáz megvásárlása vagy a földgáz eredete sem politikai állásfoglalás, hanem egy kőkemény, életbevágóan fizikai valóság. Lehet ideológiákat gyártani, de ideológiával fűteni egyelőre még nem lehet.
Hozzátette:
nevezhetnek a Gazprom bármijének, ha ez az ára, hogy az emberek fűtsenek.
Szijjártó Pétert az atv.hu-nak adott nagyinterjúban – amelyet a Mandiner szemlézett – az energiaválságról, Paksról és a nyugatról hazánkat érő vádakról is kérdezték. Kifejtette:
Mondjanak egy számot, hogy mi mennyiért vesszük, mennyiért veszik a többiek, és akkor megnézzük, hogy ez igaz-e. Tehát az egész azért nonszensz, mert ezek az emberek, akik ilyeneket beszélnek, azok még nem láttak földgázvásárlási szerződést.
Kérdésre válaszolva a miniszter arra is kitért:
azok, akik azt mondják, hogy mi vesszük a legdrágábban, szerintem nem láttak még ilyen szerződést, a mienket biztos nem látták. Az, hogy másokét látták-e, nem tudom, de akkor meg mondják el, hogy abban mi van, mert az meg nekünk hátha segítene.
Ismertetése szerint a földgázvásárlási szerződéseket nem véletlenül kezeli mindenki bizalmasan, mert ezek hatalmas pénzekről szólnak, mindenki próbálja a legjobb pozíciót elérni.
Egyet tudok mondani, én természetesen láttam azt is, amit tavaly szeptemberben kötöttünk, meg láttam azt is, amit ’94-ben megkötöttek. Na most, a két árformula nincs is egy kategóriában egymással, annyival kedvezőbb a mostani. Tehát nagyon messze van egymástól a kettő
– mondta. Az atv.hu kérdésére, miszerint „az Egyenes beszédben Szöllősi Györgyi az Eurostat felmérése alapján kérdezte meg, hogy februárban 1,1 euróért vásároltunk egy köbméter gázt, és az EU-ban csak a litvánoknál volt drágább”, Szijjártó Péter rámutatott:
Nézze, megint csak azt kérdezném, hogy az Eurostat ezt honnan veszi? Az Eurostatnak nincsen meg a mi szerződésünk, az egészen biztos. Lehet, hogy más országé megvan, de nagyon furcsának találnám. Ez nagyon kedves dolog, hogy az Eurostat ilyeneket mond, csak nem tudom, mi alapján teszi.
Az energiaárak várható alakulásáról szólva a tárcavezető aláhúzta:
Ma nem nemzetközi energiapiac van, hanem van egy ilyen vásártér, ahol valahol valamikor éppen vagy van gáz, vagy nincsen, és az ár nem kereskedelmi alapon jön ma létre, hanem egy attól teljesen független, háborús logika alapján. Sajnos ezt látni kell.
Hozzátette:
Nem piacgazdaság van ma a nemzetközi energiatérben, hanem háborús gazdaság, ezért fogalmunk sincs, hogy hogy alakulnak az árak az elkövetkezendő időszakban. Ha ön visszanézi, akkor az elmúlt időszakban sem volt fogalma senkinek arról, hogy hogyan fognak alakulni.
Hoppá
2022-09-02 at 16:28
Balkán open – puskaporos hordókra EU-s vizes lepedő. Arról nem beszélve, hogy felvétel esetén a balkáni zavarosban Magyarország is halászhatna.
Tudományos libsizmus
2022-09-02 at 13:13
A magyar kormány szerintem tisztában van vele, hogy pölö Szerbiát soha nem fogják felvenni az EU-ba. Az úgynevezett Nyugat-Balkán felvételének magyar részről ösztönzése mindössze porhintés a szerbek felé. Szerény véleményem szerint.
Egyébként pedig Szerbia sem fogja soha elfogadni EU tagságának feltételét: Koszovó elismerését. Arról nem beszélve, hogy több EU tagállam sem ismeri el Koszovót. De ha jól tudom, az ENSZ sem, habár ez utóbbiban tévedhetek.
Ez az egész Nyugat-Balkán EU tagság egy égig érő trollkodás valamennyi oldal részéről.
Tudományos libsizmus
2022-09-02 at 13:07
Bármelyik ország a tíz ujját nyalná meg, ha Szijjártó lenne a külügyminisztere.
Jogàsz
2022-09-02 at 12:15
Hesslervezèrezredes 09.02. 10.24. Ha az èrdekūk ùgy kìvànja,nem fognak mellènk àllni. Gyermeteg,mèg gondolatnak is.
Jo ha tudod.
2022-09-02 at 12:12
Kūlūgyminiszter Ùr. Ha az idei gàz szerződès àra kedvezőbb,mint amit 1994 èvben kötöttek,mègis mi indokolta a gàzàr emelèst? A figyelem felhìvò EU nak is lehet nemet mondani.
Királytigris
2022-09-02 at 11:28
Hm2022-09-02 at 10:37!
Mi.
Hm
2022-09-02 at 10:37
@khm2022-09-02 at 08:34
Ki!
Hesslervezérezredes
2022-09-02 at 10:24
Megfejthetetlen rejtély számomra, hogy a Fidesz-kormány miért ilyen eszelős-mániákus-tébolyult módon szorgalmazza a/z – eddig éppen az ő szerencséjükre kimaradt – kis balkáni országok fölvételét az éppen szétesőben lévő és tökéletesen degenerált EU-ba????????????????????????????????????????????
Mit remél, mit vár ettől??????????
Azt hiszi, hogy majd ezek mellénk állnak az EU-n belül a “szabadságharcunkban”????
Dehogy fognak: már a török időkben is behódoltak az erősebb kutyának.
Egyébként pedig mindig is kijátszhatóak voltak egymás és mindenki más ellen is, továbbá ádázul és meghaladhatatlanul gyűlölik egymást.
Valaki ezt meg tudja magyarázni??
Mármint a mérhetetlen hülyeségünket???
Ungarn über alles !
2022-09-02 at 10:01
Petya ! ha az általad nevezetteket felvennék – nemde hogy az lenne a brüsszelita állatkert első húzása, hogy (üveggyöngyökért) azokat is ellenünk uszítanák ?
szóval kellenek a sz*nak !
BRICS tagságot nekik és nekünk
2022-09-02 at 09:32
Szerintem meg a BRICS gazdasági társulásba. Nekünk is ott lenne a helyünk, nem ebben az őrült ideológiákat pátyolgató EU-ban. A gyárak attól még maradnának az olcsóbb/képzettebb munkaerő és energia miatt. (Hiszen a diktatórikus Kína is rogyásig tele van nyugati gyárakkal, semmi más nem számít ugyanis csak a profit).
Az EU-s támogatások úgysem jönnek, csak zsarolnak vele.
Királytigris
2022-09-02 at 09:31
Peti miért akarsz a nyugat-balkáni országoknak rosszat, azzal, hogy az EU-ba akarod őket tessékelni? Nincs elég bajuk nekik ezen kívűl is?
Vagy miért legyen nekik jobb, mint nekünk…?
Antónia
2022-09-02 at 09:07
Ha már az EU nem figyel arra, amit a magyar külügyminiszter mond, legalább az érintett Ny-balkáni országok láthatják, hogy kik a barátaik és kik az ellenségeik.
ZOZO
2022-09-02 at 09:00
“Ha Európa nem akarja tovább rontani a saját helyzetét,akkor”
Ez itt a nagy kérdés,az utóbbi időben úgy tűnik hogy akarja!
Solaris
2022-09-02 at 08:39
Péterem egyetértek.
Mind mindig.
Az aláírás előtt kérlek ragaszkodj ahhoz, hogy ezentúl mindenki áttérjen az új típusú magyar rendszámtábla használatára.
Főleg szarbia és kosszvó.
Mirti
2022-09-02 at 08:38
rá kellett jönni arra ,hogy az EU. képtelen felmérni a szükségest ill. képtelen kizökkenni az lmbtq. lobbi szaros seggéből ,valamint az usa befolyása alól !!!A valóságos kihívások megoldása helyett, inkább csak ideológiai és piti témákat érintő intézkedéseket foganatosít ! Ide Kohl kancellár súlyu vezetőkre lenne szükség, olyanokra akik átlátják az Eu. súlyát ,serepét és lehetőségeit. Természetesen képesek szembe szállni minden féle kívülről jövő nyomásnak!!!
Naná
2022-09-02 at 08:37
Ó, bárcsak az EU képes volna valamit gyorsan vagy jól csinálni! Sebaj. Legalább a politikai üzenet megvan.
khm
2022-09-02 at 08:34
Ki akarunk velük izélni?