
Szijjártó Péter moldovai kollégáját, Nicu Popescut fogadta Budapesten. A tárcavezető a hivatali partnerével tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az Európai Unió csak akkor lehet erősebb, ha meg tudja erősíteni külső kapcsolatait, ezért a Keleti Partnerség a közösség egyik legfontosabb nemzetközi programja, amelynek keretében szorosabb együttműködésre lenne szükség Moldovával is.
A tárcavezető szerint a mostani látogatásnak az is jelentőséget ad, hogy az EU jelenleg komoly feszültségekkel szembesül a keleti határvidékén.
Ez súlyosan ellentétes Magyarország nemzetbiztonsági érdekeivel. A kormány a konfliktus enyhítésében, a Kelet és Nyugat közötti párbeszédben érdekelt, ugyanis el akarja kerülni a Közép-Európának sok szenvedést okozó hidegháború visszatérését
– közölte.
Csak akkor lehet csillapítani a feszültségeket, ha beszélünk egymással. Üzengetéssel és erőfitogtatással nem lesz békés megoldás
– fogalmazott. Ennek kapcsán úgy vélekedett, hogy az Európai Unió csak akkor lehet erősebb, ha a külső kapcsolatait meg tudja erősíteni. Ezért Magyarország elkötelezetten támogatja Moldova integrációs törekvéseit is. A találkozón a felek együttműködési megállapodást írtak alá a két ország külügyminisztériuma között a 2022–2023-as időszakra vonatkozóan. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint ebben rögzítették, hogy a magyar kormány milyen módokon fogja segíteni Moldovát az európai integrációs célkitűzései elérésében. Hangsúlyozta, hogy a két ország politikai kapcsolatai a kölcsönös tiszteletre alapulnak, ami megteremti a sikeres gazdasági együttműködés lehetőségét.
Kiemelte, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly a válság ellenére 28 százalékkal bővült, s értéke így elérte a 125 millió eurót. Mint mondta, ez részben annak köszönhető, hogy egyes magyar vállalatok, így az OTP és a Richter is egyre nagyobb szerepet játszanak a moldovai gazdaságban. A gazdasági kapcsolatok további erősítése érdekében pedig a magyar Eximbank 105 millió eurós hitelkeretet nyitott, illetve döntöttek a gazdasági vegyes bizottság mielőbbi összehívásáról.
Végezetül a miniszter kitért arra is, hogy a WizzAir légitársaság márciustól heti két járatot indít a magyar és a moldáv főváros között. Továbbá rámutatott, hogy évente negyven ösztöndíjas helyet biztosítanak moldovai hallgatók számára a hazai egyetemeken. Az ukrajnai helyzettel kapcsolatos újságírói kérdésekre válaszolva üdvözölte, hogy több nyugat-európai vezető is személyes konzultációra készül az orosz kollégákkal.
Hála Istennek, párbeszédhullám indult meg. Örülünk, hogy ehhez mi is hozzá tudtunk járulni
– mondta. Ugyanakkor hozzátette, hogy jelenleg nincs tervben találkozó Orbán Viktor kormányfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között. A magyar–orosz hosszú távú gázvásárlási szerződés megkötését helyes döntésnek nevezte, amelynek hiányában az ország súlyos ellátási zavarokkal szembesülhetne, és nem lehetne tartani a rezsicsökkentés vívmányait. Ekképpen szerinte a vásárolt mennyiség bővítése is szükséges, így tárgyalni fognak ennek technikai részleteiről.
Nicu Popescu megköszönte Magyarország támogatását a reformfolyamatokban, a demokrácia megerősítésében és az EU-csatlakozásban, valamint nyitottságát fejezte ki a kétoldalú kapcsolatok megerősítését illetően.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Lajos
2022-02-05 at 10:40
Az európai uniónak nem, hogy erősebbnek kell lennie, hanem meg kellene már végre szünnie! Leginkább.
Remélem, hogy mihamarabb széthullik ez a rohadt Titanic és mi még időben keugrunkbróla mielőtt magával ránt a mélybe. Itt az ideje, hogy a nyugat végre elsüllyedjen a történelem fekete bugyrában!
Orientál
2022-02-04 at 19:05
És nem úgy mint Gyurcsányék Karácsonyék Márki-Zayék és a bandáik ha hatalomra kerülnek akkor közvetlenül a mi hazánkban és kárunkra fogják a rengeteg ismeretlen muszlim migránsaikkal erősíteni a kapcsolataikat.
Nézzük_magát_a_dolgot
2022-02-04 at 18:47
Van egy javaslatom a túlnyomórész oláh anyanyelvű Moldova-ügyben. Felül kell vizsgálni a II. VH utáni párizsi békeszerződést, és az oroszok lakta Transznyisztria kivételével megkaphatja Oláhország. cserébe a bécsi döntéseknek megfelelően miénk Észak-Erdély. Ppersze történelmileg egész Erdély minket illetne, de ez a hajó az oláhok túlnyomó elszaporodása miatt már elment. Ez utóbbiban halálosan felelős az egykori magyar uralkodó osztály, akik az engedelmes, koldusszegény és igénytelen oláh jobbágyokat évszázadokon át betelepítették az önérzetes magyarok helyett, majd ezt a 19. században azzal tetézték, hogy engedték felvásárolni az erdélyi birtokaikat az oláh bankoknak és magánszemélyeknek. Az így kapott pénzt aztán elszórták párizsi kurvákra meg kártyaszaloni tündöklésekre. Most itt tartunk.
1 Enaki
2022-02-04 at 18:44
Kivàlò Kūlūgyminiszterūnk Szìjjàrtò Peter. Az eltelt idő alatt munkàja gyūmölcsöző volt. Megtalàlta a kapcsolatokat,összangolva èrdekeinkkel.Rendkìvūl fontos, számunkra gazdadàgilag is.jövedelmező beruhàzàsokat kötetett.Kivanok a továbbiakban is Önnek àldàsos tevékenysègetm
Fisoj Nilats és Floda Reltih
2022-02-04 at 17:07
Mér is kéne az EU-nak erősebbnek lennie???
Hogy még jobban terjeszthesse a migri-pedo-homo-transz-lmbtq ideológiáját????
Az eszem megáll és ácsorog közben meg az eső rácsorog…:))))))))))):((((((((((((((((((