
Tőkés László már 1988-ban kimondta, hogy etnikai tisztogatás zajlik Erdélyben (PS-interjú)
A romániai forradalom hősével, aki temesvári lelkészként már 1988. szeptemberében memorandumot írt a falurombolás kegyetlen terve ellen, Huth Gergely beszélgetett a Mi kérdezünk podcastban.Tőkés László kimondta, hogy az erdélyi magyarság felmorzsolása, a nemzetünk ellen zajló etnikai tisztogatás ma is folytatódik, csak körmönfont eszközökkel.
A nyolcvanas években Ceausescu célja az volt, hogy a magyarság utolsó megmaradt egységeit, a falusi közösségeket is lerombolja, épített örökségünket elpusztítsa és szándékosan összekeverje, homogenizálja Románia különféle népcsoportjait. Tőkés László az 1988-as nagy Erdély-tüntetés évfordulójára érkezett Budapestre, az interjú is ebből az alkalomból készült az ikonikus ellenállóval.
Tőkés László az életével fizethetett volna bátorságáért
A Securitatén embereket vertek agyon, vagy börtönben nyomorították meg őket. Ön nem félt? - tettük fel Tőkés Lászlónak a kérdést annak apropóján, hogy Molnár János lelkésztársával a tomboló román totalitárius diktatúra idején, 1988. szeptemberében volt bátorsága memorandumot írni az erdélyi falvak lerombolásának terve ellen. A püspök így felelt:
"Fennforgott a valós veszélye annak, hogy ezért életünkkel fizetünk néhányan, különösképpen mi ketten Molnár János kollégámmal mindent kockára tettünk, és késélen táncolt a sorsunk. Ha nincsenek olyan titkosszolgálati belső döntések, amelyek elhalasztják a megbüntetésünket, vagy nem tanácsolják a likvidálásunkat (ez kiderül a Securitate irataiból), ha ez nem történik meg, akkor az életünkkel fizetettünk volna."
Tőkés Lászlót emlékeztettük arra, hogy a kis-magyarországi közvélemény akkor ismerte meg őt, amikor Chrudinák Alajos műsorában egy nagyon megrázó interjút adott 1989 elején. Akkor, a Panorámában először beszélt nagy nyilvánosság előtt arról, hogy Erdélyben etnikai tisztogatás folyik. Szándékosan milliókat telepítenek be, románokat a hegyen túlról azzal a céllal, hogy az utolsó magyar közösségeket is megtörjék, szétzilálják, a tartásukat elvegyék. A városokban addigra ez már megtörtént, a lakótelepépítésekkel, a betelepítésekkel, a történelmi városmagok lerombolásával szinte színmagyar városokban teremtettek román nagytöbbséget.

Ezek akkor olyan gondolatok voltak, amik még a kádári diktatúra végnapjaiban is nagyon erősnek és bátornak hatottak, nemhogy Romániánban!
"Égbekiáltó volt a helyzetünk, és a falurombolási terv az már csak a betetőzése lett volna annak a több évtizede tartó pusztításnak, vértelen etnikai tisztogatásnak, amelyen Erdély átment, olyan helyzet alakult ki, amikor már nem lehetett hallgatni. A hallgatás falát át kellett törni. Ez a szólásnak a belső kényszere indított arra, hogy egy jól megszervezett külföldi újságíróknak adott interjúban végül is merjem szóvá tenni mindazt, ami egész erdélyi magyarságunkat végveszedelemmel fenyegeti. Én úgy érzem, hogy Istennek lelke késztetett arra, hogy megszólaljak, jól mértem fel emberileg nézve, hogy mikor lehet megszólalni, mert olyan események árnyéka vetült az életünkre, amelyek kihívták a Ceausescu elleni nemzeti és nemzetközi felháborodást és ítéletet. És Ceausescu tulajdonképpen a saját végzetét készítette elő azáltal, ami a falurombolást jelentette, minden határt átlépett, ezt aztán páratlan módon és előzmény nélkül sikerült nemzetközileg is olyannyira megjeleníteni, hogy egyre csak szorult körülötte a hurok, míg aztán végképp megbukott."
- Önök tulajdonképpen győztek, még azelőtt , hogy Ceausescut kivégezték volna. Ugyanis a falurombolási tervtől az ottani tiltakozás, az önök lázadása, és talán a budapesti százezres tömegtüntetés hatására, oda vezetett, hogy a Ceausescu-rezsim az eredeti tervétől elállt. Ezután ssunyibb módon kezdték el kiüríteni, szétzilálni a falvakat, hál' Istennek aztán megbuktak, és nem tudták végigcsinálni, de azt a fajta buldózeres falurombolást néhány gyalázatos tett után lefújták. Tehát önök tulajdonképpen győztek. Miért nincs ez benne a köztudatban? - kérdeztük.
Még jó képet is kellene vágnunk a felmorzsolásunkhoz?
Akkor annyira összpontosult a hazai és nemzetközi tiltakozás, beleértve a budapesti Erdély-tüntetést is, hogy ez meghátrálásra késztette Nicolae Ceausescu kondukátort. A titkosszolgálati iratgyűjtőkben jól nyomon követhető ez a folyamat, ahogyan elbizonytalanodik a Securitate - felelte Tőkés László, hozzátéve:
"1989 apropóján Románia akár egy diadalmas forradalommal büszkélkedhetne a világban, de sajnos azóta mindent megtagadott, mindent lerombolt, sőt magyar szempontból nézve ugyanaz a nacionálkommunista politikai kurzus folytatódik másmilyen módszerekkel, kifinomult, demokratikusra hangolt módszerekkel, amely az erdélyi magyarság végzetét kívánja elérni. (...) Legalábbis a mélyállam és az ötödik hadoszlopként emlegethető román titkosszolgálati folytonosság azt valószínűsíti, hogy a román nemzetstratégia alapvetően nem változott. Mai napig a magyarság képezi az egykori zsidósághoz fogható bűnbak szerepét és a román titkosszolgálat ugyanúgy elmarasztalta évről évre az utóbbi 35 évben is a magyarságot, mint nemzetbiztonsági kockázatot képező kollektívumot. Ugyanazok a folyamatok mennek végbe a betelepítés révén, csak most már szabad a vásár, szabad tulajdonjogok vannak, minden eladó, minden megvásárolható, nincsenek zárt városok, mindenki beköltözhet akárhova, betelepítik a hadsereget Székelyföldre, és ez a multikulturálisnak becézett etnikai nyomulás, ez továbbra is éppen olyan mértékben veszélyezteti a magyarságunkat, mint annak előtte, de most jó képet kell vágnunk hozzá, és a szabad mozgás európai elve szerint bármi elfogadható, elképzelhető, és mi kerülünk, mi magyarok kerülünk a vádlottak padjára, hogyha észrevételezzük például a román ortodox egyház térhódítását Székelyföldön, vagy a karhatalmiaknak a betelepítését hatalmas kaszárnyákba és ennek megfelelő lakónegyedekbe ezeken a területeken."
Tőkés László szerint a román hatalom megosztó politikáját jellemzi, hogy szelektál és kontraszelektál. Vannak számára jó magyarok és rossz magyarok. Ez különösképpen a politikai osztály keretében veszélyes ez a módszer, mert egy részét a magyar politikumnak maga mellé állítja, a másikat pedig elveti.
Én bekerültem abba a kategóriába, amelyiket radikálisnak neveznek, amelyet aztán úton-útfélen pocskondiáznak, hogy ezek szélsőségesek, rasszisták, románellenesek, és így tovább. És rendre egy olyan légkör alakult ki Romániában, hogy jobb hallgatni.
Megvan még bennünk az erő, hogy összefogjunk és ellenálljunk?
Megvan még bennünk magyarokban az az erő, amely önt például arra sarkallta '88-ban, hogy szembeszálljon a Securitatéval, amely a lakitelkieket és a fideszeseket rávette arra, hogy százezernyi magyart összeszervezve a kádári diktatúrával dacolva tüntessenek az erdélyi magyarságért és a trianoni sebek begyógyításáért? Vagy ha nincs meg, akkor hogyan tehetünk szert újra erre az erőre? - kérdeztük. A püspök így felelt:
"Eszembe jut csángó imádság: "én felkelek én ágyamból, testi-lelki koporsómból". Hát így ébredek minden nap évtizedek óta, tettre készen és elszánással. És most, amikor meghívtak az Erdély-tüntetés évfordulójára, akkor is fellelkesedtem. Bennem megvan ez az indítás, ez a szándék, ez a lelkesedés. A probléma mégis az, hogy a magyarságunk kifáradt, a tartalékai kimerülőfélben vannak Erdélyben, és most éppen nincs itt az ideje, hogy újból erőre kapjunk és fordítsunk a sorsunkon, de ezt az időt ki kell böjtölni, elő kell hívni, és semmiképpen nem szabad feladnunk eredeti törekvéseinket!"
PS-cikkgyűjtemény az emlékgyűlésről és a nagy Erdély-tüntetésről
Az Erdély-tüntetés évfordulóján a magyarság összetartozásának jelentőségére is emlékeztek
Magyar büszkeség
Erdélyről mindig és mindig
Tőkés László református püspök: Nagy erőt adott számunkra anyaországi testvéreink kiállása (PS-exkluzív!)
Erőt a szenvedésből – Így emlékeztünk 37 évvel ezelőtti nagy Erdély-tüntetésre
Kövessék élőben a PestiSrácok az 1988-as nagy Erdély-tüntetés évfordulójára rendezett emlékgyűlését!
A falurombolás elleni tüntetés máig ható üzenete
Emlékgyűlés az 1988-as nagy Erdély-tüntetés évfordulóján - Máthé Áron: Ez a népi-nemzeti tábor nagy tette volt