Szijjártó Péter az MTI-nek adott telefonos interjújában számolt be a közép-európai térség járványügyi intézkedéseinek összehangolásáról. A külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott: a döntések gyorsaságának javításával és az oltóanyag mielőbbi alkalmazásával lehet biztosítani az emberek életének, egészségének védelmét és az ország működőképességének fenntartását.
A tárcavezető kifejtette: “ha virtuálisan is, de összeültünk öten, közép-európai külügyminiszterek az osztrák kolléga kezdeményezésére”. Ez Ausztriát és annak négy keleti szomszédját: Magyarországot, Szlovéniát, Szlovákiát és Csehországot jelenti; ezt a formátumot korábban bevezették és azóta is fenntartják. Hangsúlyozta: ezúttal nyilvánvalóan a járványhelyzetről beszéltek, mert az egész közép-európai térségre igaz az, hogy a második hullám számait és összetettségét tekintve is rendkívül komoly kihívást jelent minden országnak. Az első hullám alatt abszolút tragédiaként megélt rekordadatoknak most a négy-ötszöröse a napi átlaggá vált; ez mutatja, hogy a helyzet sokkal súlyosabb, mint tavasszal volt.
Szijjártó Péter szerint a helyzet talán annyiban kedvezőbb, hogy az egészségügyi rendszerek jobban felkészültek, hiszen tavasszal teljesen váratlanul tört ki a járvány. Úgy vélte, ahhoz, hogy megfeleljenek annak a rendkívül komplikált feladatnak, hogy egyszerre védjék meg az emberek egészségét és biztosítsák a gazdaság, ezáltal az ország működőképességét, két dologra van nagy szükség a mostani megbeszélés tanúsága szerint is. Az első a döntések gyorsasága; ezért is terjesztették be az Országgyűlés elé a rendkívüli jogrend meghosszabbítását kilencven napra. Hozzáfűzte: aki most gyors döntéseket tud hozni, az emberéletekben mérhető teljesítményt tud nyújtani. Kiemelte: a másik fontos dolog pedig az oltóanyag mielőbbi beszerzése és alkalmazása. Magyarország ebből a szempontból is jól áll, mert a jelenlegi tárgyalások alapján decembertől kis mennyiségben, januártól pedig nagyobb mennyiségben megkezdődhet az oltóanyag szállítása Magyarországra. Megjegyezte: Oroszországgal és Kínával is előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, így amennyiben Keletről előbb érkezik megoldás, mint Nyugatról, azt itt alkalmazni tudják majd.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS