Hétfő reggel a színházi szakma krémje gondolta éppen úgy, hogy kiemelten fontos megszólalniuk az SZFE ügyében, azonban ez nem mindenkinek jött össze teljesen. Szirtes Ági művésznő beszédében ugyanis nem az egyetemi autonómia, hanem egyenesen az egyetemi ANATÓMIA mellett kardoskodott. Ezt azonban nyelvbotlásnak egyáltalán nem lehet tekinteni, hiszen többször is így olvasta fel a kortesbeszédében. Az autonómia jelentésével egyébként nem csak a művésznő nincs tisztában, hanem a jelenlevő ifjú forradalmárok sem. Stábunk helyszíni riportjából kiderül: az általunk megkérdezett tüntetők sem tudják, hogy mit jelent az autonómia szó. Akinek pedig volt valami halvány fogalma arról miért is van ott, arról kiderült hogy nem is az SZFE-re jár, vagy már nem is egyetemista. A már eddig is szürreálisnak mondható demonstrációsorozat így újabb groteszk elemmel gazdagodott, a stábunk által forgatott videóban újabb pikáns részleteket láthatnak. Nézzék meg, érdemes!
Zárójelben jegyeznénk meg, hátha tudunk segíteni a freeszfe tüncizőknek, létezik olyan kiadvány – ami bárki számára elérhető akár online formában is – ami mankót nyújt a helyes értelmezésben. A Magyar Értelmező Kéziszótárból idézünk:
autonómia főnév ..iát, ..iája (régies írva: autonomia is)1. (politika, közigazgatás) Vmely intézménynek, szervezetnek, közösségnek az a joga, hogy belső ügyeit más hatóságtól függetlenül, saját törvényei, (szabály)rendeletei, rendtartása stb. szerint – választott vezetői útján – maga intézi; önkormányzat(i jog). Egyesületi, egyetemi, egyházi, nemzetiségi autonómia; kulturális autonómia; autonómiát ad, kap, kér, követel; megnyirbálják az autonómiáját. A természetes körére szorult centralisatio és az egyének szabadságát, erejök kifejlését biztosító autonomia – ime Eötvös államának két sarkköve. (Péterfy Jenő) A kor jelszava az „önrendelkezési jog”, az autonómia. (Móricz Zsigmond) || a. (közigazgatás) Ezzel a joggal rendelkező közigazgatási egység. Községi, megyei, városi autonómiák.2. (tudományos) Vminek az autonómiája: vminek az a jellege, hogy sajátos alkata, belső törvényszerűségei önálló létet biztosítanak neki. A pedagógiának mint tudománynak az autonómiája.3. (filozófia) <A Kant-féle filozófiában> az észnek az a képessége, amelynél fogva önmagának szab erkölcsi törvényt.
Nézzük akkor az anatómia szó jelentését…, habár bizonyosan nem az orvosok anatómia szigorlatára gondoltak.
Anatómia:
bonctan; az élőlények testfelépítésével foglalkozó tudományág.
Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS