Boštjan Poklukar szlovén, Davor Božinović horvát és Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter csütörtökön a szlovéniai Brdo pri Kranjuban háromoldalú vegyes járőrök mielőbbi felállítását szorgalmazta. Vizsgálják annak lehetőségét is, hogy ezek az alakulatok alternatívái lehetnek-e az ideiglenes belső schengeni határellenőrzésnek, amely egyelőre júniusig van érvényben.
Poklukar a közös sajtótájékoztatón elmondta: a szlovén–horvát–olasz vegyes járőrök működését még operatív szinten is meg kell erősíteni, és minden bizonnyal jelentősen hozzájárulnak majd a külső határ ellenőrzéséhez, és következésképpen a bűnbandák felszámolásához. Božinović azt javasolta, hogy a részleteket a három ország rendőrfőnökeinek találkozóján rögzítsék, amelynek Horvátország lesz a házigazdája. Piantedosi hangsúlyozta: azt szeretnék, ha a vegyes járőrök mielőbb megkezdenék tevékenységüket, mivel a belső határellenőrzések júniusig vannak érvényben. Eközben azt is megvizsgálnák, hogy ezek az egységek jelenthetnek-e alternatívát a belső határellenőrzésekre.
A három miniszter egy állandó olasz–szlovén és szlovén–horvát bizottság felállításában is megállapodott. Poklukar szerint feladatuk az lesz, hogy helyi, regionális és nemzeti szinten is rendszeres találkozókat tartsanak, amelyek segítenék az együttműködés erősítését, az információcserét, a migrációval kapcsolatos kockázatelemzés felgyorsítását és a kétoldalú visszafogadási eljárások lebonyolításának megkönnyítését. A miniszterek emellett méltatták az Európai Unión belüli rendőrségi együttműködés összehangolásával megbízott ügynökségnek, az Europolnak az égisze alatt működő, ZeBRa kódnevet viselő munkacsoport munkáját, amelynek székhelye Horvátországban van, és célja az embercsempész-hálózatok elleni küzdelem hatékonyabbá tétele a nyugat-balkáni útvonalon. Jelenleg Szlovénia, Horvátország, Németország és Bosznia-Hercegovina a tagja. Poklukar és Božinović felkérte Rómát, hogy csatlakozzon a csoporthoz.
Božinović jelezte: az illegális migráció és az embercsempészet továbbra is komoly kihívást jelent. Továbbá kifejtette, hogy a Horvátországban menedékjogot kérő migránsok többsége Oroszországból, Törökországból és Kínából érkezik. Megjegyezte: ezek olyan országok, amelyek állampolgárainak nincs szükségük vízumra Szerbiába és Bosznia-Hercegovinába, és gyakran turistaként érkeznek oda, hogy aztán valamelyik uniós tagállamba érkezve nemzetközi védelemért folyamodjanak, amire egyébként nem lennének jogosultak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA-EFE/Miguel Barreto
Facebook
Twitter
YouTube
RSS