
Az átlagnál 2,5 Celsius-fokkal melegebb volt az elmúlt tél, mely során “zord” és hideg napból is kevesebb volt. Egy átlagos télen országosan 65 fagyos nap fordul elő, ám most csak 44 ilyen nap volt állapította meg az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A szolgálat elemzésében azt írta, az évszak középhőmérséklete országosan plusz 2,4 fok volt, míg az 1981-2010-es átlag mínusz 0,1 fok. A december 3,3 fokkal, a január 2,3 fokkal, a február 1,9 fokkal haladta meg az átlagot. A meteorológiai szolgálat mérései alapján a 2020/2021-es tél az 1901 óta megfigyelt legenyhébb telek rangsorában a nyolcadik helyre került.
Viszonylag kevés fagyos nap volt
Kitértek arra is, hogy az elmúlt télen fagyos, “zord” és úgynevezett téli napból is kevesebb volt az átlagnál. Egy átlagos télen országosan 65 fagyos nap – amikor a minimumhőmérséklet 0 fok alá csökken – fordul elő, a mostani télen csak 44 ilyen nap volt. Télen országos átlagban 9 “zord” nap – amikor a minimumhőmérséklet az összes mérőállomáson mínusz 10 fok alá csökken – szokott lenni, most csak 2 ilyen nap volt. Téli napból – amikor maximum 0 fokig melegszik a levegő – általában 24 fordul elő egy tél alatt, most mindössze 8 ilyen nap volt.
Karácsonykor is tavaszias idő volt
Az elmúlt tél átlag alatti hőmérséklettel indult, majd gyors és jelentős enyhülést következett. December legmagasabb hőmérsékletét, 17,8 fokot, a Hajdú-Bihar megyei Pocsajon mérték 5-én. A hónap közepén tartósan borult, párás, helyenként ködös, de továbbra is enyhe volt az idő, karácsony előtt ismét melegebb időszak következett. Elsősorban a déli, délnyugati országrészben tavaszias idővel telt a karácsony első napja, majd egy hidegfront hozott némi, de nem tartós lehűlést. December végén és az új év első hetében ismételten enyhébb volt az idő az ilyenkor szokásosnál.
Februárban 22,4 fokot is mértek
Azonban január közepén napközben is sokfelé fagypont alatt maradt a hőmérséklet és éjszaka a fagyzugos helyeken mínusz 15 fok alatti minimumok is előfordultak. Ez a hideg csak pár napig tartott, 19-én jelentős enyhülés vette kezdetét, 23-án Sellyén már plusz 16,6 fokot mértek, ami új országos napi maximumrekord lett. Február első hetében is folytatódott a szokatlanul meleg idő. A maximumhőmérséklet országos rekordja február 4-én is megdőlt, Letenyén 18,1-ig emelkedett a hőmérséklet. Majd február 10-én egy markáns hidegfront hozta meg a tél egyetlen igazán zord időszakát, ami egy hétig tartott. Az évszak legalacsonyabb hőmérsékletét (mínusz 25,8 fok) február 13-án Zabaron mérték. A tél utolsó hetében az átlagosnál több fokkal volt melegebb az időjárás. Kiskunfélegyházán február 26-án már 22,4 fokot is mértek, ami az évszak legmagasabb hőmérséklete és új országos napi rekord is lett.
Több csapadék esett
Az elemzésben kitértek arra is, hogy a 2020/21-es tél csapadékösszege előzetes adatok alapján országos átlagban 121,5 milliméter volt, ami csak kevéssel haladta meg az átlagot (az 1981-2010-es átlag 111,3 milliméter). Decemberben az ilyenkor szokásosnál 2 százalékkal, februárban 5 százalékkal, míg januárban 19 százalékkal esett több csapadék. Az évszak legnagyobb csapadékösszegét (241,9 milliméter) Tornyospálcán, míg a legkisebbet (51,7 milliméter) Kistarcsán mérték. A tél során országosan 39 csapadékos nap volt, ami 9 nappal több az 1981-2010-es átlagnál. Vastagabb hóréteg az Északi-középhegység területén alakult ki, például a Kékestetőn 23 centimétert mértek.
A tél nagyrészt napos, száraz, tavaszias idővel ért véget – olvasható a meteorológiai szolgálat elemzésében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Solaris
2021-03-10 at 05:59
Nem tudom, hogy miért kell elvenni az Elnök Úr kenyerét. Nekem az elsivatagosodás mantra jön be. Most ezt jegelni kell, ha már ilyen csapadékos tél volt.
cögedi
2021-03-09 at 19:50
Köszönjük az eligazítást, már látjuk a helyes jobboldali irányt.
Grétát eddig kiröhögtük, most a gyorsítósávban előzzük.
Szólhattatok volna előre, most nem győzöm a meaculpával.
khm
2021-03-09 at 19:01
Jelenleg is fagyosak a reggelek.
Reggelente a “madárkocsmámban” forró vízzel kell kiolvasztani a jeget,hogy adhassak inni a madaraimnak.
Namond
2021-03-09 at 15:53
Ki az a hülye, aki nem merte nevét adni a cikkhez?
Galamb
2021-03-09 at 11:15
Szokatlan?
A tavalyi is ilyen volt…
Baktria
2021-03-09 at 11:11
Az önistenítő globalista “földi Édenkert” egyre bizarrabbá és kaotikusabbá válik és ez a környezet rombolás legfőbb oka (vö: Babilón a vén szajha), amihez az általuk létrehozott és pénzelt hasznos idióta zöldszervezetek is hozzájárulnak (Őfelsége hangoskodó ellenzéke).
Ennek a pusztító örvénylésnek elsősorban szellemi oka van: A Felhő hiába képzeli magát Égnek, az Eget akkor sem tudja legyőzni, legfeljebb ideig-óráig eltakarni a szerencsétlen emberi szemek elől…
A globalizmus bukóban van.
Mindenség Mozgás arca körkörös dinamikát mutat: Minden Káoszban ott csírázik a Rend, minden Rendben ott csírázik a Káosz.
A kiút, hogy a népek lerázzák a globalista igát és visszarendeződnek a maguk természetes közösségi formájába, az Isten-haza-család értékrendjéba és egy kölcsönösségi alapú együttélési kultúrára törekszenek, ami az igazságosságon, becsületen alapszik, szemben a globalisták unalmas, de annál vérfagyasztóbb duplafedelű kínálatával.