Oroszország felkészül a harmadik világrend kiépítésére és belső képességeinek, szuverenitásának erősítésére koncentrál, miközben a családok védelmére és a gyermekek születésére is forrásokat különít el – többek között erről szólt Vlagyimir Putyin szokásos éves beszámolója, amely választási programnak felfogható. A jelenlegi orosz elnök az elkövetkező hat évre vázolta fel az Oroszország előtt álló feladatokat, de beszélt arról is, tárgyalóasztalhoz ülne az Egyesült Államokkal a biztonsági problémák megoldása érdekében. Az ambíciózus terv mindenesetre nem arról árulkodik, hogy az elkövetkezendő időszakban az oroszok a gazdasági hanyatlástól és elszeparáltságtól tartanának.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön tartotta szokásos éves beszámolóját a Szövetségi Közgyűlés előtt, amelyben az elkövetkezendő hat évre fogalmazta meg a gazdasági és közigazgatási teendőket Oroszország számára. A beszédben Putyin lényegében választási programját is felvázolta. Dmitrij Peszkov, az államfő sajtótitkára elöljáróban arról beszélt, Putyin beszámolójának nemzetközi üzenete is lesz, amelynek lényege az ország szuverenitásának biztosítása, erősítése.
A Nyugat elszámolta magát
Vlagyimir Putyin elöljáróban kiemelte, beszédében az Oroszország hosszú távú fejlődése érdekében meghozandó stratégiai feladatokról fog beszélni. Mint kiemelte, Oroszország jelenleg „jogos harcot vív” szuverenitása és biztonságának fenntartása érdekében, amelyet az oroszok abszolút többsége is támogat. Putyin úgy vélte, a Nyugat Ukrajnához hasonlóan Oroszországot is belülről akarta bomlasztani a viszály szításával, de rosszul számolt. Az ország ugyanis rugalmasan reagált a különleges hadművelet során.Vlagyimir Putyin kitért az ukrajnai háborúra, Oroszország helyére a világban, és felvetette, hogy hamarosan lehetségessé válhatnak tárgyalások az Egyesült Államokkal – amennyiben bizonyos feltételek teljesülnek.
Oroszország kész a párbeszédre az Egyesült Államokkal, de…
Az orosz elnök, kijelentette, Oroszország kész párbeszédre az Egyesült Államokkal a stratégiai stabilitásról, ugyanakkor kiemelte azt is, orosz nukleáris erők teljes készenlétben állnak, a Sarmat elnevezésű ballisztikus rakétát átadták az orosz csapatoknak, így hamarosan „bemutatkozhat”, a Burevesztnyik nukleáris meghajtású cirkálórakéta és a Poszeidon nukleáris meghajtású, pilóta nélküli víz alatti szupertorpedó tesztjei hamarosan befejeződnek, a Cirkon elnevezésű hiperszónikus rakéta pedig már hadrendbe állt. A fenyegető felsorolás ellenére Putyin alaptalannak nevezte, hogy Oroszország nukleáris fegyvereket akarna a világűrbe telepíteni. Úgy vélte, a Nyugat fegyverkezési versenyben akarja legyőzni az oroszokat, ezért is hangoztatja, hogy Oroszország meg akarja támadni Európát, amelyet az orosz elnök „hülyeségnek” nevezett. Ugyanakkor hangsúlyozta,
szuverén, erős Oroszország nélkül nem lehetséges tartós világrend
Mint megjegyezte, a Nyugat fenyegető lépései egy nukleáris konfliktus veszélyével járnak, ez a civilizáció pusztulását jelentheti.
Egy ismerős családtámogatási rendszer
Putyin egy új családtámogató rendszer bevezetését is bejelentette, felidézve, Oroszország a hagyományos értékek fellegvára volt és marad. Mint kifejtette, miközben számtalan ország lerombolja az erkölcsi normákat ezzel a kihalásra ítélve a társadalmakat, Oroszország az életet választja. Kiemelte, Oroszországban a sokgyerekes családi modellt kell normává tenni, ezt szolgálja a bejelentett projekt, amely kompenzálni fogja az Orosz Föderáció egyik legégetőbb problémáját is, a nagycsaládosok alacsony jövedelmét. A terveket vázolva az orosz elnök a második gyermek után járó adókedvezmény megduplázását, a harmadik és az azt követő gyermekek utáni kedvezmények emelését javasolta, valamint a harmadik gyermek után a jelzáloghitelek kiváltására 450 ezer rubel állami támogatást. Továbbá az orosz átlag alatti alacsony születési rátával rendelkező régiók további támogatását irányozta elő.
Az orosz elnök a „Hosszú és aktív élet” nemzeti projekt beindítása kapcsán az alkoholfogyasztás csökkentésére hívta fel a figyelmet, kiemelve, a jelenlegi várható élettartam 73 év, ezt a jövőben 80-ra kívánja felemelni. Hozzátette, a következő 6 évben több mint ezer milliárd rubelt különítenek el egészségügyi intézmények építésére, javítására és felszerelésére. 2025-ben óvodafelújítási programot is indítanának, fejlesztenék az oktatási intézmények infrastruktúráját és a felsőoktatási intézményekben fizetésemelést hajtanának végre.
Oroszország a közeljövőben a világ négy legnagyobb gazdaságának egyike lesz
Az orosz elnök kitért arra, Oroszország új globális pénzügyi rendszert akar kiépíteni, amely mentes lesz a külső politikai beavatkozásoktól. Mint kiemelte, a A BRICS-országok részesedése a világgazdaságban vásárlóerő-paritáson 2028-ra 36,6 százalékra nő, míg a G7-ek részesedése 27,8 százalékra csökken. Mint kiemelte, Oroszország a közeljövőben a világ négy legnagyobb gazdaságának egyike lesz, mivel az orosz gazdaság egyre stabilabb és technológiailag fejlettebb. Mint kiemelte, 2030-ra a minimálbér csaknem megduplázódik, ugyanakkor a szakemberhiányt megoldandó problémának nevezte, amelynek érdekében a szakoktatásra többletforrásokat különítene el, különösen a csúcstechnológiai iparágak területén.
Putyin a mesterséges intelligencia terén elért fejlesztések aktívabb felhasználását is szorgalmazta, ennek érdekében Oroszország hat év alatt 120 milliárd rubelt fordít a vállalatok kutatás-fejlesztési és ipari támogatására. Kijelentette, 2030-ra Oroszországnak a 25 vezető ország között kell lennie robotizáció terén, és hat év alatt másfélszeresére kell nőnie az orosz high-tech termékek arányának a belföldi piacon. Ezzel párhuzamosan 2030-ra az oroszországi import arányának a GDP 17 százalékára kell csökkennie. Hasonlóképpen Oroszországnak globálisan versenyképes fejlesztéseket kell létrehoznia, beleértve az űrkutatást és a nukleáris területeket is.
Forrás: gazeta.ru; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS