Fél órás késéssel érkezett meg az egyebek mellett kémkedéssel vádolt Kovács Béla büntetőperének kezdetére a Budapest Környéki Törvényszékre; a Jobbik volt EP-képviselője kihallgatásán jelezte, az ügyében szereplő minősített adatokon kívül készséggel válaszol az ügyészség és a bíróság összes kérdésére. Kovács továbbra is tagadja a vádiratban a terhére rótt bűncselekményeket; a nyomozás adatai szerint az elsőrendű terhelt társaival együtt az Európai Unió sérelmére szolgáltatott ki bizalmas adatokat Oroszország számára.
Megkezdődött csütörtökön a Budapest Környéki Törvényszéken az egyebek mellett kémkedéssel vádolt volt jobbikos EP-képviselő, Kovács Béla és társai büntetőpere, az elsőrendű vádlott – forgalmi okokra hivatkozva – több, mint félórás késéssel érkezett meg a bíróságra. Miután az ügyben már volt úgynevezett előkészítő ülés, az új büntetőeljárási törvény értelmében nem kötelező a per elején ismertetni a vádiratot, a vádat a perben a Központi Nyomozó Főügyészség képviseli. A nyomozás korábbi adatai szerint a terheltek az Európai Unió (EU) intézményei sérelemére szolgáltattak ki bizalmas adatokat elsősorban az orosz titkosszolgálatok számára. Perének kezdetén Kovács Béla jelezte, hogy az ügyben szereplő minősített adatok kivételével válaszol az ügyészség és a bíróság valamennyi kérdésére. Az elsőrendű vádlott ugyanakkor tagadja a vádiratban szereplő cselekményeket, korábbi állításai szerint mindössze lobbitevékenységet végzett az EU érdekében. Kovács korábban az Európai Parlamentben (EP) a Jobbik képviselője volt, majd az ellene és társai ellen indított büntetőeljárás közben jelezte, hogy lemond mandátumáról, ezt bejelentésekor azzal indokolta, hogy ügyével nem akart ártani pártjának. Kovács Béla a csütörtökön kezdődött büntetőper elején – kihallgatásakor – kijelentette: az EP-mandátuma visszaadása mellett nem kíván részt venni a jövőben a magyarországi politikai életben sem, kizárólag az üzleti szférára akar összpontosítani. Kovács csütörtökön határozottan kijelentette: sem ő, sem a felesége nem dolgozott soha az orosz titkosszolgálatoknak, és Vlagyimir Putyint sem ismeri személyesen, ahogy az a vádiratban szerepel.
Az Európai Unió intézményei elleni kémkedés bűntette és más bűncselekmények miatt indított büntetőeljárásnak Kovács Bélán kívül még három vádlottja van, ők azok a gyakornokok, akiket a vád szerint az EP-képviselő fiktíven foglalkoztatott, miközben az érintettek felvették a közösség biztosította ösztöndíjakat, illetve más járandóságokat. A csütörtöki tárgyalás egyik témája volt az is, hogy a Jobbikot egykor másokkal felépítő Kovács miképp kötődött, illetve kötődik jelenleg a párthoz. Az elsőrendű vádlott a tárgyalóteremben, majd a szünetben újságírók előtt is elmondta, hogy jelenleg már alig van kapcsolata a Jobbikkal, annak jelenlegi vezetésével pedig szinte semmilyen viszonyban sincs. A párton belüli mozgásoknak azért lehet jelentősége a számos minősített adatot felvonultató ügyben, mert a nyomozás adatai szerint Kovács Béla a Jobbik volt vezetését, például Vona Gábort is igyekezett megismertetni az oroszországi diplomácia, illetve üzleti élet elitjével. Az elsőrendű vádlott némileg kérkedve számolt be arról, hogy akadálytalanul járt be például a Gazprom felsővezetéséhez Moszkvában, ahová több magyar politikust is magával vitt. Kovács szerint ezek azonban EP-képviselőként a munkájához tartozó feladatok voltak, és a rendszeres egyeztetés az oroszokkal nem tekinthető kémkedésnek, hanem lobbitevékenységének része. A politikus ezt azzal is igyekezett alátámasztani, hogy az EP-ben az orosz kapcsolatai miatt semmilyen aggály nem vetődött fel, csak a gyakornokok említett foglalkoztatási gyakorlatát kifogásolták az illetékesek, az emiatt rá kirótt pénzbírságot azonban megfizette már.
Kovács találkozott/nem találkozott Putyinnal, akit ismer/nem ismer
Kovács Béla a tárgyalás szünetében még kitérő választ adott újságíróknak arra – az ügyészeket és a bíróságot és élénken foglalkoztató – kérdésre, hogy milyen kapcsolatban áll Vlagyimir Putyinnal. A tárgyalóteremben és a kamerák előtt erre Kovács még kitérő választ adott, majd néhány perc múlva elmondta, hogy több rövid alkalommal is találkozott az orosz elnökkel, de hozzátette: semmilyen politikai kérdésről nem beszéltek. A sajtó képviselőinek az EP-képviselő arról is beszámolt, hogy már eldöntötte, Magyarországon, illetve egyidejűleg messze-messze Ázsiában képzeli el a jövőjét, de itthon már nem akar politizálni, és a Jobbikban nem lát potenciált. A tárgyalás érintettjei, illetve a hallgatóság csütörtökön megtudhatták azt is, hogy Kovács – közgazdász-üzletemberként – azért utalt rendszeresen az EP-képviselői járandóságait kis híján meghaladó összegeket a családtagjainak, ismerőseinek, mert ő egy rendkívül takarékos ember, szinte a semmiből megél, és kifejezetten nem szeret a pénzzel foglalkozni. Némileg hasonló választ adott a bíróság azon kérdésére, hogy még az EP-képviselővé választása előtt miért járt feltűnően gyakran Brüsszelbe és Strasbourgba. Kovács szerint ennek önvédelmi okai voltak, ugyanis az Unió épületei rendkívül nagyok, ő pedig nem akart eltévedni azokban. Ugyancsak nem sikerült tisztázni azt a kérdést sem, hogy az említett gyakornokok – akiknek a szabályok értelmében kizárólag az EU és az EP működésével összefüggő feladatokat lehet adni – végeztek-e munkát a Jobbiknak, és az azért kapott juttatásokat ki, és milyen forrásból fedezte.
Kovács szerint a kémügy csíráját a Krímben kell keresni
Az EP-képviselő szerint a Magyarországon társaival együtt ellene indított kémper csak egy politikai játszma része, amelynek alapjait, és a megoldását is a krími válság kezdeteinek idején kell keresni; mint mondta, ez az ügy a Krímben kezdődött és ott is fog megoldódni. Kovács Béla a rejtélyes kijelentésen túl sem a bírósággal, sem az ügyészséggel nem közölt részleteket állításainak alátámasztására. A politikus a PestiSrácok.hu kérdésére azt mondta, magyarországi és oroszországi politikai manipulációk áldozata, konkrétumokat, és személyeket azonban nem említhet meg a saját védelmében sem, mert azok államtitkoknak számítanak. A csütörtökön kezdődött büntetőperben portálunk információi szerint körülbelül egy év múlva hoz ítéletet a Budapest Környéki Törvényszék.
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
A videót készítette: Csibra Tibor és Szabó Fruzsina
Facebook
Twitter
YouTube
RSS