Folytatódik a számháború Budapest mostani és korábbi főpolgármestere között, ugyanis amíg Karácsony Gergely igyekszik a kormányra mutogatni a pénzhiány miatt, Tarlós István tiszta vizet öntött a pohárba, ő ugyanis 2019-ben 200 milliárd forintos plusszal adta át a kasszát, úgy, hogy az előző, szocialista vezetéstől ő egy halom – egészen pontosan 250 milliárd forint – adósságot örökölt. Ki volt akkor könnyebb helyzetben? – teszi fel a költői kérdést a volt főpolgármester, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy semmilyen fejlesztés nem történt négy éve Budapesten, és nem kell a szolidaritási adó miatt ennyit pityogni, ez az ő idejében is volt, és mindig nőtt is. Az iparűzési adóval kapcsolatban pedig megjegyezte: egyrészről az 2019 óta nőtt, nagyobb mértékben, mint a szolidaritási adó, amit Karácsonyéknak be kell fizetni, másrészt az egy, az állam által átengedett adó. Az Indexnek adott interjú végén pedig kiderült, hogy Tarlós feminin típusú férfinak tartja Karácsonyt, amin nem szabad megsértődnie egy olyan vezetőnek, aki a székely zászlót szivárványosra cseréli.
Tarlós István szerint a matematika a baloldali városvezetés legnagyobb ellensége; ők inkább a mássággal és a sajátos kettős mércével tudnak boldogulni. A kritikát pedig valóban kiérdemelték, ugyanis Karácsony Gergely állandó jelleggel mutogat az elődje vagy éppen a kormány felé, ha meg kell magyarázni, hogy hova lett a pénz. A Pride-felvonulásra és egyéb bohóckodásokra persze mindig van ideje, miközben fuldoklik a főváros.
A volt főpolgármester viszont most tiszta vizet öntött a pohárba és reagált Karácsony Gergely korábbi megnyilvánulásaira. Először is: Tarlós 2019-ben több mint 200 milliárd forintos megtakarítással adta át Budapest kasszáját, amiből a Városháza tartaléka októberben 200 milliárd volt. Részekre bontva – mert ez is állandó problémája Karácsonynak – 160 milliárd volt értékpapírba fektetve, 40 milliárd pedig készpénzben. Ehhez még hozzájön az intézmények 7 milliárdos megtakarítása.
Tarlós disznóságnak tartja, hogy azzal vádolják, számos infrastrukturális elmaradást hagyott hátra, 2010-ben ugyanis ő ennél sokkal többet vett a nyakába, mint amennyit hátrahagyott. Felhívta a figyelmet, hogy Karácsony regnálása alatt szinte semmilyen fejlesztés nem valósult meg, példaként említve, hogy a P+R parkolók és az útfelújítások terén sem dolgoztak le semmit a lemaradásból, ráadásul új fejlesztések sem történtek. Emlékeztetett, hogy amikor ő vette át Budapest vezetését, 250 milliárd forint adóságot hagytak rá a szocik, Karácsony pedig plusz 200 milliárdot örökölt tőle.
Ki volt akkor könnyebb helyzetben?
– teszi fel a költői kérdést Tarlós.
Nem újdonság a szolidaritási adó emelkedése
A legújabb harci eszköze Karácsonynak egyébként az, hogy ő nem hajlandó befizetni a szolidaritási adót az államnak, csakhogy ezt nem tudja megtenni, hiszen az államtól kap pénzt, így legfeljebb annyival kevesebbet utalnak neki. Kommunikációs szempontból viszont jól jön, hiszen egy újabb dolog, amiért sírni lehet. Tarlós viszont elmondta, hogy mindig is volt ez az adó és évről évre mindig nőtt, ő mindig tudta ezt a pénzügyminisztertől. Megjegyezte ugyanakkor:
Nekik a matematika a legnagyobb ellenségük. A mássággal és a sajátos kettős mércével jól boldogulnak, de a számokkal nem tudnak mit kezdeni.
A volt főpolgármester leszögezi, hogy Karácsony nemcsak a kasszát vette át milliárdokkal – Tarlóssal ellentétben –, hanem az iparűzési adóból is szép summát kap, ugyanis 2019 óta ez az adó 107 milliárd forinttal nőtt. Ez pedig jóval nagyobb növekmény, mint amivel a szolidaritási adó növekedett, az ugyanis idén 58, jövőre 75 milliárd forint.
Kiss Ambrus állítása nem stimmel
A főpolgármester helyettese, Kiss Ambrus viszont azzal számol, hogy ha összefésülik az államtól kapott támogatásokat a főváros által a központi költségvetésbe befizetni rendelt adókkal és hozzájárulásokkal, akkor Budapest kárára egy negatív szám jön ki, azaz az államkassza nettó befizetőjévé váltak. Ez pedig ellentétes az önkormányzati törvénnyel, de még az alaptörvénnyel is, ugyanis ezek kimondják: az önkormányzatok a saját bevételeikről maguk dönthetnek. Tarlós viszont ezt nem hiszi el a főszámok alapján, bár nem számolta még ki. Viszont csak a kasszában hagyott 200 milliárdot és az iparűzésiadó-bevételnövekményt összeadva már látható: ez az állítás nem stimmel. Megjegyezte továbbá azt is, hogy az iparűzési adó is egy, az állam által átengedett adó.
A volt főpolgármester reagált továbbá az Indexnek adott interjújában arra is, hogy Karácsony szerint ő túl régimódi, amit bizonyos értelemben igaznak tart. Az ő véleménye viszont az a főpolgármesterről, hogy nagyon feminin. Ezt a mozgásából, beszédéről és abból szűrte le, hogy mindig hárítja a felelősséget, és Kiss Ambrust tolja maga előtt, ha problémát lát. A feminin jelzőn egyébként szerinte nem is szabad megsértődnie egy olyan főpolgármesternek, aki a székely zászló helyett a szivárványosat tűzi ki az épületére. A különbségek ellenére van kapcsolat közöttük, egymás születésnapján például felköszöntik egymást, de egészen más beállítottságú emberek, már csak azért is, mert Tarlós István műszaki végzettségű ember, Karácsony Gergely pedig szociológus.
Forrás: Index; Fotó: ujpestihirmondo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS