Karácsony Gergely sajtótájékoztatót tartott a főváros anyagi helyzetéről és bejelentette, hogy a jobboldali sajtónak megint igaza lett: Budapest csődbe ment a baloldali városvezetésnek köszönhetően. Karácsony Gergely nemrégiben azért siránkozott, mert szerinte a kormány elkötelezett egy Budapest-ellenes politika mellett. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint a kormány 148 milliárdot vett el Budapesttől, ez okozza a nehézségeket. Tarlós István lapunknak kifejtette, Karácsony Gergelynek vagy külső nyomásra, vagy talán magától is az a kommunikációs technikája, hogy bármi történik, ami kedvezőtlen, azonnal valakire rámutat, mindenki lehet hibás, csak a jelenlegi városvezetés nem.
Mint ismeretes, bár Karácsonyék egyébként jelentős tartalékokkal is vághattak neki Budapest vezetésének, amelynek vége az lett, hogy mindössze 3 év alatt csődbe vitték az önkormányzatot. Ezért számos intézkedést jelentettek be. Példának okáért 24 milliárd forintos hitelt akarnak felvenni a “BKK működtetéséhez”, elképesztően magas kamatterhek mellett. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint a bejelentett “válságintézkedések” nélkül nem lenne a nyári hónapokban annyi pénz a számlán, amiből akár egy forinttal többet is ki tudnának fizetni, hiszen a városnak van egy túlélő vonala, de ez egy 25 milliárd forintos folyószámlahitel-keret, ha azt a 25 milliárd forintot elérik, akkor nyilván onnan következő kifizetésre már nem lenne lehetőség.
A politikus a Spirit FM műsorában úgy fogalmazott, hogyha nem avatkoznak be, akkor ez augusztus végén mínusz 76 milliárd forint lenne számlaegyenleg. Az főpolgármester-helyettes szerint Budapesten termelik meg a magyar adóbevételeknek és a GDP-nek a 36-38 százalékát. Tarlós István cáfolta ezt a kijelentést, ugyanis a cégek nagy részének Budapesten van a központja, tehát itt fizetik az adót, de a tényleges értéktermelés már nem 38%-ban történik azért Budapesten, hanem ennél kisebb mértékben.
Több, mint 200 milliárd forint tartalékkal vette át Karácsony Tarlós Istvántól a vezetést
Kiss Ambrus reagált arra a kérdésre, hogy mi is lett ezzel a hatalmas összeggel:
Nagyon egyszerű, 144 milliárdot Varga Mihálynál kell keresni, hiszen ennyi pénzt szedett ki 2020-21-22-ben az iparűzési adó kapcsán a főváros pénzéből, és ennyi pénzt vont el többletként
A főpolgármester-helyettes Karácsony Gergelyhez hasonlóan nehezményezte, hogy állítása szerint 2018-ban, Tarlós István idején csak 5 milliárd forint szolidaritási adót kellett befizetniük az államnak.
Tarlós István lapunknak elmondta, hogy az ő utolsó évükben a szolidaritási adó a duplája volt annak, mint amit Karácsony Gergely állít. Akkor tudott volt, hogy ezt az összeget emelni fogják, akkor is, ha ő marad a főpolgármester. Úgy fogalmazott, a kormány ellen indított pernek nagyobb a füstje, mint a lángja. Hozzátette:
A kormány olyan intézkedéseket hoz, amik nem ellentétesek az önkormányzati törvénnyel sem, például az állami támogatások mértékénél azt ugyan kimondja a törvény, hogy az államtól kapott feladatokat a kormánynak finanszírozni kell, azonban a finanszírozás mértékére már a törvény nem köt ki semmit.
Hozzátette, észrevehető, hogy a jelenlegi városvezetés a tényeket tetszése szerint csoportosítja, hogy a tényeket sokféleképpen lehet csoportosítani. Tarlós István kiemelte,
a szolidaritási adó mértékét az állami támogatással hasonlítják össze, közben pedig mélyen hallgatnak két vitathatatlan tényről. Az egyik, hogy mi soha nem vitatott módon otthagytunk több, mint 200 milliárd tartalékot. A másik, hogy az iparűzési adó bevétele a fővárosnak 2019 óta 107 milliárd forinttal növekedett.
El kell számolnia a fővárosnak, amennyiben csődöt jelentenek
Tarlós István kiemelte, az önkormányzati törvény előírja, hogy nem kötelező feladatokra csak akkor fordíthatnak forrásokat a Fővárosi Önkormányzat is, hogyha a kötelező feladatellátás fedezete biztosítva van.
Amennyiben csődbe jut az önkormányzat, akkor azonnal meg fogják nézni a ciklusuk elejétől kezdve, hogy mennyi pénzt és milyen nem kötelező feladatokra költöttek el és fizettek ki úgy, hogy közben nem volt biztosított a kötelező feladatellátás.
Hozzátette, ezek nagyon komoly dolgok, és most meg lehet tenni, hogy ilyen kommunikációs haszonszerzési céllal ezekről nem beszélnek, lehet ettől rövid távon politikai hasznot remélni, mert nyilván az ellenzéki média meghatározott része be fog állni e mögé, és úgy interpretálja, ahogy nekik a legkedvezőbb.
Sosem Karácsony a hibás, mindig másra kell mutogatni
Tarlós István továbbá arról is beszélt, hogy Karácsony Gergelynek vagy külső nyomásra, vagy talán magától is az a kommunikációs technikája, hogy bármi történik, ami kedvezőtlen, azonnal valakire rámutat, mindenki lehet hibás, csak a jelenlegi városvezetés nem.
Ehhez az ellenzéki média egy része készségesen asszisztál, hosszú távon ez a technika nem tartható, mert olyan még a világon nem volt, hogy például egy csődbe került önkormányzat vezetése az teljesen intakt tudna maradni az eset szempontjából.
Fotó: PS/Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS