Tarlós István minden olyan, a korábbi ciklusokat érintő ügyben feljelentést tett hétfőn, amit a főváros vezetése korrupciógyanúra hivatkozva vizsgálna. A PestiSrácok.hu-nak Tarlós István leszögezte, hogy nem a mostani városvezetést kritizálja, viszont úgy gondolja: ha bármilyen ügyben felmerül a korrupció gyanúja, akkor azt ki kell vizsgálni.
A PestiSrácok.hu birtokába került az a feljelentés, amelyet Tarlós István miniszterelnöki megbízott, Budapest volt főpolgármestere tett. Ebben azt írja, azért döntött a feljelentés mellett, mert Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes nagy nyilvánosság előtt korrupciógyanúsnak és kivizsgálandónak jelölt meg bizonyos budapesti projekteket. Tarlós István úgy fogalmazott:
a főpolgármester-helyettes konkrétan gyanút megfogalmazó bejelentése alapján teszem meg a feljelentést. Ha ugyanis a jelenlegi városvezetés már látja, hogy korrupciógyanúsak a projektek, sőt be is jelenti ezt, akkor nem érthető, hogy miért nem tette meg a feljelentést.
Budapest egykori főpolgármestere portálunknak arról is beszélt, hogy az ellenzéki sajtóban kétértelmű mondatok jelentek meg a feljelentéssel kapcsolatban, azt sugallva, hogy Tarlós a jelenlegi városvezetést jelentette fel, ez azonban nem fedi a valóságot. Ő ugyanis azokban az ügyekben tett feljelentést, amelyekre Kerpel-Fronius hivatkozott, így Tarlós István gyakorlatilag helyettük tette meg a feljelentést. Érvelése szerint annak, aki korrupciógyanús ügyekről szerez tudomást, kötelessége feljelentést tenni. Ha pedig nem rendelkeznek ilyen információval, akkor Kerpel-Fronius főpolgármester-helyettes nem állíthatta volna mindazt, amiről nagy nyilvánosság előtt beszélt.
Tarlós István kérdésünkre válaszolva úgy fogalmazott: inkább nem értékelné az elmúlt kilenc hónap teljesítményét, mert “abból megint nagy sértődések lesznek”. Azt viszont kifejtette, hogy véleménye szerint mi lehet a korrupciógyanús ügyekről való ellenzéki kommunikáció valódi célja. Szavai szerint ennek hátterében az állhat, hogy a parlamenti kampány kezdetéig minél többször leírhassák a balliberális médiában ezeket a kifejezéseket egymás mellett: “korábbi városvezetés”, “Fidesz”, “adósság” és “korrupció.” Hozzátette: még azt sem tartja kizártnak, hogy feljelentést is tennének, “ha másért nem, akkor a gyanúkeltés kedvéért”.
Tisztázzuk most ezeket az ügyeket. Mi van ebben? Hallott már olyat, hogy aki korrupt, az feljelenti önmagát?
– tette fel kérdésként. Hozzátette: szerinte Karácsony Gergelyék tökéletesen tisztában vannak az igazsággal.
Ez egy felhajtás most, mindenkinek van joga ilyet csinálni, a tényekkel azonban tisztában kell lenni
– fogalmazott Tarlós István. A miniszterelnöki megbízott szerint “mivel nemigen áll fenn gyanú, ezért előbb-utóbb el fogják utasítani a feljelentést”, esetleg Kerpel-Fronius utólag elmondja majd, mire alapozva fogalmazta meg azokat a kijelentéseket, amelyek korrupció gyanúját vethetik fel. Hozzátette: a főpolgármester-helyettes azokról a projektekről beszélt, amelyeknek nagy része éppen hozzájuk kötődik.
Tarlós István kifejtette: azt szeretné elérni, hogy a vizsgálat választ adjon arra, hogy a felsorolt projektekkel kapcsolatos közbeszerzések, szerződések, azok lebonyolítása vagy az esetleges értékesítés során történt-e korrupciós tevékenység. Hozzátette: “ezen nem kell megsértődni, hiszen ha az ellenzék azt állítja, hogy korrupciógyanús ügyek vannak, akkor az a legjobb, ha hatósági vizsgálat indul ezek felderítésére”.
Vizsgálóbizottság is alakult (a városházán – a szerk.), amit egyébként egy egészségügyi tanácsnok vezet, aki ápoló. Ő fogja dirigálni a metróberuházások vizsgálatát és erre írja az ellenzéki sajtó, hogy magasan kvalifikált személy. Nem kritizálnék, de állapítsuk meg a tényeket. (…) Gondolom, hogy a rendőrség illetékes nyomozói szakszerűbben tudnak ezekhez nyúlni, mint egy mentőápoló. Minden tiszteletem amellett az övé
– mondta Tarlós István. Hozzátette: az elektronikus jegyrendszerrel kapcsolatban azért nem tett feljelentést, mert azt 2018-ban már megtette.
KARÁCSONYÉK FELESLEGESEN PANASZKODNAK
A feljelentésben említett projektekkel kapcsolatban kifejtette, hogy a 4-es metró minden szerződését, közbeszerzését ők intézték, az Alstommal az élen.
Parkolási szerződéseket a fővárosi önkormányzat 2010-től egyáltalán nem kötött, csak bizonyos kerületi önkormányzatok, tehát ott a kerületeket lehet vizsgálni. Aki nem kötött szerződést, annak nem lehet vizsgálni a szerződéseit. Ott volt a patkány-ügy, nem akarom ismételni magam, sosem volt közgyűlés előtt, az a bizottság döntött, aminek a jelenlegi főpolgármester úr is, mint képviselő és kerületi polgármester a tagja volt. Én örülök annak, ha megnézik, ott mi történt
– fejtette ki. Tarlós István a Bálnával kapcsolatban felvetette: jó lenne tudni, hogy kik azok, akik egy máltai strandon bejegyzett offshore céggel kötöttek szerződést és akik hét pert hagytak rájuk. A Rácfürdővel kapcsolatos beruházásról pedig azt mondta:
2010 előtt át kellett volna adniuk. Biztosan tudják, miért nem adták át. Úgy örököltük meg az ügyet, hogy az MSZP-SZDSZ ciklus idején a Széchenyi Bank egyes szereplőivel volt összefonódva ez az ügy.
Tarlós István a főváros adósságával kapcsolatban úgy fogalmazott: az ellenzék rendre rossz adatokat közöl, jelenleg ugyanis 112 milliárd fejlesztési adóssága van a fővárosnak, ami még a fele sincs annak, mint amivel neki kellett átvennie a főváros irányítását 2010-ben. Ismert: akkor 251 milliárd forint volt Budapest adóssága, ebből 73 milliárd működési tétel. Tarlósék 115 milliárddal adták át a fővárost, amiből 0 forint volt a működési adósság, miközben a büdzsében 160 milliárd forintnyi értékpapírt és 40 milliárd forintnyi pénzmaradványt hagytak. Tarlós István szerint neki nem volt ilyen szerencséje 2010-ben: be kellett fejezniük a 4-es metrót, fel kellett újítaniuk a 3-as metrót és a Margit híd felújítása is rájuk maradt, miközben vissza kellett vásárolniuk a vízműveket. Ezekhez képest Tarlós István nem érti, hogy az előkészített Lánchíd-beruházást miért nem kezdik el Karácsonyék.
A LÁNCHÍD FELÚJÍTÁSA RÁÉG KARÁCSONYÉKRA
Tarlós István a Lánchíd felújításával kapcsolatban arról beszélt, hogy ahhoz képest, hogy a mostani városvezetés tudja, milyen rossz állapotban van a híd, májusban Karácsony Gergely bejelentette, hogy “ráér még ez a beruházás”. Azzal védekeznek, hogy mekkora adóssága van a fővárosnak, pedig a valóság az, hogy
a metrószerelvények hitelét, amelyből már 5 milliárdot már törlesztettünk, 2030-ig kell visszafizetni, míg az önkormányzati infrastrukturális felújítási hitelt 2039-ig. Az Európai Beruházási Banktól felvett hitelt 2044-ig, illetve 2049-ig kell visszatörleszteni, tehát közel 30 év múlva.
Tarlós István hangsúlyozta: vállalja a főpolgármesterségéért a politikai felelősséget, és meglepődne, ha a felsorolt ügyekben bárki találna törvénysértést. Hozzátette: “a politika olyan, mint a futball: kétkapus játék. Ezzel számolnia kell mindenkinek”.
Karácsony Gergely a feljelentést úgy értékelte, hogy szerinte mindez azért történik, mert “Tarlós István nem tud méltósággal visszavonulni.”
Forrás: PS; Kiemelt kép: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS