Tasnádi Péter tett tanúvallomást csütörtökön a Fenyő János meggyilkolása miatt indult büntetőperen a Fővárosi Törvényszéken. A tanú elmondta, hogy a Nap Tv egykori tulajdonosa, az úszószövetség jelenlegi elnöke, Gyárfás Tamás egy négyszemközti beszélgetésen a Rubin Hotelben megbízást adott Fenyő János meggyilkolására. Tasnádi úgy emlékezett, Gyárfás azt mondta, ezt az embert „tüntesse el, likvidálni kell, meg kell ölni”. A törvénnyel többször összeütközésbe került, jelenleg jogerős börtönbüntetését töltő nehézfiú 10-20 milliós megbízási díjra emlékszik. Azonban a megbízást nem teljesítette. Emiatt a törvényszék meg sem hallgatta Gyárfás Tamást. Az úszóelnök a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, ha a bíróság nem volt kíváncsi a véleményére, akkor nincs miről beszélnie.
PÁMER DÁVID – SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Tasnádi Péter meghallgatásával folytatódott a Fenyő-gyilkosság pere a Fővárosi Törvényszéken. A magyar alvilág sokat tudó nagy öregjét a váci börtönből hozták a bíróságra. Az egykori keresztapa meghallgatására a gyilkosság elsőrendű vádlottjának, Jozef Rohácnak a kérésére került sor. A Fogász ugyanis a bíróságnak korábban benyújtott indítványában azt állította, Tasnádi meg tudja nevezni a gyilkosság felbujtóját, valamint a meghallgatása során fény derülhet a merénylet valódi elkövetőjének kilétére.
Tasnádi átverte Gyárfást?
Tasnádi Rohác ügyvédjének kérésére elmondta, hogy Fenyő Jánost egészen fiatal kora óta ismerte, a később milliárdossá vált médiamogul néha meg is bízta „egy-két feladattal”. Tasnádi azt is hozzátette, Fenyővel soha, semmilyen vitája nem volt. Fülöp Tamás kérdésére, hogy kapott-e bárkitől, bármilyen megbízást Fenyő Jánossal kapcsolatban, Tasnádi elmondta, hogy a Nap Tv egykori tulajdonosa, az úszószövetség jelenlegi elnöke egy négyszemközti beszélgetésen a Rubin Hotelben megbízást adott Fenyő János meggyilkolására. Tasnádi úgy emlékezett, Gyárfás azt mondta, ezt az embert „tüntesse el, likvidálni kell, meg kell ölni”. A törvénnyel többször összeütközésbe került, jelenleg jogerős börtönbüntetését töltő nehézfiú 10-20 milliós megbízási díjra emlékszik. Abban is megállapodtak, hogy két részletben, a gyilkosság előtt és után is fizetve lesz a vérdíj Fenyő fejéért. Tasnádi a mai tárgyaláson kijelentette, hogy esze ágában sem volt végrehajtatni a megbízást, csak a pénz érdekelte. Noha szégyellte, mert Gyárfás jó barátja, de „ilyen magas labdát nem hagyhatott ki”. A felkérésről az egykori keresztapa beszámolt egyik emberének, Sas Lászlónak, aki önszorgalomból feltérképezte Fenyő útvonalát, „elkezdte felderíteni a terepet”. Tasnádi azt nem tudta a bíróság előtt megválaszolni, hogy Sas milyen okból cselekedett így, ám a többek között emberölés előkészülete miatt börtönbüntetését töltő férfi leszögezte, semmit nem tud a Fenyő-gyilkosságról. 1998. februárjában, a gyilkosság időpontjában Las Vegasban volt, ahol a hírekből értesült a merényletről. Tasnádi hangsúlyozta azt is, hogy „nem tudta és a mai napig nem tudja ki állhat a bűncselekmény hátterében”, ám annyit azért elismert, hogy miután tudomást szerzett a gyilkosságról, beszélt telefonon Gyárfással, „hogy bevasalja rajta a második részletet”. „Megtörtént a dolog” – mondta Tasnádi az úszószövetség elnökének, majd „megkérte”, hogy másnap legyen az irodájában az összeg, különben a „Fenyővel végző bérgyilkos hozzá is ellátogat”.
A tanú fenyegetéseket kapott a gyilkosság után
Tasnádi elmondása szerint őt magát is fenyegették a Vico birodalom fejének kivégzése után. Volt olyan eset, amikor a telefonba csak annyit üvöltöttek neki, hogy „Vico”. Tasnádi az 1999-ben kivégzett Seres Zoltán hangját vélte felfedezni a telefonálóban, később azonban kiderítette, hogy ki volt a fenyegető, akitől olyan figyelmeztetés is érkezett, hogy „hiába bujkál Amerikában, úgyis ki fogják nyírni” Az illetővel Amerikából való hazatérése után Tasnádiék „elbeszélgettek”, ami olyan „jól sikerült”, hogy a Tasnádit zaklató férfi „megbetegedett” és kórházba került. A Gyárfás-féle megbízásról a tanú feleségének, valamint ügyvédjének is beszámolt. Tasnádi Péter kérdésre elmondta, egykori felesége 2004 őszén vallomást tett ellene, akit ezután „tíz évig kommandósok őriztek”. Az egykoron maffiavádakkal is illetett vállalkozó nem értette, hogy miért született meg ez a terhelő vallomás, hiszen volt feleségének ugyanezeket mondta el, ami itt a törvényszék előtt is előadott.
Tasnádi a politikai köröknek akart bizonyítani Fenyő megölésével?
Tasnádi arról is beszámolt, hogy Kovács Lajos, a Nemzeti Nyomozó Iroda döglött ügyek osztályának egykori vezetője is többször meghallgatta az ügyben. Az első, 2000-ben történt kihallgatásáról szóló rendőri jelentésben még azt rögzítették, hogy Tasnádi szerint Gyárfás nem kereste meg őt, ám évekkel később ezt mégis elismerte. Az üzletember azt is elmondta, hogy akkoriban Kovács Lajos mindenképp összefüggésbe szerette volna hozni Fenyő kivégzésével. Szerinte a nyugalmazott rendőrtiszt éveken át úgy gondolta, hogy „ő az egyik szála ennek az ügynek”. Arra, hogy miért vállalt volna el – az anyagi problémákkal nem kifejezetten küszködő – tanú egy ilyen rizikós gyilkosságot, Kovács állítólag azt felelte, hogy Tasnádi „ezzel akart bizonyítani a felső politikai körök felé, hogy ezt is meg tudja csinálni”. A tanúként kihallgatott üzletember határozottan cáfolta, hogy Gyárfásnak bármi köze lenne Fenyő János meggyilkolásához, hiszen a médiavállalkozó abban a tudatban fizetett másodszor, hogy a gyilkosságra a tanú adott parancsot. A tanú arra a bírói kérdésre, hogy a megbízó „tendereztette-e” a gyilkosságot, azt felelte, hogy Gyárfás „nagyon óvatos ember”, aki „biztosan nem bízott meg mást” ezzel a feladattal, így a merénylet hátterében sem ő áll. Ennek az állításnak azonban ellentmond Radnai László Fenyő-ügyben tett vallomása, amit a PestiSrácok.hu is közölt tavaly szeptemberben. Ebben Radnai azt állítja, hogy a Prisztás-gyilkosság miatt immáron 11 évre ítélt Portik Tamás ölette meg Fenyő Jánost, hogy Gyárfás Tamásnak megfeleljen.
A bíró szerint Rohác rosszul tette, hogy beidéztette Tasnádit
A végig mosolyogva, az egész meghallgatást szinte viccként felfogva nyilatkozó elítélt vállalkozó arra akarta kérni Cserni János tanácsvezető bírót, hogy „helyezze szabadlábra”. A tanácsvezető az elsőrendű vádlott által mára megidézett tanúk, köztük az úszószövetség elnökének meghallgatását Tasnádi vallomásának fényében nem tartotta szükségesnek. Sőt, Rohácnak címezve a bíró megemlítette, hogy „Tasnádi a lehető legrosszabb tanúja” volt a vádlottnak, aki ugyan elmondta, hogy kapott megbízást Fenyő megölésére, ám ezt nem hajtotta végre. Ebből arra is lehetne következtetni, hogy akár Rohác is elkövethette a gyilkosságot – tette hozzá a tanácselnök. A tárgyaláson egyébként megjelent Gyárfás Tamás is, ám a bíró rögtön közölte vele, hogy tanúvallomására nem tart igényt a törvényszék.
A Fogász szerint a megbízó védettséget élvez
A tanú meghallgatása után Rohác felolvasta a bíróságnak beadott második bizonyítási indítványát, majd értetlenségét fejezte ki, hogy miért nem került sor az általa kért tanúk, köztük Gyárfás Tamás meghallgatására. A Fogász szerint az általa megidézett tanúk között van a „láncolat legfőbb szeme”, a megbízó. Rohác szerint ő csak egy bűnbak, a megbízó pedig védettséget élvez. A szlovák bérgyilkos arra is rámutatott, hogy évekkel korábban a rendőrségi sugalmazások szerint , már akkor tudni lehetett, hogy ki a gyilkos és ki a megbízó, ám egy idő után „ködbe veszett a dolog”.
Gyárfás Tamás nem mond semmit
Megkerestük Gyárfás Tamást, aki képtelenségnek és abszurdnak tartja Tasnádi vádjait, de mint mondta, erről azért nem ad részletes magyarázatot, mert arra – nem véletlenül – a bíróság sem volt kíváncsi. “Beidézett a bíróság és én megjelentem, majd benyitottam a tárgyalóba, de már az ajtóból elküldtek, mondván, hogy nem tart igényt a bíróság a magyarázatomra. Én ezt tudomásul vettem, és innentől kezdve nincs miről beszélnem.” – mondta a PestiSrácok.hu-nak szűkszavúan Gyárfás Tamás.
Így történt a Fenyő-gyilkosság a vád szerint
A vád szerint Jozef Rohác ismeretlen személy megbízásából két társával, Ladislav Trnkával másodrendű vádlottal és Jozef Hamalával készítette elő és követte el a cselekményt. A vádirat úgy fogalmaz, a vádlottak ismeretlen személytől géppisztolyt, lőszereket és hangtompítót szereztek. Feltérképezték Fenyő János mozgását és 1998. február 11-én autóval megjelentek a II. kerület Törökvészi úti Vico-székház közelében. Onnan követték a kocsival elinduló sértettet, majd 18 óra körül a II. kerületi Margit utcában egy piros lámpánál a feltorlódott kocsisorban Jozef Rohác géppisztolyával kiszállt a járműből, a sértett autójához ment, és a jobb első ajtó ablaknyílásán keresztül két sorozatlövéssel megölte a vállalkozót. Az eljárás adatai szerint a tettes másfél méterről legalább tizenkilenc lövést adott le, öt találta el a sértettet, többnyire a fején, nyakán. A cselekmény elkövetésekor az áldozat telefonált és fegyver volt nála. A merénylet után az elsőrendű vádlott megszabadult géppisztolyától, sapkájától, kabátjától, kesztyűjétől, beszállt társai közelben lévő autójába, és elmenekültek. A bíró a tárgyaláson a vád fő bizonyítékának nevezte a helyszín közelében talált ruhadarabokat. Feltehetően az elkövetőhöz köthető mikroszkopikus anyagmaradványok vannak rajtuk. Az ügyészség előre kitervelten elkövetett emberöléssel vádolja Jozef Rohácot tettesként, Ladislav Trnkát pedig bűnsegédként. A harmadik feltételezett elkövető ismeretlen helyen tartózkodik, egyes hírek szerint meghalt, de Jozef Rohác nyomozati vallomása szerint telefonon beszélt vele a közelmúltban.
A per június 3-án folytatódik.
Fotó: Hír24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS